Sławni projektanci, którzy zaczynali od zera
06.06.2019

Sławni projektanci, którzy zaczynali od zera

autor
Chyba każdy z nas kojarzy nazwiska Dior, Jacobs, Cavalli, Chanel czy McQueen, ale czy znacie historie tych wielkich projektantów? Czy wiecie, którzy z nich zaczynali całkowicie od zera, a którzy otrzymali pomoc na start od wysoko postawionych rodziców? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do lektury 😊.
./uploads/zuzamt/13df59eedba7a763aaee19a5240fd5c9.jpg
Fot: pinterest.com
Alexander McQueen

Alexander McQueen urodził się w 1969 roku w Lewisham w Anglii. Jego ojciec był taksówkarzem, a matka nauczycielką nauk społecznych. Miał pięcioro rodzeństwa. Już jako dziecko szył stroje dla swoich trzech sióstr i otwarcie mówił, że w przyszłości zostanie projektantem mody. Na swój światowy sukces zapracował sam. Nie miał rodzinnych koneksji, nikt nie załatwił mu pracy po znajomości. Do wszystkiego dochodził sam krok po kroku. W wieku 16 lat opuścił dotychczasową szkołę, aby ukończyć kurs krawiecki, a następnie dostał się na staż u krawców Anderson&Sheppard;. Następnie dołączył do Gieves&Hawkes; oraz szył kostiumy teatralne. Uczęszczał do Rosetta Art Center, a także ukończył studia podyplomowe w Central St. Martins College of Art. Drzwi do ogromnej kariery otworzyły się przed nim wraz z objęciem stanowiska głównego projektanta domu mody Givenchy. Po pięciu latach McQueen postanowił jednak założyć własną markę i pracować pod własnym nazwiskiem. Tak powstała wytwórnia Alexandra McQueena i McQ. Jeśli jesteście ciekawi, jak dokładnie wyglądał rozwój jego kariery oraz co go skłoniło do popełnienia samobójstwa, obejrzyjcie niezwykły film dokumentalny dostępny na Netflixie. 
./uploads/zuzamt/4f7b894e8e7574d7350a864e03e94dd2.jpg
Fot: pinterest.com
Coco Chanel

Naprawdę nazywała się Gabrielle Bonheur Chanel. Urodziła się w 1883 roku w Saumur we Francji. Była drugim dzieckiem Alberta Chanel i Jeanne Devolle. Miała pięcioro rodzeństwa. Dzieciństwo Coco Chanel nie należało do łatwych. W 1895 roku osierociła ją matka, a ojciec zostawił całą rodzinę kilka miesięcy później. Coco trafiła do sierocińca, w którym nauczyła się podstaw szycia. Pozostała w nim do ukończenia 18 roku życia. Później zamieszkała z ciotką, ale aby się utrzymać, szukała pracy jako szwaczka oraz śpiewała w kawiarniach Vichy i Moulins pod pseudonimem Coco. W końcu jej droga skrzyżowała się z milionerem, oficerem kawalerii, hodowcą koni – Etienem Balsanem. To dzięki niemu przed Coco otworzyły się drzwi do kariery. W 1909 roku założyła sklep z kapeluszami. Udało jej się także zaprojektować liczne stroje dla śmietanki towarzyskiej Paryża. Interes zaczął kwitnąć, więc Coco Chanel postanawia otworzyć swój pierwszy butik. Po kilku latach dołączyły do niego dwa kolejne. Jej kariera nabrała tempa, a wśród elit wszyscy chcieli ubierać się tylko u niej. Coco zaczęła eksperymentować z modą. Była pierwszą kobietą, która wprowadziła spodnie do codziennej garderoby damskiej! Ponadto zaczęła bawić się krojami i… projektowała sukienki o długości midi, a było to coś naprawdę szokującego jak na tamte czasy. 
./uploads/zuzamt/4131e332acb107e6ba343369ed07c1a3.jpg
Fot: pinterest.com
Giorgio Armani

Giorgio Armani urodził się w 1934 roku w Piacenzie. Pochodził z ubogiej rodziny, w której nikt nie zajmował się modą. Co ciekawe Armani przyznaje, że jego droga na szczyt była długa i bardzo kręta. Jako młody człowiek nawet nie przypuszczał, że w przyszłości zostanie jednym z największych projektantów mody. Swoją przyszłość wiązał z pomaganiem ludziom - chciał zostać lekarzem, dlatego po szkole średniej wybrał studia medyczne na Uniwersytecie w Mediolanie. Po dwóch latach musiał je jednak przerwać, jak sam przyznaje, nie był w stanie znieść widoku krwi. Postanowił kształcić się w kierunku fotografii, ale ta droga też została szybko przerwana przez konieczność podjęcia służby wojskowej. W 1954 roku 20-letni Giorgio Armani wreszcie rozpoczyna swoja przygodę z modą. Na początku zajmuje się dekorowaniem wystaw we włoskiej sieci domów handlowych. Wkrótce udało mu się awansować na stanowisko menedżerskie. Po 7 latach dostał propozycję nie do odrzucenia – miał się zająć męską kolekcją w domu mody Cerrutti. Aby jak najlepiej wykazać się na nowym stanowisku, ambitny Giorgio Armani postanowił odbyć staż w fabryce Cerrutti, aby jak najwięcej dowiedzieć się na temat produkcji i techniki krawiectwa przemysłowego. Po aż 16 latach postanawił założyć swoje studio. Na początku tworzył projekt dla kilku różnych firm, aby w 1974 roku stworzyć markę Giorgio Armani i już w pełni pracować pod własnym nazwiskiem. Jego początki skupiały się na modzie męskiej, jednak stopniowo zaczął rozszerzać swoje kolekcje o modę damską. Aktualnie sporą część jego dochodu stanowią także perfumy i kosmetyki.  
./uploads/zuzamt/10177dfe55cc97cd2192553833e3eb3a.jpg
Fot: pinterest.com
Cristóbal Balenciaga

Cristóbal Balenciaga urodził się w 1895 roku w rybackiej wiosce Getaria w Kraju Basków. Pochodził ze skromnej rodziny. Jego matka była krawcową, a ojciec rybakiem. Po śmierci taty, mały Cristóbal przesiadywał sporo w pracowni krawieckiej mamy. Zaczął pracować, gdy miał zaledwie 12 lat. Rok później poznał markizę de Casa Torres. Po świecie krążą dwie historie ich poznania. Pierwsza z nich opowiada, że 13-letni Cristóbal zobaczył na ulicy piękną, elegancką kobietę i pomimo swojej ogromnej nieśmiałości, podszedł do niej i zapytał, czy mógłby coś dla niej uszyć. Tą kobietą była właśnie markiza. Druga wersja mówi, że poznali się w posiadłości de Casa Torres, do której zabrała go matka – krawcowa. Młody Balenciaga powiedział wtedy do niej: „Gdybym dostał kawałek lnu, mógłbym skopiować Pani suknię”. Ten pomysł bardzo spodobał się markizie. Nie spodziewała się jednak, że ten młody chłopak byłby do tego zdolny. Gdy Cristóbal bezbłędnie odwzorował jej kreację, jej zdziwienie było tak ogromne, że postanowiła wesprzeć jego talent i sfinansowała jego naukę. Do dziś nie wiadomo, która wersja jest prawdziwa, ale dzięki wsparciu finansowemu, młody Balenciaga rozwinął skrzydła. Otworzył pierwszy butik w San Sebastian, a następnie zaczął projektować dla najważniejszych osób z całego świata. Jego kreacje nosiły m.in. Marlena Dietrich, Grace Kelly, hiszpańska rodzina królewska oraz królowa Belgii. Coco Chanel i Christian Dior mówili o nim, że jest największym geniuszem spośród wszystkich projektantów. Sam Cristóbal Balenciaga był jednak bardzo skromnym człowiekiem. Nie wywyższał się, wolał robić to, co mu wychodziło najlepiej i pozostawał w cieniu. Podobno w ciągu całego swojego życia udzielił tylko jednego wywiadu. 

 
14 lubi to
1
646
  • udostępnij
1 komentarzy

Dollka
0

Jestem pod wrażeniem, niesamowite historie!

odpowiedz

Dollka
0

Jestem pod wrażeniem, niesamowite historie!

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

Casting na Ambasadorów nowej aplikacji video!🚀 Zostań Twarzą marki i jedź z nami na Fest Festival
Casting na Ambasadorów nowej aplikacji video!🚀 Zostań Twarzą marki i jedź z nami na Fest Festival

ddob
youtube

Moda