Uczenie się z wyprzedzeniem i to w dodatku regularne brzmi jak klasyczne zrzędzenie nauczycieli i rodziców. Pamiętaj jednak, że mają oni więcej doświadczenia w uczeniu się, także na ostatnią chwilę . Uczenie się w ostatniej chwili sprawia, że nie masz szans na powtórzenie i zrozumienie całego potrzebnego materiału. Na pewno coś opuścisz i pewnie będzie to to, co akurat będzie na egzaminie :/.
Udowodniono też naukowo, że uczenie się wcześniej pomaga w lepszym zapamiętywaniu materiału. Tak jakby Twój mózg potrzebował więcej czasu na przetworzenie danego materiału. Co jeszcze możesz zrobić, aby skutecznie nauczyć się wszystkiego do matury?
1. Zaplanuj, co musisz powtórzyć
Źródło: We heart it
Nie jesteś w stanie powtórzyć całego materiału ze wszystkich maturalnych przedmiotów w ciągu roku. Przejrzyj jednak podręczniki, repetytoria i inne materiały. Rozpisz sobie, co powinnaś powtórzyć np.: jakie epoki historyczne, zagadnienia czy działy itp. Rozpisz także, ile czasu potrzebujesz czy jak często będziesz musiała się uczyć, by zdążyć do matury
2. Rób notatki
Źródło: We heart it
Podczas nauki zrób własne notatki. Nie musisz wszystkiego przepisywać słowo w słowo z podręcznika. Wręcz przeciwnie! Nikt na egzaminie nie pyta o dosłowną definicję. Ważniejsze jest to, żebyś potrafiła wyjaśnić dany termin. Podczas takiego opisywania łatwiej będzie Ci zrozumieć i zapamiętać dane zagadnienie.
Postaraj się też robić notatki w uporządkowany sposób. Jeżeli na jednej stronie będziesz miała opis hellenizmu z historii a na drugiej rozpisaną grupę węglowodorów, to nie tylko trudniej będzie Ci się uczyć, ale też nigdy nie znajdziesz odpowiedniej notatki, gdy będzie Ci potrzebna. Postaraj się stosować jeden system, gdzie zagadnienia będą dobrze uporządkowane i łatwe do odnalezienia.
Staraj się także, aby notatki były zróżnicowane graficznie. Co to znaczy w praktyce? Podkreślaj najważniejsze informacje. Zrób wykresy, rysunki, diagramy, tabele itp. Dodawaj zakładki, oraz podkreślaj swoje komentarze. Po co to wszystko? Przeglądając notatki od razu zorientujesz się, które informacje są najważniejsze. Odpowiednie wyróżnienie sprawi też, że łatwiej będzie ci zapamiętać informacje.
3. Powtarzaj informacje
Źródło: we heart it
Samo uczenie się i robienie notatek nie pomoże. Od czasu do czasu, np.: po skończeniu jakiegoś działu, jeszcze raz powtórz wszystkie informacje i upewnij się, że te najważniejsze pamiętasz najlepiej i dobrze rozumiesz.
4. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza
Źródło: We heart it
Teoria to nie wszystko. Rób ćwiczenia tak często, jak tylko się da (je też powinnaś wcześniej zaplanować). Gdy tylko powtórzysz jakąś partię materiału, zrób z niej ćwiczenia. Jest ich pełno w internecie. Możesz też kupić odpowiednie ćwiczenia lub rozwiązać te w zeszycie ćwiczeń, które pominął nauczyciel przedmiotu.
5. Proś o pomoc
Źródło: We heart it
Uczysz się dużo, ale ćwiczenia Ci nie wychodzą i jednak okazuje się, że nie wszystko rozumiesz? Może powinien ktoś Ci pomóc? Jeżeli problem jest stosunkowo niewielki, a ty nie masz zbyt dużych zaległości, to poproś o pomoc kolegę z klasy lub rodziców. Pamiętaj jednak, że Ci drudzy mogli mieć inny program nauczania a ich pamięc po 20 latach może zawodzić.
Jeżeli jednak masz większy problem z przyswojeniem informacji, to zdecyduj się na korepetycje u profesjonalnego korepetytora. On dokładnie sprawdzi, jak duże masz zaległości i z czego wynika Twój problem z danym materiałem. Nie tylko wytłumaczy Ci teorię, ale także wskaże, dlaczego np.: w zadaniach robisz błędy. Będzie Ci też zadawał dodatkową pracę domową, która pomoże Ci w utrwaleniu materiału.
6. Ucz się w grupie
Źródło: We heart it
Możesz organizować wspólne uczenie się z koleżanką lub w większej grupie. Dzięki temu, jeżeli będziesz miała problem z jakimś zagadnieniem, będziesz mogła od razu uzyskać odpowiedź i pomoc. Będziesz też mogła sama odpowiadać na pytania znajomych. To sprawi automatycznie, że będziesz powtarzać materiał. Ale też będziesz bardziej świadoma zdobytej wiedzy.
7. Ucz się regularnie i regularnie odpoczywaj
Źródło: We heart it
To pierwsze stwierdzenie wydaje się oczywiste. Należy uczyć się w odpowiednich odstępach czasu przyswajając wcześniej określoną dawkę wiedzy. A przerwy? Wbrew pozorom przerwy nie świadczą o lenistwie. O ile nie trwają dłużej, niż nauka . Już na początku uczenia się ustal, kiedy i jak długo robisz przerwy. Może to być 1-2 długie przerwy lub kilka dłuższych.
Wszystko zależy od tego, jaki wolisz tryb i jak łatwo się męczysz. Ważne jest także to, aby przerwa wiązała się z całkowity oderwaniem się od nauki. Najlepiej, abyś wyszła ze swojego pokoju i zrobiła coś, co się relaksuje
8. Zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki
Źródło: We heart it
Miejsce, w którym będziesz się uczyła powinno być w miarę uporządkowane, wygodne i w miarę ciche. Nie ucz się w bałaganie. Nie musisz czyścić pokoju na błysk, ale dzielenie krzesła z kupką ubrań to nie jest dobry pomysł . Jeżeli mieszkasz w jednym pokoju z rodzeństwem, poproś by na czas Twojej nauki szli do innego pokoju.
Co, gdy mimo wszystko nie masz odpowiednich warunków do nauki? Możesz uczyć się z innymi, w ramach wcześniej wspomnianych grup. Odpowiednia może być także szkolna biblioteka lub jakaś cicha i niezbyt często uczęszczana kawiarenka.
Lifestyle
ddob
youtube
MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOK W PRAWDZIWYM ŻYCIU
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MAMA W CIĄŻY: BĘDZIESZ MIAŁA SIOSTRĘ! | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOKER ROZSYŁA NAGIE ZDJĘCIA?! - TRUDNE PYTANIA
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - WYCIECZKA KLASOWA🇫🇷 🗼🥐 | Światopoblond
1 komentarzy
Myślicie już o nauce do matury?
Zgłoś nieodpowiedni post
Myślicie już o nauce do matury?
Zgłoś nieodpowiedni post