Koniec hodowli futerkowej w Polsce! Sejm przegłosował ustawę o ochronie praw zwierząt.
18.09.2020

Koniec hodowli futerkowej w Polsce! Sejm przegłosował ustawę o ochronie praw zwierząt.

Sejm uchwalił nowelę ustawy zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny. Jakie przepisy zostały wprowadzone?

Po burzliwej dyskusji i długim głosowaniu Sejm przyjął tzw. Piątkę dla zwierząt. Sejm głosował nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt w nocy z czwartku na piątek (17-18.09.2020.r.). Za jej przyjęciem było 356 posłów, 75 przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Nowelą zajmie się teraz Senat. Program zawierał m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zwiększenie kompetencji organizacji społecznych działających na rzecz zwierząt czy wprowadzenie zakazu trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi.

./uploads/justinka/953f4991086f652c17f3f8827369a603.jpeg

Najważniejszą zmianą w nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt jest zakaz chowu lub hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, czyli głównie po to, by pozyskiwać z nich futra (z zakazu wyłączony jest królik). Oprócz tego, tak jak to zostało określone w „piątce dla zwierząt”, ubój rytualny będzie możliwy jedynie na potrzeby mniejszości religijnych. Podkreślono, że ci przedsiębiorcy, którzy do tej pory zajmowali się tego typu działalnością, mogą liczyć na finansową rekompensatę ze strony państwa.

W ustawie uregulowano także kwestię trzymania psa na łańcuchu, lecz nie zakazano tej praktyki całkowicie. Przyjęta przez Sejm nowela ustanowiła, że zwierzę może przebywać na uwięzi tylko przez 12 godzin na przestrzeni wielkości 20 metrów kwadratowych oraz na lince – nie ma mowy o żadnym łańcuchu, metalowej obroży czy kolczatce – mającej przynajmniej 6 metrów długości.

./uploads/justinka/1315bf4a4b583589c7ad53534f30bef6.jpg

Nowe zasady funkcjonowania organizacji społecznych chroniących praw zwierząt i cyrków.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt zmodyfikowała zasady funkcjonowania organizacji zajmujących się ratowaniem zwierząt. Aby odebrać zwierzę, które jest przetrzymywane w niegodziwych warunkach, głodzone czy chore, animalsi będą mogli wejść na prywatną posesję jedynie w obecności policjanta, strażnika gminnego lub weterynarza. Co oznacza, że jeśli któraś z tych osób stwierdzi, że nie widzi podstaw odebrania zwierzęta właścicielowi, interwencja organizacji zostaje przerwana. Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy zabrania także wykorzystywania zwierząt w cyrkach i różnego rodzaju pokazach rozrywkowych, prowadzenia prywatnych schronisk dla zwierząt, przesyłania żywych zwierząt pocztą.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisy mówiące m.in. o zakazie trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia. 

6 lubi to
0
142
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda