BLACK FRIDAY. SKĄD SIĘ TO WZIĘŁO I NA CO UWAŻAĆ?
28.11.2019

BLACK FRIDAY. SKĄD SIĘ TO WZIĘŁO I NA CO UWAŻAĆ?

Tym razem Black Friday przypada na 29 listopada. O promocjach z tej okazji informują wszyscy - zarówno wielkie sieci, jak i niszowe marki, a także dostawcy różnego rodzaju usług. Dlaczego akurat w tym dniu możemy skorzystać z różnego rodzaju zniżek, rabatów i wyprzedaży?

Black Friday "przywędrował" do nas ze Stanów Zjednoczonych. To określenie po raz pierwszy pojawiło się w mediach w 1981 roku. Dlaczego akurat "czarny piątek"? Właśnie tym kolorem sprzedawcy oraz księgowi zaznaczali zysk w swoich dokumentach. Zakupowe szaleństwo przypada zawsze na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Wówczas wiele amerykańskich rodzin po uroczystym obiedzie rusza na zakupy. Padają wtedy rekordy sprzedaży. Póki co obniżki w USA są znacznie wyższe niż w Polsce.

./uploads/KatarzynAp/4272f60ae3620758d8c89a6283be31ed.jpg

fot. Becca McHaffie, unplash.com

Czy faktycznie opłaca się wybrać na zakupy w Czarny Piątek? Firma Deloitte przeanalizowała ceny na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przebadała w tym celu kilkaset sklepów internetowych. Jak się okazuje ceny były niższe średnio o 3,5 proc. a zatem niewiele. Nietrudno "dać się złapać" na zabiegi marketingowe stosowane przez wiele firm. Często specjalnie na tę okoliczność sklepy włączają do sprzedaży towar, którego nie udało się sprzedać wcześniej. Wiele artykułów jest już w nienajlepszej jakości. Dlatego przed wyjściem na zakupy warto sporządzić listę i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy, a dopiero w następnej kolejności poszukać tego w obniżonej cenie. Poza tym, jeśli jest taka możliwość, dobrze jest sprawdzić pierwotną cenę na metce, aby upewnić się, czy  faktycznie została ona zmniejszona. Można też przygotować się wcześniej i zanotować ceny upatrzonych produktów, a w dniu Black Friday porównać kwotę.

./uploads/KatarzynAp/b77b5a1db99cda1ebf565a33f59bae45.jpg

Lauren Fleischmann, unplash.com

Cyber Monday - to kolejna fala obniżek, która zostaje uruchomiona w pierwszy poniedziałek po czarnym piątku. Tym razem będzie to 2 grudnia. W tym dniu obniżki oferowane są przez sklepy internetowe. Jednak w rzeczywistości często pojawiają się one już w weekend. Samo określenie "cybernetyczny poniedziałek" zostało użyte po raz pierwszy w 2005 roku.

0 komentarzy

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda