Jesteś Twórcą?
Jesteś Twórcą?
Mass followers — kim są i dlaczego ich obecność nie jest korzystna dla Twojego profilu na Instagramie?
03.08.2019

Mass followers — kim są i dlaczego ich obecność nie jest korzystna dla Twojego profilu na Instagramie?

autor
Kim są mass followers na Instagramie? Skąd się biorą? Jak wpływają na Twój profil i dlaczego należy się ich pozbywać?
./uploads/ovvlsome/e24f40e6a4469e96f0ae8efe0dea2ac4.png

null

Słowem wstępu… jeśli korzystasz do tworzenia swoich treści z moich artykułów, oznacz mnie. Cieszę się, że zdobywacie wiedzę i edukujecie innych, ale widzę też kto zbyt mocno się “inspiruje” i często niemalże kopiuje treść artykułów/streszcza je na Instagramie, w webinarach, szkoleniach, a potem podpisuje się pod tym jako autor. Ja naprawdę wchodzę na Wasze profile i to widzę, i nie chciałabym tego komentować publicznie ani wskazywać palcem. :)

Mass followers — kim są i dlaczego ich obecność nie jest korzystna dla Twojego profilu na Instagramie?

Wielokrotnie poruszałam na swoich kanałach społecznościowych temat tzw. mass followersów i mass followingu.

Nie mniej razy dostawałam również zapytania od Was:

  • kim są tacy obserwatorzy,
  • skąd się biorą i przede wszystkim,
  • dlaczego sugeruję, że należy się ich pozbywać.

Myślę, że to dobry dzień, by w końcu odpowiedzieć na te pytania.

***

Czasami w życiu każdego człowieka przychodzi niezbyt kreatywny dzień, gdy patrzenie się w ścianę jest bardzo ciekawe.

Rozglądasz się dookoła siebie, potem zaglądasz do notesu, z którego smutno spogląda na Ciebie kilkanaście innych zadań.

Jak każdy dorosły i rozsądny człowiek… szukasz zajęcia, które pozwoli Ci od nich uciec.

To tyle z żartów, choć sam pomysł powstania tego wpisu naprawdę rozpoczął się od tego, że powinnam zrobić coś zupełnie innego.

Może na odblokowanie weny twórczej pomoże mi ten tekst miniporadnik, wyjaśniający wspomniane wyżej zagadnienia.

A Wam pomoże zrozumieć lepiej, kim są masowi obserwatorzy i co jest z nimi nie tak.

***


Na wstępie warto wyjaśnić, że feed Instagrama nie działa już chronologicznie.


 Oznacza to, że treści, które widzicie w strumieniu, a które pochodzą od obserwowanych przez Was profili, od dłuższego czasu nie wyświetlają się wyłącznie zgodnie z godziną i datą publikacji.Na to, co tak właściwie zobaczycie po otworzeniu aplikacji, wpływa kilka czynników.

Jakich konkretnie?

Relacja z twórcą treści (obserwowanym profilem), czas publikacji, dopasowanie treści do Waszych zainteresowań, liczbę obserwowanych profili oraz czas przebywania w aplikacji i częstotliwość jej otwierania.

To elementy, które zebrane w całość mówią Instagramowi, jak wyświetlać treści w Waszym strumieniu (które mają wyświetlić się jako pierwsze), ale nie tylko.

Dane te wpływają również na to, co zobaczycie w zakładce “Explore” czy w topowych zdjęciach wybranego tagu.Jeśli Wasz strumień działa w ten sposób i podrzuca Wam treści biorąc pod uwagę wymienione elementy, musicie mieć na uwadze, że identycznie działa dla Waszych obserwatorów.

Wasi obserwatorzy widzą treści, które:

a. odpowiadają ich zainteresowaniom (ocena na podstawie interakcji z innymi treściami w przeszłości i podsuwanie podobnych treści),

b. pochodzą z profili, z którymi mają najczęstszą interakcję (ponieważ najpewniej jest to treść dla nich interesująca) i ich priorytet jest najwyższy (zależny od czasu spędzanego w aplikacji, pokrycia zainteresowań, częstotliwości otwierania aplikacji oraz liczby obserwowanych przez nich osób),

Na podstawie tych elementów Instagram wypycha w strumieniu te zdjęcia i filmy, które w największym stopniu pokrywają się z założeniami.

Nie można też zapomnieć o fali reklam, którą natrętnie wypełnia „pauzy” pomiędzy kolejnymi publikacjami, zabierają czas i pozycję treściom z obserwowanych profili.

No dobrze, ale co to właściwie oznacza dla Waszego konta?

Osoby, które obserwują dużo profili (mass followers) fizycznie nie mają możliwości śledzić najnowszych publikacji z każdego obserwowanego przez nie profilu na Instagramie.

Przy tak dużych liczbach obserwowanych przez nich kont, można uznać, że stworzyli oni społeczność w społeczności, a przez to nie widzą wszystkich treści publikowanych przez osoby, które obserwują, a tym samym nie są w stanie reagować na nie.

Ile to dużo?

Najczęściej przyjmuje się założenie, że mass followersami są użytkownicy obserwujący powyżej 1 500 innych kont na Instagramie.Kim są mass followers i skąd się biorą?

Mass followers nie zawsze oznacza fake followersa lub bota, choć z dużą dozą prawdopodobieństwa spory ich odsetek stanowią fejki i boty.

Mass followersów podzielić można zatem na kilka rodzajów:

  • Ludzie, którzy świadomie uprawiają mass following, ponieważ wierzą, że część z zaobserwowanych przez nich osób w ramach „wdzięczności” zacznie ich również obserwować (techniki: ręcznie, boty, serwisy),
  • Ludzie, którzy nie mają złych intencji, ale ich wiedza o social media jest nikła i dodają wszystkich, których zaproponuje im serwis (tutaj mogą znaleźć się również bliskie Ci osoby i znajomi),
  • Boty, czyli fikcyjne konta, które tworzone są na potrzeby m.in. farm lajków i followersów,
  • Fejk konta, które podglądają wybranych użytkowników, ale sami nie chcą się ujawniać.

Mass folllowers są równie nieprzydatni, by nie powiedzieć, ze szkodliwi, co boty, fejki oraz ghost followers (porzucone konta).

Niezależnie od tego, jaki cel ma konto obserwujące wskazaną lub wyższą liczbę osób, negatywnie wpływa na statystyki Twojego konta, obniżając średnie zaangażowanie pod publikacjami.iqhashtags.com — followers manager

Zaangażowanie liczone jest w proporcjach liczby obserwujących do liczby polubień i innych interakcji pod postem.Nie ma co ukrywać, niskie zaangażowanie nie wygląda dobrze.

To tak, jak mówienie do sali pełnej ludzi, którzy Cię ignorują.

Jak sprawdzić, kto jest Twoim mass followersem i usunąć go z obserwujących?

Sama korzystam z IQhashtags, które w przeszłości pojawiało się m.in. na moim Instagramie podczas większych porządków na profilu.


iqhashtags.com — analiza profilu, odbiorców i hashtagów

Analiza darmowa nie pozwala na audyt obserwatorów i aby mieć pełny wgląd musicie zainwestować w płatną wersję narzędzia.

Po wykupieniu odpowiedniego planu (zależny od liczby obserwujących Was osób), otrzymujecie pełny audyt (listy) mass followersów oraz zbanowanych hashtagów w profilu (ale o tym innym razem).

Możecie skorzystać również z menadżera followersów i wysortować obserwujących z konkretną liczbą obserwowanych profili (nawet powyżej 7 tysięcy osób!) lub odhaczać kolejne osoby z ogólnej listy.

Followers Manager ma również inną, dodatkową zaletę, o której warto wspomnieć, czyli sortowanie według języka i kraju.

Można w ten sposób równie szybko pozbyć się obserwatorów m.in. z Turcji i Indii, którzy mogą wykazywać podobne zainteresowanie (a raczej jego brak) publikacjami w profilu.

Jak usunąć mass followersa, kiedy już wiesz, kim jest?

Najłatwiej po prostu przejść na jego profil i zgłosić bądź zablokować takie konto.

Zablokowanie profilu jednocześnie daje gwarancję, że taka osoba nie wróci do Ciebie w przyszłości.Jak sprawdzić zaangażowanie w Twoim profilu?

Możesz skorzystać między innymi z HypeAuditor (ale analiza jest tzw. próbą, czyli danymi wyliczonymi jedynie na określonym procencie obserwujących i… musisz mieć min. 1 000 obserwujących), Socialblade (analityka wyłącznie kont biznesowych) lub w wersji bardziej zaawansowanej (agencje, marki, marketerzy) w InfluTool.hypeauditor.com — analiza profilu na instagramie (próbka)socialblade.com — analiza działań profilu (aktywności)influtool.com — zaawansowana analityka profili influencerów dla agencji i marketerów/marek

W ostatnim narzędziu podejrzeć można również liczbę mass i ghost followers w profilu influencera (dodatkowy audyt).

Możesz odwiedzić mnie też na instagramie: https://instagram.com/ovvlsome :)

1 komentarzy

ksanaru
0

yes​​​​​​​

odpowiedz

ksanaru
0

yes​​​​​​​

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda