Jesteś Twórcą?
Jesteś Twórcą?
Najgorsze tematy poruszane przy wigilijnym stole
19.12.2019

Najgorsze tematy poruszane przy wigilijnym stole

autor
Święta… Jedni je kochają, inni nienawidzą, ale i tak co roku wspólnie zasiadamy do kolacji wigilijnej. Przygotowania do niej często okazują się żmudne i czasochłonne, co może niepotrzebnie wprowadzać nerwową atmosferę. Gdy cała rodzina zbierze się przy stole, awantura może wisieć w powietrzu, dlatego postarajmy się nie poruszać tematów, które z łatwością mogą nas skłócić.
./uploads/zuzamt/48121acb0719a8f2b5dfbdcf340a3b72.jpg

Fot: weheartit.com

Religia

 Niezależnie czy jesteś osobą wierzącą czy nie, nie powinnaś poruszać tematów religijnych przy świątecznym stole. Swoje przemyślenia na temat wiary zostaw dla siebie. Nie musisz całej rodzinie oznajmiać, że jesteś ateistką, a instytucja kościoła to tylko maszynka do zarabiania pieniędzy. Takimi słowami mogłabyś urazić niektórych członków rodziny, dla których wiara to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Natomiast, jeśli regularnie chodzisz do Kościoła i wierzysz w Boga, a w Twojej rodzinie znajdują się osoby niewierzące, nie próbuj ich nawracać. Takie zachowanie tylko niepotrzebnie wprowadzi napiętą atmosferę.

---

  Polityka

 Temat polityki bardzo często pojawia się na wszelkich uroczystościach rodzinnych, a nie powinien. Każdy z nas ma prawo do własnych poglądów, a negowanie ich przez innych jest po prostu nie na miejscu. Nikt przecież nie chce słyszeć, że ma złe poglądy i powinien być na inną partią polityczną. To, komu powierzamy nasze zaufanie, jest naszą indywidualną sprawą i nikt nie powinien mieć do tego żadnego „ale”. Niestety w wielu rodzinach podejście jest inne, a podczas rodzinnych spotkań wujek lub dziadek zaczyna wygłaszać swoje poglądy i dyskutować, dlaczego wszyscy powinni podzielać jego zdanie na temat władzy w Polsce. Jeśli tylko zauważysz, że rozmowa przy wigilijnym stole zaczyna krążyć wokół polityki, postaraj się szybko, ale dyskretnie zmienić temat.

---

 

./uploads/zuzamt/711c89744927eadf086a5c41400e498d.jpg

Fot: weheartit.com

Status związku

 Wścibskie ciotki lub zaniepokojone babcie uwielbiają wypytywać Cię o Twój status związku? To normalne na spotkaniach rodzinnych. Jednym nie odpowiada, że nadal jesteś singielką, bo przecież „już powinnaś znaleźć sobie jakiegoś kawalera”, drugim może przeszkadzać, że rozstałaś się ze wcześniejszym chłopakiem, a już znalazłaś sobie nowego. Prawda jest taka, że jeśli ktoś będzie chciał się do Ciebie przyczepić, to znajdzie powód. Nie przejmuj się tym i natrętne gadanie puść mimo uszu. Jak zaczną się pytania o Twój status związku, lepiej nie wchodź w dyskusje, tylko grzecznie utnij temat, że wszystko jest w porządku i jesteś szczęśliwa.

---

  Szkoła i nauka

 Temat nauki jest jednym z najbardziej znienawidzonych tematów przewijających się przy stole przez młodych ludzi. Nic w tym dziwnego. Wprowadza on tylko nerwową atmosferę, bo wiemy, że dla niektórych członków rodziny nasze osiągnięcia naukowe nigdy nie będą na wystarczająco wysokim poziomie. Zawsze znajdzie się osoba, która stwierdzi, że zamiast 4 mógłbyś mieć same 5, a Twoje ambicje powinny być wyższe. Nic na to nie poradzisz. Możesz tylko delikatnie zakończyć temat, mówiąc, że masz sporo nauki, nauczyciele są bardzo wymagający, ale jakoś sobie radzisz.

---

 

./uploads/zuzamt/c358c2eb9dfa77fc086a51bd3ee61d65.jpg

Fot: weheartit.com

Obgadywanie

 Każdy z nas wie, że obgadywanie jest złe, ale i tak większość z nas to robi. Widać to także na wszelkich spotkaniach rodzinnych. W każdej rodzinie jest osoba, która nie potrafi się powstrzymać przed obgadaniem innych (oczywiście nieobecnych w danym momencie). Czasem oberwie się sąsiadce, innym razem dalekiej kuzynce. Całe szczęście odgadywanie nieobecnych osób najczęściej nie powoduje awantur przy stole, jednak nie powinno mieć ono miejsca.

---

  Porównywanie członków rodziny do siebie

 Słuchanie ciągłych przechwałek ciotki, że „jej Ania to jest taka zdolna… Ma najwyższą średnią w klasie, ostatnio zaczęła chodzić na lekcje tańca i już odnosi sukcesy…” – to potrafi być męczące. Po chwili, ktoś zacznie wypytywać Twoją starszą siostrę, kiedy wreszcie weźmie ślub, bo przecież zegar tyka, a córka sąsiadki już ma męża i dziecko w drodze. Ciągłe porównywanie nas do innych jest denerwujące, dlatego najlepiej będzie, jeśli szybko utniesz temat i nie będziesz go brać do siebie.

---

 

./uploads/zuzamt/a343089ac93fb98fe0269f7b0d31ac49.jpg

Fot: weheartit.com

Zdrowie

 Wyobraź sobie sytuacje, w której całą rodziną zasiadacie do wigilijnego stołu, atmosfera jest miła, wszyscy są uśmiechnięci, gdy nagle Twoja babcia stwierdza, że to będą jej ostatnie święta, bo kolejnych nie dożyje… I jak się wtedy zachować? Cała magiczna atmosfera znika. Podobnie się dzieje, gdy starsi członkowie rodziny zaczynają opowiadać o swoich dolegliwościach zdrowotnych. Raczej nikt z nas nie chce słuchać o hemoroidach lub chorobie zwyrodnieniowej nad talerzem pełnym jedzenia.


   Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem, w którym cieszymy się chwilami w gronie całej rodziny, dlatego unikajmy rozmów, które mogłyby nas skłócić lub popsuć całą atmosferę. Jest przecież tyle ciekawych i mało kontrowersyjnych tematów, które możemy poruszyć przy świątecznym stole.

11 lubi to
4
1458
4 komentarzy

SaraCzarnawska
1

To prawda

odpowiedz

Rosie_Gold
1

Każdy ma w rodzinie wujka Janusza albo ciotkę - złośliwą raszplę. Chyba najlepiej jest starać się dawać wymijające odpowiedzi lub zmieniać jak najszybciej temat

odpowiedz

Meadowfeelings
0

😊

odpowiedz

konto_nie_aktywne
0

😊

odpowiedz

Meadowfeelings
0

😊

odpowiedz

konto_nie_aktywne
0

😊

odpowiedz

SaraCzarnawska
1

To prawda

odpowiedz

Rosie_Gold
1

Każdy ma w rodzinie wujka Janusza albo ciotkę - złośliwą raszplę. Chyba najlepiej jest starać się dawać wymijające odpowiedzi lub zmieniać jak najszybciej temat

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda