Misie koala zostały uznane za „funkcjonalnie wymarłe”😢😭 Jest jeszcze szansa na ich uratowanie
25.11.2019

Misie koala zostały uznane za „funkcjonalnie wymarłe”😢😭 Jest jeszcze szansa na ich uratowanie

autor
Prawdopodobnie już wkrótce nie będziemy mieli możliwości zobaczenia misi koala w ich naturalnym środowisku. W wyniku pożarów, które dosłownie trawią Australię, gatunek ten został oficjalnie uznany za „funkcjonalnie wymarły”.

Organizacja Australian Koala Foundation ogłosiła, że szanse na przetrwanie misiów, których populacja wynosi 80 tysięcy osobników, są nikłe.
 

./uploads/aszkiladz/54b9f2e9a6d77590a7bf3663e926b3e5.jpg

 „Funkcjonalnie wymarły” oznacza, że dany gatunek przestaje spełniać znaczącą rolę w swoim ekosystemie. Osobniki żyjące na wolności nie są w stanie zapewnić reprodukcji potomstwa. Obecna populacja jest obecna, ale nie zostawi po sobie kolejnego pokolenia, a ludzkość jest świadkiem ich wymierania.

Liście eukaliptusa, stanowiące podstawę diety koali są trawione przez nieustanne pożary, które opanowały australijskie wschodnie wybrzeże. Szacuje się, że od początku sezonu spalił się obszar o pow. 1 650 000 hektarów. Spalony został już milion hektarów lasów, pól i zarośli, ogień strawił ponad 300 domów, zamkniętych zostało już 100 szkół. Temperatura w Australii sięga 37 stopni Celsjusza, a w ubiegłą środę termometry pokazały nawet 42,7 stopni! Władze polecają obywatelom unikać zbytniego wysiłku i najlepiej, by pozostali w swoich domach.

 

 Z powodu szalejących fali susz i upałów na przełomie 2018/2019 szacuje się, że populacja koali zmalała o 80%. Ciężko jest jednak dokładnie przeliczyć, ile osobników jeszcze żyje w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta te potrafią sporo wędrować i dobrze się maskują, zarówno w buszu, jak i na terenach miejskich.

Eksperci twierdzą, że jest jeszcze szansa na uratowanie misi koala. Jeśli jednak nie zatrzyma się dewastacji ich naturalnych siedlisk, gatunek ten zmieni status z „funkcjonalnie wymarłego” na wymarły.
(źródło: National Geographic Polska)

8 lubi to
2
8275
2 komentarzy

Synowerscy-Studio
0

😭😭

odpowiedz

Meadowfeelings
0

😯

odpowiedz

Synowerscy-Studio
0

😭😭

odpowiedz

Meadowfeelings
0

😯

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda