Jak dbać o środowisko? | część1
26.11.2019

Jak dbać o środowisko? | część1

Zastanawiasz się może jak dbać o środowisko ? Chcesz mieć tak samo fajne rzeczy do szkoły ale bardziej ekologiczne? Jest to możliwe! Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

1. Zeszyty i okładki

Najbardziej ekologicznymi zeszytami są zeszyty z makulatury, ponieważ są one z recyklingu, a na drugim miejscu są zeszyty, które są wyprodukowane jaknajbliżej waszego miasta czy kraju, ponieważ kupując własnie takie zmniejszamy swój ślad węglowy.

Lubisz mieć oprawione zeszyty i książki ale jednocześnie chcesz trzymać się 'zasad ekologii'? To nic trudnego wystarczy, że weźmiesz zwykły szary papier lub gazetę. Mymierzysz wymiary książki czy zeszytu, pozginasz na końcach i skleisz od środka taśmą. Na okładce przykleić kawałek białej kartki z nazwą przedmiotu i to tyle!

2. Długopisy, zakreślacze

Długopisy najlepiej wybierać te z wymiennymi wkładami. 
A zakreślacze można zastąpić grubymi, drewnianymi kredkami
, ponieważ jak chyba wiadomo, zakreślacze i wszelkiego rodzaju pisaki mają obudowę z plastiku lub innych nieekolgocznych rzeczy. Ale na całe szczęście nie trzeba się smucić, ponieważ wybór kredek jest naprawdę większy, nie to co w przypadku zakreślaczy. Wybierając taką alternatywę mamy więcej kolorów! Chyba nie tylko ja widziałam te 4 podstawowe kolory zakreślczy w prawie każdym sklepie: żóły, pomarańczowy, zielony i różowy...

3. Inne przybory szkolne

Taśma najlepsza będzie papierowa, ponieważ jest ona biodegradowalna

Klej najlepiej kupować w aluminiowym opakowaniu, ponieważ można je receklingować.

Korektora najlepiej nie kupować, ponieważ leiej będzie kiedy coś przekreślimy(pod względem ekologiczny) ale jeśli już musimy go mieć to najlepiej wybrać ten który nie jest w dodatkowym opakowaniu.

Z koszulek aluminiowych warto zrezygnować i kupić teczkę z gumką.

Linijkę i inne przybory geometryczne najlepiej kupować drewniane

Opakowania czy też pojemniki do trzymania różnych rzeczy można zrobić samemu, nie trzeba kupować specjalnie przeznaczonego do trzymania długopisów pojemnika.
Ja osobiście bardzo lubię przeróżne herbaty tak więc wpadłam na pomysł, żeby trzymać wszystkie rzeczy do szkoły w kartonach po herbatach. Wygląda to naprawdę super!

-najlepiej jest kupować jak najwięcej rzeczy od lokalnych producentów aby zmniejszyć ślad węglowy
-warto unikać zbędnych opakowań i kupować np. na sztuki. ponieważ często opakowania nie nadają się do recyklingu a jeśli już musimy kupić coś w opakowaniu to najlepiej w apierze lub w aluminium
-jeżeli decydujemy się na zakupy online to najlepiej zamawiac jak największą ilość, aby ten ślad węglowy był mniejszy, bo jeżeli powiedzmy w ciągu roku będziemy zamawiać 5 razy 10 długopisów, to kierowca będzie musiał 5 razy przebyć tę samą drogę, a można by zamówić od razu 50 i mieć na cały rok. Innymi słowy przemyśleć ile czego potrzebujemy i zamówić właśnie taką ilość. I oczywiście najlepiej także zamawiać jak najwięcej rzeczy od tego samego producenta
-warto też nie kupować niepotrzebnych rzeczy typu osobny kubek do trzymania ołówków, osobny do długopisów, osobny do kredek itd.

Teraz jedzonko.

Najlepiej (tak naprawdę wszędzie) nosić 
-jedzenie w plastikowych wielorazowych pudełkach 
-picie w bidonie, czy butelce, którą mamy na dłużej.

Warto też przemyśleć sobie co bierzemy do jedzenia.
Powinno to być przede wszystkim sycące, po to, żeby nie kupować przekąsek w najczęściej plasikowych opakowaniach, no i oczywiście dobre, aby nic się nie zmarnowało.

A do picia najlepiej wybrać wodę lub niesłodzone soki.

Mam nadzieję, że moje rady były pomocne. Jak w tytule mogliście zauważyć była to część pierwsza serii, którą chciałabym założyć, a tu czy mi się uda zależy też od was. Napiszcie w miarę możliwości w komentarzu czy chcecie taką serię, w której przedstawiałabym sposoby na bycie ekologicznym w poszczególnych miejscach.

6 lubi to
1
55
1 komentarzy

aneczkai
0

chrońmy nasza planete ! 

odpowiedz

aneczkai
0

chrońmy nasza planete ! 

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda