DLACZEGO WARTO JEŚĆ ARBUZY?
31.05.2019

DLACZEGO WARTO JEŚĆ ARBUZY?

autor
Arbuz idealne sprawdzi się w upalne dni. Oto kilka właściwości, dlaczego warto jeść właśnie ten owoc.
./uploads/kaaaro_z/70f4a867df1fa09c39dca84bf4da3b5c.jpg

Arbuz – wartości odżywcze

 Owoc ten składa się w ponad 90% z wody. Ta właściwość powoduje, że arbuz nie jest najlepszym źródłem składników odżywczych. Można jednak zaklasyfikować go do żywności o niskiej wartości energetycznej. W 100g porcji najduje się jedynie 37 kcal.

Arbuz – właściwości zdrowotne miąższu, pestek i łupiny

Właściwości zdrowotne arbuzów przewyższają zdecydowanie jego wartość odżywczą.  Zawarte w nich składniki mineralne i związki antyoksydacyjne mają silne działanie przeciwutleniające. Przypisuje się im działanie kardioprotekcyjne. Zawarte w arbuzie karotenoidy, odpowiadające za czerwono-pomarańczową barwę miąższu, są bardzo silnymi antyoksydantami. Najbardziej aktywnym związkiem o takich właściwościach w arbuzie jest likopen. Substancja ta zapobiega niekorzystnym tlenowym przemianom cholesterolu, ma także silne działanie antyaterogenne. Jest silnym zmiataczem wolnych rodników, które prowadzą do chemicznego i mechanicznego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Arbuzy zmniejszają więc ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego, zmniejszają ryzyko zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu. 

Oprócz związków przeciwutleniających w arbuzach występuje także cytrulina. Substancja ta to pochodna ornityny należąca do grupy aminokwasów endogennych. Cytrulina po raz pierwszy została wyizolowana z owoców arbuza. Substancja ta doceniana jest przede wszystkim przez sportowców. Aminokwas ten nie ma jednak wpływu na budowanie masy mięśniowej. Wykorzystywany jest, aby zwiększyć wydajność cyklu mocznikowego, w którym neutralizowany jest amoniak. Oprócz tego cytrulina ma udowodnione naukowo działanie antykataboliczne, co oznacza zwiększoną ochronę tkanki mięśniowej przed jej niszczeniem czy rozpadem. Wykazano również, że cytrulina zmniejsza intensywność tzw. zakwasów. 

Duża zawartość wody w arbuzach wpływa na jego moczopędne i detoksykacyjne działanie. Spożywanie arbuza zaleca się osobom gorączkującym i odwodnionym. Zarówno sok, jak i miąższ arbuza doskonale nawadniają organizm i dostarczają przy tym niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elektrolitów i węglowodanów. Arbuzy zmniejszają też intensywność przykrych dolegliwości, które występują dzień po spożyciu nadmiernych ilości alkoholu. Oprócz soku i miąższu właściwości lecznicze przypisuje się zarówno jego pestkom, jak i grubej, mięsistej łupinie.

Małe ziarenka arbuza zasługują na szczególną uwagę, w swym składzie zawierają około 30% białka i 50% tłuszczu, ponadto mają większe stężenie substancji o charakterze leczniczym niż miąższ i sok z arbuza. Badania naukowe prowadzone na całym świecie udowodniły, że pestki arbuza mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, są pomocne w przypadku zakażeń i infekcji układu pokarmowego, a także zmniejszają intensywność biegunek. Działają kojąco w nieżytach układu oddechowego i łagodzą objawy chorób skóry. Najnowsze badania naukowe dostarczyły dowodów na skuteczne działanie ekstraktu z pestek arbuza w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych (między innymi w odniesieniu do E. coli). Inne badania wykazały, że pestki arbuza mają silne właściwości przeciwzapalne, a także wspomagają leczenie chorób prostaty. Z kolei łupina arbuza jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, w jej białej części zawarta jest największa część wspomnianej wcześniej cytruliny.

16 lubi to
1
164
1 komentarzy

jacekbok13
0

Super! 

odpowiedz

jacekbok13
0

Super! 

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda