NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA DO ODWIEDZENIA W POLSCE
05.08.2020

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA DO ODWIEDZENIA W POLSCE

autor
1.Bajkowy Zamek w Mosznej
Opolszczyzna jest piękna. Kto twierdzi inaczej, ten najwidoczniej nie widział Zamku w Mosznej. Ta wyjątkowa budowla zachwyca niewątpliwym urokiem i rozmachem architektonicznym – mimo, że nie reprezentuje żadnego stylu. Zamek jak z bajki… to najczęstsze słowa turystów, gdy tylko ujrzą to miejsce. Zamek ma 99 wież, 365 pomieszczeń, a aktualnie znajduje się tutaj luksusowy hotel z restauracją. Miejsce jest w pełni udostępnione turystom. Wokół zamku rozpościera się wspaniały park, w którym rosną kilkusetletnie dęby i lipy.

Zamek w Mosznej pochodzi z XVII wieku, a w zasadzie tylko jego środkowa część. Początkowo był to bowiem pałac a jego właścicielami, tak jak całej Mosznej, była rodzina von Skall. Przez lata ten barokowy pałac przechodził z rąk do rąk, a w 1896 roku częściowo spłonął. Na jego miejsce Franz Hubert, nowy właściciel majątku, wybudował zamek – odbudowa trwała 4 lata (1896-1900 r.), zamek powiększono o skrzydło neogotyckie, a po kilkunastu latach o skrzydło renesansowe, dzięki czemu powstała architektoniczna hybryda, która dziś olśniewa zwiedzających. Pałac od 1945 r. znajduje się w rękach Państwa Polskiego. Mieściło się tutaj Państwowe Sanatorium w Branicach (1961-72 r.) oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny (1972-2013 r.).

Dlaczego warto przyjechać do Zamku w Mosznej? Bajkowy wygląd pałacu to mnóstwo fantastycznych zdjęć i uciecha dla oczu. Do tego zwiedzanie zamku – tradycyjne w dzień bądź ekstremalne w nocy, gdy przewodnik zabierze turystów do podziemnych korytarzy, tajemniczych krypt, niedostępnych komnat. W okolicach zamku znajduje się stadnina koni, mini zoo, Kościół Niepokalanego Serca Maryi. Jest to doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd.
2.Tatry: Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów
Obowiązkowy punkt zwiedzania w Tatrach to zdecydowanie Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów. Jak popularne one nie są, to nie można o nich nie wspomnieć, gdyż stanowią prawdziwy symbol polskich Tatr.

-Morskie Oko nazwane jest najpiękniejszym stawem tatrzańskim i jednym z niewielu górskich jezior, które są naturalnie zarybione. Ma powierzchnię 35 ha i ponad 50 m głębokości. To, co zachwyca turystów, to nieskazitelna przejrzystość Morskiego Oka. Legenda głosi, że jezioro było podziemnie połączone z morzem, stąd etymologia nazwy. Do Morskiego Oka wiedzie szlak z Palenicy Białczańskiej – pieszo droga trwa ok. 1,5 godziny.
-Dolina Pięciu Stawów to kolejne miejsce, które nierozerwalnie kojarzy się z Tatrami. Dolina składa się ze stawów polodowcowych – są to: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski. Turyści kochają to miejsce ze względu na porywające widoki. W pobliżu znajduje się największy tatrzański wodospad – Siklawa, o wysokości 70 m. Jedno z wymienionych jezior – Wielki Staw Polski – to najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie. Znajduje się tutaj także najwyżej położone schronisko w Polsce (1670 m n.p.m.)
Odwiedzając Tatry, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy w razie niespodziewanego urazu, wypadku czy choroby. Szczególnie jeśli w planach jest także wyprawa na słowacką część Tatr – tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) obowiązuje w innym zakresie niż w Polsce i np. usługa ratownictwa jest pełnopłatna (w Polsce darmowa). Koszt jednodniowego ubezpieczenia to kilka złotych (w zależności od wybranego pakietu).Najłatwiej porównać zakres ochrony różnych pakietów w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Tak naprawdę bez znaczenia, czy wyjazd obejmuje góry, morze, jeziora czy zwiedzanie miast – polisa turystyczna zawsze jest wskazana. Warto zwiększyć wyjazdowy budżet o kilka złotych dziennie i ubezpieczyć się optymalnie. Przygotowując się do wyjazdu, dobrze jest zadbać nie tylko o atrakcje do zwiedzania i jeziora do wypoczynku, ale także własne bezpieczeństwo (zarówno zdrowotne, jak i finansowe).
3.Ruchome wydmy w Łebie
Łeba to zdecydowanie jedno z atrakcyjniejszych miejsc nad polskim morzem. Najbardziej kojarzone są z ruchomymi wydmami w Słowińskim Parku Narodowym – największymi ruchomymi wydmami w Europie. Ruchome wydmy rozciągają się na obszarze 500 hektarów i osiągają ponad 30 m n.p.m. Ciekawostką jest to, że wydmy wędrują przenoszone wiatrem i zmieniają swoje położenie nawet o 10 metrów w skali roku. Wydma Łącka to największa wydma, licząca przeszło 40 m n.p.m. Jej nazwa wzięła się od miejscowości Łączka, która została zasypana 300 lat temu. Warto wspiąć się na nią, aby podziwiać jezioro Łebsko, morze Bałtyckie oraz najwyższy punkt w okolicy – wzgórze Rowokół.

Rozpościerające się wydmy, urokliwe drewniane słupki połączone linami, kępy krzewów gdzieniegdzie a do tego wody Bałtyku – Łeba jest miejscem niezwykle malowniczym. Z informacji praktycznych, warto wiedzieć, że dojazd na Ruchome Wydmy to ok. 7,5 km od parkingu (płatnego). Trasę tę można pokonać na różne sposoby: pieszo, rowerem albo meleksem:

dla miłośników pieszych wędrówek, spacer jest najlepszym rozwiązaniem, bo droga prowadzi przez malownicze tereny Słowińskiego Parku Narodowego,
najprzyjemniejszy sposób na dostanie się do wydm to rower – trasa jest przyjemna i łatwa, a na miejscu przed wejściem na wydmy, rower można zostawić na strzeżonym parkingu,
na wydmy można się również przemieścić za pośrednictwem jeżdżących tam meleksów (15 zł/os.)
Słowiński Park Narodowy wpisany jest na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO z uwagi na bogactwo niezwykłej flory i fauny oraz obecność wydm. Co jeszcze, oprócz Ruchomych Wydm, przyciąga do Łeby? Znajdujące się tu Jezioro Łebsko to nie tylko okazja do kąpieli w cieplejszej wodzie i plażowania, lecz także przepłynięcia się statkiem wycieczkowym. Inne atrakcje w okolicy to:

Muzeum Wsi Słowińskiej – znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego we wsi Kluki. W skansenie znajdują się autentyczne zabudowania kaszubskie: karczmy i domy z piecami chlebowymi.
Latarnia morska Czołpino – powstała w XIX w., ma wysokość 25 metrów, a z jej szczytu można podziwiać okolicę ruchomych wydm. Świetne miejsce do fotografowania krajobrazu.
Sasino – to niewielka, ale wyjątkowo klimatyczna wioska znajdująca się ok. 12 km na wschód od Łeby. Znajduje się tutaj XIX-wieczny dwór, wspaniały park krajobrazowy w stylu angielskim, a także malownicze stare sady i domki o niezwykłej architekturze. To po prostu trzeba zobaczyć. Miejsce, które sprzyja wyciszeniu, oderwaniu od codzienności i chwili wytchnienia.
Plaża Stilo – znajduje się w okolicy Sasina i jest jedną z ostatnich dzikich plaż nad Bałtykiem.
4.Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska to jedyne takie miejsce w Polsce, a nawet w Europie. Znajduje się na terenie Polski i Białorusi. Las zajmuje powierzchnię 1250 km2, a część polska obejmuje 580 km2. Jest to ostatni pierwotny las nizin europejskich. Żadne rosnące tu drzewo nie zostało posadzone ręką ludzką, a najstarsze dęby pochodzą z XV w. i pamiętają czasy Władysława Jagiełły.

Część lasu tworzy Białowieski Park Narodowy – należy do niej najbardziej pierwotny obszar puszczy. Zachowały się tutaj naturalne ekosystemy, a także fauna i flora, której nie spotka się w żadnym innym lesie. Puszcza została uznana za ostoje ptaków o randze globalnej z uwagi na fakt, że gniazduje tu 178 gatunków ptaków, z czego 107 to gatunki typowo leśne. Puszcza Białowieska najbardziej jednak znana jest z największego ssaka europejskiego – żubra. Lasy zamieszkują także wilki, łosie, rysie, jelenie, sarny i wiele innych ssaków.

Co warto zobaczyć, będąc w pobliżu? Na pewno Białowieżę, a szczególnie znajdujący się tutaj park, muzeum przyrodnicze oraz pobliski skansen. Białowieża jest miejscowością zamieszkaną zarówno przez ludność polską, jak i białoruską.
5.Wrocław
W zestawieniu najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić, nie mogło zabraknąć miasta. Trudno zdecydować się na jedno, zachwyca bowiem wiele, lecz Wrocław to zdecydowanie miejsce warte wyróżnienia. Zwiedzanie Wrocławia warto rozpocząć od jednej z najpiękniejszych w Polsce starówek. Na Starym Rynku znajduje się ok. 60 z ponad 800 zabytkowych wrocławskich kamienic. Koniecznie trzeba zobaczyć Stary Ratusz, największy i najstarszy taki w Polsce. W jego podziemiach do niedawna mieściła się najstarsza restauracja w Europie – słynna Piwnica Świdnicka. Jednak na początku 2018 r. najemca lokalu zbankrutował i przejęły go władze miasta. W efekcie dotychczas pozostaje zamknięty. Chcąc obejrzeć Stary Rynek z wysokości, warto wspiąć się po 300 schodach wieży bazyliki św. Elżbiety. Widok jest wart wysiłku.

Wrocław obfituje w niezwykłe miejsca, a jednym z nich z pewnością jest Ostrów Tumski. To najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, którą kiedyś stanowiły liczne wyspy. 1000 lat temu zbudowano tu zamek książęcy dynastii Piastów Śląskich. Dzisiaj Ostrów Tumski już nie jest wyspą, lecz magia tego miejsca nadal jest wyczuwalna i przyciąga turystów. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać latarnika ubranego w czarną pelerynę, który wieczorem zapala licznie ustawione tu latarnie gazowe. Na Ostrowie Tumskim koniecznie zobaczyć należy Most Tumski, Plac Kościelny, kościół Świętego Krzyża, Archikatedrę Św. Jana Chrzciciela, kościół Św. Idziego czy Mosty Młyńskie.

Afrykarium we Wrocławiu to część ogrodu zoologicznego i powód, dla którego zjeżdżają się tu turyści z całej Polski. Dziennie miejsce to odwiedza 2,5 tysiąca osób. Jest to jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. Zachwyca mnogość gatunków oraz wielka dbałość w przygotowywaniu przestrzeni dla zwierząt. Miejsce jest zachwycające a bilet wart swojej ceny (kosztuje 51 zł dla dorosłych i 41 zł dla dzieci).
6. Giżycko na Mazurach
Myśląc „Mazury”, wielu osobom od razu na myśl nasuwa się Giżycko. Nie bez powodu, bo jest to jedno z najciekawszych i najważniejszych miast Warmii i Mazur. Położone jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. Słynie przede wszystkim z żeglarstwa – znajduje się tutaj Port Żeglugi Morskiej, a miasto jest jednym z głównych portów na szklaku wielkich jezior mazurskich. Warto odwiedzić w Giżycko w maju, kiedy to odbywa się święto żeglarzy – Wielkie Otwarcie Sezonu. Na pasażu spacerowym można obejrzeć wystawę „Giżyckie Nowości Żeglarskie”, a na „Mazurskim Kiermaszu” zakupić żeglarskie gadżety.

W niedalekiej odległości od Giżycka znajdują się także inne atrakcje, z których warto skorzystać, m.in. nurkowanie w Jeziorze Mamry (28 km od Giżycka) z Mazurskim Centrum Nurkowym, czy lot balonem w miejscowości Ryn (18 km od Giżycka).

Całe Mazury to obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie z nieskazitelną przyrodą, licznymi jeziorami, wciąż znajdującymi się tu cichymi i odludnymi miejscami. A jednocześnie warmińsko-mazurskie miasta, m.in. Mikołajki, Giżycko, Olsztyn pozwalają oderwać się od natury, aby na chwilę zasmakować miejskiej energii.

Zamek w Mosznej

./uploads/nicolas/0783785064b56b9b9a60d34729efff66.jpg

Morskie oko

./uploads/nicolas/6d13868123b9b132c97b286aa2782123.jpg

Dolina Pięciu Stawów

./uploads/nicolas/88d48c97f3a34c4de2ad4af2b1b0e391.jpg

Ruchome Wydmy w Łebie

./uploads/nicolas/0087266af6685b6bf0af25d9785c27a6.jpg

Muzeum Wsi Słowińskiej

./uploads/nicolas/f80f92fd3d0e8bfcc3382e2616aae4b9.jpg

Latarnia Morska Czołpino

./uploads/nicolas/03339d71bd551afd885f85904529936e.jpg

Sasino

./uploads/nicolas/662cb7e6fe0600bc3e6d295af48131d4.jpg

Plaża Stilo

./uploads/nicolas/5a07daf894e4524f4c94b738f431368f.jpg

Puszcza Białowieska

./uploads/nicolas/ef30d7cb45365ab9d9fb1ffbca9ecbef.jpg

Białowieża

./uploads/nicolas/cc53d0a59e028c49768af826fb015b37.jpg

Wrocław

./uploads/nicolas/8e4836a1153a38dc25b5f2be7ea812c3.jpg

Stary Rynek we Wrocławiu

./uploads/nicolas/6b07b9d554721cce4354a1f546b325c5.jpg

Bazylika św.Elżbiety

./uploads/nicolas/c004ad6e4133d0bb051c03ce86cb1779.jpg

Giżycko na Mazurach

./uploads/nicolas/052a50d4e3481062a1ef646ecde7a356.jpg
0 lubi to
0
8215
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda