#MójZestawMaturalny2020: Maturzyści apelują o odwołanie matur!
05.04.2020

#MójZestawMaturalny2020: Maturzyści apelują o odwołanie matur!

#MójZestawMaturalny2020 to internetowa akcja zainicjowana przez Jana Modrzyńskiego - maturzystę z Gdańska. Jej celem jest przełożenie lub odwołanie matur.

Czy matury 2020 zostaną odwołane?

Jan Modrzyński początkowo dodał zdjęcie z "zestawem maturalnym" w ramach żartu, którym podzielił się ze znajomymi z klubu filozoficznego. Nałożył maseczkę, gogle narciarskie, prześcieradło oraz rękawice do zmywania naczyń. Koledzy szybko podchwycili pomysł i postanowili, że zrobią z tego łańcuszek, aby pokazać, ilu maturzystów jest za przeniesieniem lub odwołaniem matur 2020.

./uploads/jeilliebean/052ad9dadc341545e111ddbd32c3d583.png

Jan pod zdjęciem ze swoim "zestawem maturalnym" na Facebooku napisał:

Egzamin to zawsze sytuacja stresowa - upały albo ulewy za oknem, strach o stan swojej wiedzy, presja rodzina. Wątpliwa przyjemność dla wszystkich, ale jeszcze żaden rocznik nie pisał matury w strachu o życie własne i swoich bliskich, w okolicznościach pandemii... Jeśli egzaminy mają odbyć się w terminie - oto mój zestaw maturalny 2020"

Akcja szybko zyskała rozgłos. Włączają się kolejne osoby - zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Wszyscy są zgodni co do tego, że matura 2020 powinna zostać przełożona. Matury trwają przez dwa tygodnie. Każdego dnia mnóstwo osób jest zamykanych w salach, gdzie odbywają się egzaminy. To wysoce niebezpieczne. 

Jedną z nauczycielek, które przyłączyły się do akcji, jest Agnieszka Jankowiak-Maik z III LO w Poznaniu, znana w Internecie jako Babka od Histy. Umieściła zdjęcie w masce, rękawiczkach, z żelem antybakteryjnym i kubkiem kawy. Napisała:

"Apeluję do Ministerstwa Edukacji Narodowej o odwołanie majowej sesji egzaminacyjnej oraz mądrą rozmowę z przedstawicielami uczelni wyższych w celu wypracowania optymalnego rozwiązania. Zgodnie z ideą Korczaka, 'szkoła winna służyć dobru dziecka'. Niepewność w tej ekstremalnie trudnej sytuacji SZKODZI. Jedna z moich uczennic napisała mi ostatnio, że ma siłę spać i płakać. Bo stres egzaminacyjny nałożył się na lęk o rodzinę i najbliższych, poczucie niepewności jutra. To ostatni dzwonek, by odpowiedzialnie podjąć decyzję!" 

./uploads/jeilliebean/5d123a75fa9f282e35fbfb22a888ac7e.png

Babka od Histy

Apel do rządu w sprawie matur 2020

Tymon P. Radzik - maturzysta z Warszawy - również dołączył do akcji. W przeszłości był doradcą społecznym minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. W 2017 roku znalazł się również w finale "Dziecięcego Nobla". Prawdziwy rozgłos zyskał kilka lat temu, gdy przed sądem walczyć o prawo osób niepełnoletnich do dostępu do informacji publicznej. Na swoim Facebooku napisał:

"Jestem jedną z ponad 200 tys. osób, które w tym roku mają podejść do egzaminu maturalnego. Ze swojej perspektywy, a także wielu moich koleżanek i kolegów, mogę powiedzieć, że jednym z największych powodów do edukacyjnego niepokoju jest niepewność tego, co władze planują zrobić z egzaminami zewnętrznymi w związku z pandemią #COVID19"

Tymon dodał także, że dla maturzystów najgorszy jest stan niepewności. Nie mogą się skupić na nauce i myśleć o przyszłości, gdy rząd nie wydał żadnej decyzji. 

./uploads/jeilliebean/1d16f0b9eb3de8b5c88ff14b4eff176f.jpg

Maturzysta podkreśla dodatkowo, że młodzi obywatele Polski mają prawo wiedzieć, co planuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także, czy w sprawie matur 2020 zostaną podjęte ostateczne decyzje:

"Mamy prawo wiedzieć, czy Ministerstwo dokonywało analiz skutków poszczególnych wariantów (np. na rekrutację do szkół wyższych) i czy Ministerstwo oceniło bezpieczeństwo zdrowotne ewentualnego zorganizowania matur w maju 2020 r. Mamy prawo wiedzieć, czy Ministerstwo prowadzi już jakieś prace, konsultacje w zakresie zmiany prawa" 

./uploads/jeilliebean/884e7ee08a4d15f150e7069b048700d6.jpg

#MójZestawMaturalny2020

Maturzyści zbierają podpisy

Maturzyści od kilku dni zbierają również podpisy pod petycją w sprawie zajęcia przez rząd jasnego stanowiska, jeśli chodzi o matury 2020. 

"Wyrażamy ogromne zaniepokojenie brakiem konkretnych planów dotyczących przeprowadzenia egzaminów maturalnych. W sytuacji pandemii, która niewątpliwie odciska piętno na całym społeczeństwie, przystępowanie do matury byłoby narażeniem wielu uczniów i uczennic, a także nauczycieli i nauczycielek, członków komisji, na ryzyko zakażenia. Ponadto, skutkami zamknięcia szkół są niewystarczające kontakty z nauczycielami, chaos spowodowany niską efektywnością zdalnych lekcji. W porównaniu do poprzednich roczników, nasz nie ma takich samych możliwości przygotowania się do egzaminów, co może się przełożyć na ich wyniki. Zastrzegamy, że przekładanie matur nie byłoby dla nas komfortowym rozwiązaniem, jednakże mając na uwadze dobro młodzieży i wszystkich szkolnych społeczności, należy podjąć odpowiedzialne decyzje, które dotyczą setek tysięcy młodych ludzi."


Petycja maturzystów

Kiedy odbędą się matury 2020?

Matury powinny rozpocząć się za miesiąc, czyli 4 maja. Termin ten jest jednak niepewny z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wszyscy uczniowie już od 12 marca nie mają normalnych lekcji. Obecnie uczą się zdalnie. Do szkół powinni wrócić po Wielkanocy, jednak być może przerwa zostanie wydłużona. Premier ma możliwość zmiany harmonogramu roku szkolnego, przełożenia bądź odwołania egzaminów zewnętrznych. Może także zmienić zasady rekrutacji do szkół kolejnego szczebla. Na razie rządzący zapewniają, że harmonogram roku szkolnego nie zmieni się. 

4 lubi to
2
653
2 komentarzy

Wiktoria_Wojtkowiak
1

👍

odpowiedz

Meadowfeelings
1

👍🏻

odpowiedz

Wiktoria_Wojtkowiak
1

👍

odpowiedz

Meadowfeelings
1

👍🏻

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda