Błyskawica, parasolka, wieszak - co oznaczają symbole strajku kobiet?
27.10.2020

Błyskawica, parasolka, wieszak - co oznaczają symbole strajku kobiet?

Od 22.10 w całej Polsce odbywają się strajki. Manifestanci wyszli na ulice na znak protestu - nie zgadzają się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w naszym kraju. Ich znakiem rozpoznawczym są wieszaki, czerwona błyskawica i parasole. Skąd się wzięły te symbole i co oznaczają?

Co oznacza czerwona błyskawica?

Znakiem rozpoznawczym Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest czerwona błyskawica. Pojawia się ona w mediach społecznościowych, na plakatach, twarzach czy dłoniach protestujących. Znak ten stworzyła graficzka i ilustratorka - Ola Jasionowska. Odpowiadała ona już za identyfikację graficzną wydarzeń artystycznych. Jak sama powiedziała, błyskawica daje jasny przekaz: Uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie podstawowych praw

./uploads/jeilliebean/61a284af21e5bb020e403a2c996c7076.jpg

Symbol czarnej parasolki - co oznacza?

Czarna parasolka kojarzy się z walką o prawa kobiet od 2016 roku. To właśnie wtedy jesienią w naszym kraju odbywały się czarne protesty. Uczestnicy strajków sprzeciwiali się wówczas projektowi ustawy, która zaostrzała prawo aborcyjne i zakazywała badań prenatalnych. Symbol czarnej parasolki symbolizuje walkę o prawa kobiet także w innych krajach.

Już na początku XX wieku polskie sufrażystki walczyły o prawa wyborcze dla kobiet. Podobno uczestniczki strajku stały pod domem Józefa Piłsudskiego i stukały parasolkami w jego drzwi. Dziś feministki inspirują się historią sprzed lat i stąd właśnie parasolka jako symbol walki o prawa. 

./uploads/jeilliebean/533aa2668645cc5a61f3ddcc7c39037e.jpeg

Tygodnik Polityka

Wieszak - co oznacza?

Wieszak jest symbolem niebezpiecznych metod nielegalnej aborcji. Zarówno protestujący, jak i środowisko medyczne, podkreślają, że delegalizacja aborcji wcale jej nie zlikwiduje, lecz spowoduje, że powstanie większe podziemie aborcyjne. Właśnie tam będzie wykonywana niebezpiecznymi, bolesnymi metodami. Symbol wieszaka jest używany także m.in. w Ameryce Łacińskiej. To właśnie wieszak jest łatwo dostępnym narzędziem nielegalnej aborcji.

./uploads/jeilliebean/fd445a3cf6ac2f23e2227a7e947ccfae.jpg
1 lubi to
0
4122
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda