DDOB Shop
DDOB Shop
15 faktów o sadze Harry'ego Pottera. To już 20 lat od premiery polskiego wydania
15.04.2020

15 faktów o sadze Harry'ego Pottera. To już 20 lat od premiery polskiego wydania

W kwietniu 2000 roku ukazał się w Polsce „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, czyli pierwszy tom cyklu. Oznacza to, że jeden z najsłynniejszych czarodziejów na świecie zagościł w naszych domach już dwadzieścia lat temu! Z tej okazji znajdziecie poniżej garść ciekawych faktów na temat książek i filmów oraz samej autorki J. K. Rowling.

1. Miliarderka?

Autorka Harry'ego Pottera, J. K. Rowling w 2004 roku znalazła się na liście miliarderów Forbesa. Z rankingu jednak wypadła, ponieważ... stale przekazuje pieniądze potrzebującym. W swojej działalności charytatywnej skupia się głównie na dzieciach z domów dziecka (chciałaby, aby zamiast do dużych placówek, trafiały do rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych). Ufundowała klinikę oraz finansuje badania nad stwardnieniem rozsianym. Gdy miała 15 lat taką chorobę zdiagnozowano u jej matki. Co ciekawe Rowling zaczynała tworzyć jako samotna matka na zasiłku. Pierwszą książkę napisała na serwetkach w kawiarni należącej do szwagra. 

./uploads/KatarzynAp/bc17c7bae2577783e5ea98b47e4b0451.jpg

Fot. Gareth Davies, Getty Images

2. Harry Potter jako amerykański nastolatek?

Zekranizowaniem książek o Harrym Potterze miał być zainteresowany sam Steven Spielberg, twórca takich filmów jak E.T., Jurrasic ParkLista Schindlera, czy serii o Indiana Jonesie. Na to nie wyraziła zgody jednak sama J. K. Rowling. Powodem miało być wyrażenie przez reżysera chęci przeniesienia akcji i planów filmowych do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem zarówno autorka książek, jak i jej bohater pochodzą z Wielkiej Brytanii.

3. Czarodziej z życia wzięty?

Nicolas Flamel - tak Rowiling nazwała twórcę kamienia filozoficznego. Okazuje się, iż taka postać naprawdę istniała. Jak głosi legenda, był to jeden z pierwszych alchemików w Europie. Podobno stworzył on substancję zmieniającą m.in. metal w czyste złoto oraz główny składnik eliksiru długowieczności, co zostało określone właśnie jako "kamień filozoficzny". Francuski chemik Antoine Lavoisier obalił jednak metodami naukowymi trwające kilkaset lat przekonanie, że można metodami chemicznymi przemienić jeden pierwiastek w inny (taki proces jest możliwy tylko w przemianach jądrowych).

./uploads/KatarzynAp/82a59f86069f1f990488598ffb21545a.jpg

Nicolas Flamel

4. Nocne kolejki po nowy tom

Premiery książek o Harrym Potterze zawsze były wielkim wydarzeniem do licznego grona odbiorców. W związku z tym towarzyszyły im różne atrakcje. Jednym ze sposobów na podkręcenie wyjątkowej atmosfery towarzyszącej premierze nowej części było otwieranie księgarń o północy. Wówczas ustawiały się przed nimi długie kolejki fanów. Wielu z nich przebierało się za postacie z Hogwartu. Podobnie było w przypadku premier filmowych.

./uploads/KatarzynAp/4d1b75480122bed4ac60b06312890830.jpg

Północ z 27 na 28.01.2006 roku. Tłumy młodych ludzi szturmowalo poznański EMPIK, aby o północy kupić nową książkę. Fot.: Marek Lapis, Forum

./uploads/KatarzynAp/123567f41837c4939d3dcdd43f6feff8.jpg

25.01.2008 EMPIK w Centrum Handlowym Arkadia. Premiera polskiego wydania ksiazki "Harry Potter i Insygnia Śmierci" - siódmej, ostatniej części cyklu powieści J. K. Rowling. Fot: Krzysztof Wójcik, Forum

5. Nieoczywisty fakt o Albusie Dumbledore 🌈

J.K. Rowling przyznała, że Albus Dumbledore był gejem. W młodości dyrektora Hogwartu miał łączyć związek z czarodziejem Grindelwaldem.  Autorka przyznała to w wywiadzie dla Vanity Fair.

6. Choreografia różdżek

Zastanawialiście się kiedyś skąd aktorzy wiedzieli jak machać różdżkami? Nauczył ich tego... choreograf różdżek Paul Harris. Wy też możecie się tego nauczyć :) 

7. Happy b-day Harry

Najwierniejsi fani co roku 31 lipca świętują urodziny Harry'ego. Co ciekawe ta data to także rocznica narodzin J. K. Rowling. Harry to już dojrzały mężczyzna. Ma... 40 lat.

./uploads/KatarzynAp/022ab81f108e053ca912899541b7f96d.jpg

8. Niedostrzeżony detal

W filmach o Harrym Potterze szaty Voldemorta blakły za każdym razem, gdy niszczono horkruks, by sprawiać wrażenie, że czarny charakter powoli znika.

9. Najsłynniejsza sowa na świecie

W postać Hedwigi wcieliły się trzy sowy: Gizmo, Ook oraz Sprout. W filmach, rolę Hedwigi odgrywają sowy płci męskiej, ponieważ są bielsze i mają mniejsze rozmiary.

./uploads/KatarzynAp/8d2a99abfd2ade5a54192f0a6ab323ec.jpg

10. Dolina Godrika

J.K. Rowling zdradziła, że tworząc opis Doliny Godryka inspirowała się angielskim miasteczkiem Lavenham w hrabstwie Suffolk. Można tam znaleźć dom, w którym kręcono sceny w rodzinnym domu Harry'ego Pottera w filmowej adaptacji powieści. W ubiegłym roku został on wystawiony na sprzedaż.

./uploads/KatarzynAp/af2d7c1b35ee02a8c01875a8ff6fc023.jpg

11. Wpływ autorki na scenariusz filmu

Rowling osobiście napisała scenę śmierci rodziców Harry'ego, która została umieszczona w filmowym scenariuszu. W końcu nikt nie wiedział lepiej od niej jak naprawdę potoczyła się ta historia.

12. Jak doszło do wydania Harry'ego Pottera w Polsce?

Jak czytamy na stronie 24kurier.pl: Właściciel wydawnictwa "Media Rodzina", Robert Gamble, przebywał w Edynburgu u swojego syna. Pewnej niedzieli po mszy wdał się w pogawędkę z osobą pełniącą rolę proboszcza parafii. Rozmawiali o wydawnictwie i w pewnym momencie  Gamble wspomniał o książce „Harry Potter” i że zastanawia się nad zakupem praw o niej. Na co proboszcz zawołała: „Ach, przecież mówi pan o książce Jo! To nasza parafianka!”. Wtedy mężczyzna podjął decyzję, że w Polsce to jego wydawnictwo wyda Harry'ego Pottera. 

13. Początki

Z kolei w rodzimym kraju pomysł na książkę Rowling początkowo odrzuciło ponad dwadzieścia wydawnictw. Teraz muszą gorzko żałować swojej decyzji...

14. Mandragory istnieją

Mandragory naprawdę występują w przyrodzie. Roślina pochodzi z  krajów śródziemnomorskich. Obecnie rośnie dziko również w innych częściach świata (np. w Himalajach). Choć ich wygląd nieco różni się od tego, jaki znamy z filmów, to ich korzenie mogą przypominać ludzką sylwetkę.

./uploads/KatarzynAp/bb3637e0332134ccb0f6f042c78d6ed7.jpg

15. Quidditch na... lądzie?

W Polsce i na świecie istnieją drużyny, które starają się odgrywać grę w Quidditcha. Czy wygląda to tak spektakularnie jak na filmach? Oceńcie sami :)

5 lubi to
1
5643
1 komentarzy

mchodacka
0

Uwielbiam Harrego i wszelkie ciekawostki na ten temat, fajny post! Zapraszam do siebie :)
https://ddob.com/blogbook/id/145857/najpiekniejsze-miejsca-w-polsce-ktore-bez-watpienia-warto-zobaczyc

odpowiedz

mchodacka
0

Uwielbiam Harrego i wszelkie ciekawostki na ten temat, fajny post! Zapraszam do siebie :)
https://ddob.com/blogbook/id/145857/najpiekniejsze-miejsca-w-polsce-ktore-bez-watpienia-warto-zobaczyc

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda