Czy wiesz jak bardzo szkodzisz planecie robiąc pranie?
18.01.2021

Czy wiesz jak bardzo szkodzisz planecie robiąc pranie?

Skąd się bierze groźny dla środowiska mikroplastik? Jak na własną rękę zminimalizować zanieczyszczanie nim mórz i oceanów oraz organizmów żywych, które je zamieszkują?

Mikroplastik to określenie na mikroskopijne włókna. W dużej mierze stanowią one zanieczyszczenie bieguna północnego. Zdaniem naukowców pochodzą one niemalże w 100 proc. z prania odzieży. Inne źródła to na przykład: ścieranie opon samochodowych podczas jazdy, pył miejski oraz mikrogranulki dodawane najczęściej do kosmetyków. Do rozprzestrzeniania się tego "intruza" w środowisku najbardziej przyczyniają się Europeiczycy oraz mieszkańcy Ameryki. Jak wynika z najnowszych badań, poza tym, że cząsteczki  są zagrożeniem dla zwierząt żyjących w wodach, są przenoszone także przez owady. To oznacza, że mogą zalegać również w organizmach zwierząt żywiących się owadami. Człowiek również narażony jest na spożywanie mikrogranulek - zarówno w wodzie jak i w pożywieniu.

./uploads/KatarzynAp/53c63df8d69635da82ced8075dc313c3.jpg

źródło zdjęcia: Wikipedia

Jak mikroplastik trafia na głębokie wody?

Woda przenosi mikroplastik do morza. Jeśli robimy pranie masa syntetycznych mikrowłókien trafia do wody. Z kolei gdy stosujemy peeling mikrogranulki wędrują do kanalizacji. Plastikowe drobinek z dróg zmywa deszcz. Niestety, oczyszczalnie ścieków nie są w stanie wyłapać tak małych zanieczyszczeń, w efekcie czego ich zdecydowana większość trafia do rzek a następnie do mórz i oceanów.

Jak temu przeciwdziałać?

Każdy we własnym zakresie może ograniczyć emisję mikroplastiku do środowiska. Jak to zrobić? 
1. Unikaj kupowania ubrań, które mają w swoim składzie tkaniny syntetyczne, takie jak: poliester, nylon, czy akryl. Szczególnie jeśli stanowią one większość na metce. Jako domieszki do tkanin naturalnych lwydzielają one proporcjonalnie mniej mikroplastiku. 
2. Ubrania o dużej zawartości syntetyków należy prać osobno i w jak największej ilości za jednym razem. Chodzi o to, aby mogły one jak najmniej się przemieszczać podczas prania. Im mniejsze będzie ich tarcie, tym mniej włókien mikroplastiku powstanie.
3. Do prania syntetyków lepiej wykorzystać płyn, niż proszek. To również niweluje tarcie, a co za tym idzie - wyodrębnianie się włókien.
4. W jakiej temperaturze prać ubrania ze sztucznych tkanin? Podobnie jak w innych przypadkach, najlepiej wybierać krótki program (zazwyczaj pralki umożliwiają pranie przez 30 minut) i chłodną temperaturę prania (nie więcej niż 30°C). 
5. Zastanów się, czy na pewno już przyszła pora na pranie? Pod sztucznymi ubraniami warto nosić koszulki z naturalnych tkanin. Wówczas przedłuży to ich świeżość, ale też pozytywnie wpłynie to na twoją skórę i organizm. Syntetyczne tkaniny nie są bowiem wolne od toksyn.
6. Mikroplastik najbardziej intensywnie wydzielany jest w trakcie pierwszych ośmiu prań. Jeśli kupujemy ubrania z drugiej ręki lub wymieniamy się z kimś, to ryzyko zanieczyszania środowiska maleje także i w tym przypadku.

1 lubi to
0
341
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda