Depresja
02.11.2020

Depresja

Depresja, to nie wymysł, to choroba

DEPRESJA

Według danych WHO depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym. Uważam, że jest to poważna choroba, której nie można lekceważyć i myśleć, że „to minie". Objawy depresji, to nie tylko ciągły słaby nastrój, czy niska samoocena, ale również utrata chęci do życia i do wykonywania codziennych czynności, które zaczynają sprawiać trudności. Przestajemy cieszyć się z rzeczy, które dotychczas sprawiały nam przyjemność, w sposób pesymistyczny patrzymy na świat oraz swoją przyszłość, oraz bardzo często dotykają nas problemy ze snem. Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty, kiedy poprosić o pomoc?
Jeżeli zaobserwowałaś/eś u siebie objawy psychologiczne, takie jak:
-ciągły obniżony nastrój/brak radości
-poczucie winy
-zmniejszona energia
-utrata zainteresowań
-osłabienie koncentracji
-niska samoocena
-brak wiary w siebie
-myśli i czyny samobójcze
Nie tylko objawy psychologiczne dają nam znaki, że coś się dzieje, ale także znaki daje nam nasz organizm, nasze ciało! Jakie są to oznaki?
-Zaburzenie snu
-Zaburzenia seksualne
-Bóle głowy, karku lub brzucha
-Zaburzenie cyklu miesiączkowego.
Jeśli zauważyłaś/eś u siebie te objawy i towarzyszą Ci one od dawna, to pamiętaj, że nie jest wstydem iść do specjalisty i poprosić o pomoc. Oni po to są, aby nam pomóc. Istnieją dwie różne typy leczenia depresji: psychoterapia i antydepresanty.
Lekarz prowadzący wybiera rodzaj leczenia w zależności od zaawansowania i rodzaju depresji. Wyróżniamy 8 typów depresji:
-depresja sezonowa - pojawia się w okresie jesienno-zimowym, towarzyszy w tym spadek nastroju i energii, drażliwość, wzmożony apetyt na słodycze, zaburzenia snu, melancholia.
-depresja poporodowa - przyczyną są zmiany hormonalne towarzyszące porodowi. Kobiety nie interesują się dzieckiem, są drażliwe, zmęczone i nie mają sił.
-depresja endogenna - Charakteryzuje się zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego.
-depresja agitowana (lękowa) - Dominuje niepokój, lęk, drażliwość oraz wybuchowość.
-depresja reaktywna - Przejawia się jako reakcja na stresujące oraz trudne doświadczenia.
-depresja nerwicowa - (Choroba przewlekła) Utrzymuje się obniżony nastrój.
-osłupienie depresyjne - Zaburzenia psychoruchowe. Osoba cierpiąca na ten rodzaj depresji nie jest w stanie podjąć się żadnych aktywności, ma problemy z odżywianiem się oraz nie kontaktuje się z otoczeniem.
-choroba afektywna dwubiegunowa - Charakteryzuje się silnym spadkiem nastroju, który nagle przemienia się w podwyższony nastrój.
Chcąc wesprzeć kogoś, kto cierpi na depresję często nieświadomie można zrobić więcej złego niż dobrego. Zapytacie pewnie "Ale jak?"..Oto jakich zdań powinno się stanowczo NIE mówić osobie chorej na depresje :
-Inni mają gorzej niż Ty
-Nie przesadzaj
-Uśmiechnij się
-Nikt nie mówił, że będzie kolorowo
-Weź się w garść
-Zrób coś z sobą
-Znajdź sobie jakieś zajęcie
-Ogarnij się
-Depresja, to nie choroba
-Może samo przejdzie
Jeśli chcesz pomóc osobie, która cierpi na depresje daruj sobie takie "złote rady" i po prostu bądź z tą osobą, dawaj jej wsparcie i zachęcaj do odwiedzenia specjalisty, bo tylko on pomoże, a nie kolega, czy koleżanka.
Jakie są mity o depresji? Zapewne nieraz je słyszeliście :
-DEPRESJA NIE JEST PRAWDZIWĄ CHOROBĄ -Depresja jest klasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób
- DEPRESJA DOTYKA TYLKO SŁABYCH LUDZI - Depresja może dotknąć każdego!
-DEPRESJE LECZY PRACA - Do leczenia stosuje się psychoterapię oraz farmakoterapię
-DEPRESJA TO TYLKO UCZUCIE SMUTKU - Depresja ma wiele objawów
-MĘŻCZYŹNI NIE MAJĄ DEPRESJI - Na depresje chorują kobiety i mężczyźni. Ta choroba może dotknąć KAŻDEGO.
Pamiętaj, że to nie jest wstyd poprosić o pomoc. Jeżeli czujesz, że możesz być chora/y na depresję zasięgnij pomocy specjalisty, to naprawdę pomaga.

 

0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda