DDOB Shop
DDOB Shop
26.02.2020

"Bądź damą. Nie pij tyle. Nie daj się zgwałcić". Poruszający manifest, który stał się viralem

autor
Był rok 2017. 22- letnia wówczas Camille Rainwille pod wpływem chwili napisała "manifest feministyczny" w uniwersyteckiej bibliotece. Wiersz opublikowała na swoim blogu „Writings of a Furious Woman”  który szybko obiegł cały świat - kobiety dostrzegały w nim siebie i swoje problemy Po dwóch latach od publikacji manifest ożył na nowo - tym razem w mocnej, wizualnej wersji.

"Bądź damą. Twoja spódnica jest za krótka. Twoja spódnica jest za długa. Nie odkrywaj za dużo skóry. Pozostaw coś dla wyobraźni. Nie bądź taką kusicielką. Mężczyźni nie potrafią siebie kontrolować. Mężczyźni mają swoje potrzeby. Wyglądaj seksownie. Wyglądaj apetycznie . Nie prowokuj. Sama się o to prosisz..." - tak zaczyna się treść manifestu, który recytuje znana aktorka Cynthia Nixon w filmie opublikowanym przez magazyn "Girls, Girls, Girls".  Video wzbogacone jest mocnymi obrazami, dzięki czemu jeszcze bardziej nas porusza. 
 

Tekst Camilli Rainwille składa się z sześciu części. Każda z nich jest niekończącym się spisem wymagań i oczekiwań wobec kobiet: wytycznymi, ocenami, zakazami. Dobitnie pokazuje odbiorcom, z czym muszą zmierzać się kobiety każdego dnia - wieczne starania, by wpasować się w sztuczne kanony piękna, wieczne ocenianie i krytyka. Wzorce zachowań i wyglądu pokazywane w mediach doprowadzają do kryzysu własnych wartości, depresji, braku samoakceptacji. 
 

./uploads/aszkiladz/d7fedf3ab6655457c68119456012640c.png

kazdr z video "Be a Lady They Said - Girls. Girls. Girls. Magazine"

"Bądź damą. Nie bądź zbyt gruba. Nie bądź zbyt chuda. Zjedz coś. Przestań tyle jeść. Zamów sałatkę. (...) Czemu po prostu czegoś nie zjesz? Jesteś wychudzona. Jesteś chora. Mężczyźni lubią kobiety, które mają trochę mięska." 
 

Kobiety wciąż starają się sprostać oczekiwaniom mężczyzn, być dla nich atrakcyjne. "Usuń włosy z ciała. Zasłoń swoje rozstępy. Wypełnij usta. Wybotoksuj zmarszczki" - słyszymy w kolejnej części manifestu.

W zaledwie dwa dni od publikacji video ma już 120 milionów wyświetleń i stało się viralem. Autorem tego projektu jest "Girl. Girl. Girl. Magazine", przy współpracy z agencją muzyczno-filmową OPM.

1 komentarzy

stomatostudent

stomatostudent

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda