Pudry - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
Pudry - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
TO CIĘ MOŻE ZASKOCZYĆ #2 | USA
19.04.2020

TO CIĘ MOŻE ZASKOCZYĆ #2 | USA

autor
Część druga sytuacji i rzeczy typowych i zarezerwowanych tylko dla Stanów Zjednoczonych. Mimo zainteresowania kulturą tej części Ameryki, pare rzeczy może być zaskakujących! Sprawdź czy Ciebie coś zaskoczyło! Jeśli jeszcze nie czytałaś/eś poprzedniej części- koniecznie sprawdź!
./uploads/michalinm/fbcc61fef400ac25f5bd2b8861c9ad46.jpg

MIX RELIGII

Jak wiadomo, Ameryka to mieszanina kulturowo-religijna. Dominują tutaj kościoły prawosławne oraz takie odmiany, o których istnieniu nawet nie wiedziałam. Zaskoczeniem dla mnie była kobieta prowadząca msze, kiedy wybrałam się do jednego z odłamu kościoła chrześcijańskiego. Dominuja tutaj kościoły prawosławne, więc msze może prowadzić zarówno mężczyzna jak i kobieta. Dla każdego coś sie tutaj znajdzie, nie tylko w kwestii religii.

./uploads/michalinm/bba17fe987eee5f39ac92bfc10b2a40e.jpeg

TOALETY PUBLICZNE

Brak stu procentowej prywatności w toaletach publicznych to nie jedyna rzecz, ale faktem jest, że amerykańskie toalety mają kabiny z przerwami pomiędzy ich łączeniem i drzwiami. Zastanawia to wielu ludzi. Warto powiesić bluzę czy kurtkę tak aby zasłonić szparę. Niektórzy pomyślą „po co się zamykać, skoro ktoś i tak jest w stanie cię zobaczyć..?” Zamknięcia to kolejna sprawa, będąc w USA po raz pierwszy nie do końca wiedziałam jak zablokować drzwi, blokada jest często ukryta w klamce, na początku pomyślałam, że to ich design, ale przyjaciel mnie uświadomił, że trzeba albo przekręcić, albo wcisnąć mały guziczek znajdujacy się w gałce. Zaskakujące są też prysznico-wanny lub same deszczownice, które zazwyczaj są nieruchome, a żeby wprawić wodę w ruch trzeba się nakombinować, przy tym pierwsze doznając szoku z padającej na Ciebie lodowatej wody, bo jest jeden suwak ustawiający jej temperaturę.

./uploads/michalinm/858976de7883e8bbb0875eab9b86201f.jpg

ZDROWIE I LEKARZ

FLU SHOTS/ MISTS

Przy zbliżającej się zimie Amerykanie często robią sobie flu shoty lub flu mists( głównie dzieci). Flu shot to szczepionka wspieraja odporność i zapobiegająca złapaniu wirusa grypy podczas zimnego okresu, zwiększającego prawdopodobieństwo zachorowania. Z usługi można skorzystać w domu miejskim, aptekach czy nawet Targecie jak i wielu innych miejscach publicznych. Flu mist różni się tym, że jest w formie mgiełki i aplikuje się ją do nosa podobnie jak spray na katar. 

./uploads/michalinm/eea683f814bbedceb591b22b274ceac9.jpg

WIZYTA U LEKARZA

Kiedy już nas coś złapie mamy możliwość udania się do urgent care, placówki, w której nie trzeba być zarejestrowany jak u lekarza rodzinnego, dobrze jest jednak zadzwonić i upewić się, że jest dla nas miejsce w poczekalni. Przed pójściem do lekarza należy pamiętać i wiedzieć, w której firmie i jakie ubezpieczenie posiadamy. Zostaniemy zapytani o to przy rejestracji oraz dostaniemy sztywna podkładkę, długopis i plik papierów z pytaniami do wypełnienia.

Podczas badania zostajemy zaprowadzeni do jednej z izolatek, gdzie czekamy na pielęgniarkę lub pielęgniarza, który przeprowadzi z nami wywiad zdrowotny, w którym musimy wyspowiadać się z naszej wagi, przebytych operacjach, uczuleń na leki itp., w zależności od tego co nam dolega, moga pobrać od nas wymaz do badań, lekarz zaczyna nas badać. Po paru minutach dostajemy wyniki, receptę jeśli jest wskazana oraz opis dolegliwości ze wskazówkami jak mamy dalej postępować aby poprawić nasz stan zdrowia. Wracajac do recepty- często jest wysyłana do wskazanej przez nas w wywiadzie apteki, z krórej korzystamy. Kiedy potrzebne nam leki będa gotowe do odbioru, otrzymamy wiadomość z apteki z prośba o ich odebranie. Istnieje możliwość, że na koniec wizyty zostana nam podane witaminy do spożycia lub lek przeciwbólowy.
W zależności od tego co pokrywa ubezpieczenia, można, ale nie trzeba się spodziewać paragonu za wizytę, która przychodzi po paru dniach lub tygodniach. 

 

./uploads/michalinm/41c5f30300c8cc0d4ffc1ac0ab076812.jpg

ZAOPATRZENIE W LEKI

Niektóre z lekarstw podobnie jak w Polsce można dostać w drogerii (US np. Wallgreens) czy apteko-drogerii znanej w Stanach pod nazwą CVS. Kupując produkt o silniejszym, na przykład przeciwgrypowym działaniu trzeba się liczyć z zapytaniem o dowód tożsamości. 

Post stworzony na podstawie osobistych doświadczeń w Stanie MA.
 

3 lubi to
0
267
0 komentarzy

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda