W Niemczech odnotowano zakażenie nowym wirusem odzwierzęcym
15.11.2020

W Niemczech odnotowano zakażenie nowym wirusem odzwierzęcym

W Niemczech odnotowano pierwszy przypadek zoonozy. Nowym wirusem człowiek zaraził się od szczura.

W Niemczech odnotowano zakażenie wirusem SEOV

Po raz pierwszy udowodniono transmisję ze zwierzęcia na człowieka wirusa SEOV, który jest wysoce zaraźliwy. Wirus ten pochodzi z gatunku hantawirusów wysoko rozpowszechnionych w Azji. Naukowcy z berlińskiego szpitala Charité oraz Instytutu im. Friedricha Loefflera (FLI) na wyspie Riems wykryli obecność tego samego wirusa u domowego szczura oraz jego właścicielki. Jak wiadomo, materiał genetyczny wirusa jest identyczny u pacjentki i szczura. Jest to dowód na transmisję patogenu ze zwierzęcia na człowieka.

./uploads/jeilliebean/f6ab7ae9cfbfcd2f31ed8ef667b9535c.jpg

Jak powiedział Rainer Ulrich z FLI:

Dowód obecności dalszego zoonotycznego wirusa u szczurów domowych ponownie podkreśla konieczność monitorowania tych zwierząt pod kątem patogenów.

Zoonozy to choroby, które mogą migrować między ludźmi i zwierzętami. Przenoszenie wirusa SEOV może wpływać na podejście ludzi do szczurów - zarówno dzikich, jak i domowych. Co więcej, obecność hantawirusa u szczura ma znaczenie dla obrotu handlowego gryzoniami. Może służyć rozprzestrzenianiu się patogenu. Naukowcy zalecają szczególną ostrożność podczas kontaktu z tymi zwierzętami.

1 lubi to
0
1231
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda