05.12.2019

"ALTERNATYWKA" MŁODZIEŻOWYM SŁOWEM ROKU!

"Alternatywka" to określenie, które zostało wybrane Młodzieżowym Słowem Roku. Wysokie miejsca w plebiscycie zajęły także: "jesieniara" oraz "boomer". Co oznaczają?

Kim jest alternatywka?

Alternatywka to rzeczownik określający dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach. Dotyczy głównie młodych kobiet. Patronką tego stylu jest popularna wokalistka Billie Eilish. Wśród męskich odpowiedników możemy znaleźć takie określenia jak "alternatyw" czy "alternator".

Sama alternatywka jest nieco melancholijna, wyobcowana. Lubi mroczny makijaż, piercing i tatuaże. W sieci aż roi się od tekstów i filmików pokazujących, jak zostać alternatywką. Jak opowiedział w swoim video na YouTube Bananowy Joe, na alternatywkę składają się: gotyckość, smutna muzyka, kolorowe włosy, dobra stylówa, dziary i skrajne poglądy lewicowe. 

W serwisie Polityka przeczytamy z kolei, że alternatywka nie utożsamia się z popularnymi trendami dotyczącymi ubioru, makijażu oraz muzyki. Przeważnie ma kolczyk w nosie, ubiera się w specyficzny sposób, nosi ciemne ubrania i słucha emo-rapu.

./uploads/jeilliebean/138ee2ec6f8eaa4de8963e3b1d4d0aba.png

Inne popularne słowa w plebiscycie

"Alternatywka" jest przeciwieństwem "konserwatywki", czyli młodej kobiety, która woli się wtapiać w tłum. "Konserwatywka" to także nowe słowo, które pojawiło się w plebiscycie. Wśród Młodzieżowych Słów Roku można również wymienić "incela", czyli mężczyznę bez powodzenia, odrzuconego, nienawidzącego kobiet - szczególnie trudnych do zrozumienia alternatywek.

Chyba każdy w tym roku spotkał się z określeniem "jesieniara". To właśnie to słowo zajęło w plebiscycie drugie miejsce. Określa osobę uwielbiającą jesień. Prawdziwe "jesieniary" uwielbiają wykonywanie typowo jesiennych czynności - siedzenie pod kocem z gorącym kubkiem herbaty czy Pumpkin Spice Latte oraz książką. Otacza się świeczkami i uwielbia zatapiać się w myślach.  

./uploads/jeilliebean/70225793eb83397869421061955cb71c.jpg

Trzecie miejsce w plebiscycie zajął wyraz "eluwina". To młodzieżowe powitanie, które pochodzi od słowa "elo". Wyraz został spopularyzowany w piosence pod takim samym tytułem. 

W zestawieniu pojawiło się także określenie "boomer", czyli reprezentant pokolenia baby boomers. Wyrażenie "OK, boomer" ucina dyskusję i puentuje poglądy starszych osób, które są w domyśle po prostu przestarzałe. Określenie to pojawiło się w odpowiedzi na negatywny materiał o milenialsach i pokoleniu Z. Można więc powiedzieć, że to stereotyp za stereotyp. 

7 lubi to
1
4764
1 komentarzy

ddent
1

:)

odpowiedz

ddent
1

:)

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda