Pudry - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
Pudry - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
Symbole i Zwyczaje Bożonarodzeniowe
19.12.2019

Symbole i Zwyczaje Bożonarodzeniowe

10 Zwyczajów / Symboli Bożonarodzeniowych
./uploads/princess69777/33c4ebba2cbeb76333c655894ed3ea76.jpg

1 . PIERWSZA GWIAZDKA

Tradycyjnie wigilia Bożonarodzeniowa powinna rozpocząć się gdy pojawi się pierwsza gwiazdka na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej.

2. SIANO POD OBRUSEM

Ta tradycja jest bardzo znana i wywodzi się z dawnych czasów. Według tradycji, siano należy położyć na stole pod obrusem, symbolizuje to zapewnienie dobrobytu.

3. OPŁATEK

Przełamanie się opłatkiem ze wszystkimi uczestnikami kolacji wigilijnej jest głównym i rozpoczynającym punktem. Gest ten symbolizuje wzajemne poświęcenie, chęć dzielenia się z bliskimi i ma za zadanie zbliżać i łączyć ludzi.

4. DODATKOWE NAKRYCIE

Według tradycji na stole powinno znaleźć się dodatkowe nakrycie. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wigilijnym wyrażamy chęć przyjęcia niezapowiedzianego gościa, to także wyraz pamięci o naszych bliskich, nieobecnych którzy nie mogli dotrzeć.

5. CHOINKA

Symbolizuje drzewko życia, przypomina ludziom naukę o upadku i odkupiniu. Natomiast składanie prezentów (darów) pod choinką jest naśladowaniem dobroci.

6. ŚWIECA WIGILIJNA (BOŻONARODZENIOWA)

Jest najczęściej w kolorze białym, złotym lub czerwonym. Światełko miało być znakiem zaproszenia do rodziny, oświetlało drogę i zapraszało do środka.

7. KOLĘDY

Wspólne kolędowanie w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy kolacji wigilijnej. To tradycja która jest niestety coraz rzadziej praktykowana, a szkoda. Wiele osób zapomina o tej tradycji a ma ona dobry wpływ na wzajemne relacje, pozwala wyrażać emocje i pomaga poczuć świąteczny klimat.

8. POTRAWY

Tradycyjnie na stole powinno znależć się 12 potraw. Spróbowanie każdej z nich ma zapewnić szczęscie przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, karp pod różnymi postaciami czy czewony barszczyk z uszkami.

9. ILOSĆ OSÓB PRZY STOLE

Do tradycji wigilijnej należy aby do  kolacji zasiadła parzysta liczba osób, nieparzysta miała wróżyć nieszczęście dla jednego z nich, najbardziej unika się liczby 13.

10. PASTERKA

Kończy wieczór wigilijny, dokładnie o północy, zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem. 

./uploads/princess69777/b2631060cb93889a2e8828a80b86bb73.jpg

zdjęcia / źródło:fokustv.pl,dziennikzachodni.pl

0 komentarzy

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda