KORONAWIRUS: FAKTY I MITY
26.02.2020

KORONAWIRUS: FAKTY I MITY

O nowym koronawirusie jest naprawdę głośno. Z każdym kolejnym dniem pojawiło się sporo doniesień. Jedne są faktami, drugie mijają się z prawdą. Czy mamy powody do paniki?

Co trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie?

Istnieje siedem gatunków koronawirusów, które odpowiadają głównie za przeziębienia. Do tych groźniejszych można zaliczyć: ARS-CoV, MERS-CoV i obecny SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje chorobę o nazwie COVID-19. Okres inkubacji wynosi kilka dni, lecz obecnie potwierdzono przypadki, gdy koronawirus nie dawał żadnych objawów przez 14, a nawet 27 dni! Osoba bez objawów, zakażona koronawirusem, może zarażać innych właśnie przez taki okres. Jak wskazują badania, współczynnik reprodukcji R0 oceniono na 2,5. Oznacza to, że jedna zarażona osoba zaraża średnio 2,5 osób. 

./uploads/jeilliebean/5c60e842eeefc88e9c1e80fb32d9b078.jpg

Objawy zarażenia koronawirusem

Do podstawowych objawów choroby COVID-19 można zaliczyć kaszel, gorączkę, osłabienie, ból mięśni, nudności. Są one zatem bardzo podobne jak w przypadku wirusa grypy. Wielu pacjentów może przechodzić chorobę z minimalnymi objawami. Osoba taka może nigdy nie zostać przebadana! Zakażenie SARS-CoV-2 jest groźniejsze niż zakażenie wirusem grypy. Ponad 20% chorych na chorobę COVID-19 wymaga hospitalizacji. Choroba prowadzi przede wszystkim do atypowego zapalenia płuc, które stanowi zagrożenie dla życia. W przypadku grypy mniej przypadków chorych wymaga hospitalizacji. Nie ma leków na COVID-19, chorobę leczy się objawowo.

./uploads/jeilliebean/c6979ff8818a0c4b6f8aed2bb1571128.jpeg

Dla kogo koronawirus stanowi zagrożenie?

COVID-19 jest chorobą, która stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych i schorowanych. Z uwagi na to, że aż 20% zarażonych wymaga hospitalizacji, lokalne epidemie są bardzo niebezpieczne. W przypadku masowych zachorowań może nastąpić paraliż i nie każdy pacjent otrzyma odpowiednią opiekę na czas. Na podstawie aktualnych danych, wskaźnik śmiertelności COVID-19 wynosi ok. 3%. Jest to znacznie więcej niż w przypadku wirusa grypy! Można jednak wnioskować, że wskaźnik będzie niższy, gdyż wielu pacjentów przechodzi chorobę łagodnie. Nadal pozostaje wiele niewiadomych, jeśli chodzi o SARS-CoV-2. Nie warto popadać w panikę, lecz trzeba być goowym na możliwość wybuchu epidemii. Konieczne jest unikanie zagrożonych regionów, sprawdzanie aktualnych informacji, np. na stronie Konflikty i Katastrofy Światowe, dbanie o higienę. 

4 lubi to
3
5463
3 komentarzy

ddent
0

:(

odpowiedz

Meadowfeelings
0

😲

odpowiedz
ddent
0

:(

Odpowiedz

ddent
0

:(

odpowiedz

Meadowfeelings
0

😲

odpowiedz
ddent
0

:(

Odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda