Jedzenie emocjonalne - jak sobie poradzić?
05.02.2019

Jedzenie emocjonalne - jak sobie poradzić?

autor
Odżywianie się jest naturalną, fizjologiczną czynnością, dzięki której jesteśmy w stanie czerpać potrzebne do życia składniki odżywcze - nasze “paliwo”. 🧘‍♀️🥗 Często jednak ta naturalna potrzeba głodu zostaje zaburzona
./uploads/eulallie_/029cb880664df804174ebe9d750e5165.JPG

 Emocje, które nam towarzyszą mają ogromny wpływ na nasze wybory żywieniowe.Codziennie problemy, stres, przykre przeżycia wpędzają w głębokie przygnębienie, którego chcemy jak najszybciej się pozbyć. 🥺Przychodzi wtedy niekontrolowana ochota na jedzenie słodkie, tłuste, kaloryczne - takie, które chociaż przez chwilę sprawi nam przyjemność i zapełni wewnętrzną pustkę.🍔🍟🍕🍨🍭🍰🍫Towarzyszy mu poczucie braku kontroli, często odbywa się w ukryciu, z dala od innych ludzi. Oczywiście różne emocje powodują różne reakcje u różnych ludzi, ale jedzenie emocjonalnie może zdarzyć się każdemu na każdym etapie życia.. 
Jak sobie z tym radzić? 

👉Porozmawiaj z kimś bliskim - powiedzenie na głos o swoich uczuciach przynosi niesamowitą ulgę i samo w sobie jest pewnym rodzajem terapii. Jeśli przychodzi Ci to z trudnością, warto o tych uczuciach po prostu napisać - w prywatnym notesie lub pamiętniku. 

👉Ugotuj coś dobrego - nie rzucaj się od razu na szafkę ze słodyczami. Wytrzymaj te kilka chwil, napij się szklanki wody i… wyszukaj przepis na jakieś dobre ciasto czy deser. Dobrze, gdyby było na bazie mąki pełnoziarnistej i z ograniczoną ilością cukru. Przygotowanie smakołyków zajmie Cię na jakiś czas, odciągnie myśli o “zjedzeniu wszystkiego na raz”, a satysfakcja z pracy wzbudzi pozytywne emocje. 

👉Wyjdź na długi spacer lub jogging - wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Bieganie pomaga uporządkować sobie wiele rzeczy w głowie, na dodatek wyzwala endorfiny, które powszechnie nazywamy “hormonami szczęścia”

Pamiętajmy, że kawałek ciasta czy czekolady w “nagrodę” za trudy i stresy minionego dnia to nie jest jeszcze powód do niepokoju, problem pojawia się, kiedy zaczynają towarzyszyć nam z tego powodu poczucie winy i wstyd. Warto o tym mówić, ponieważ niewykluczone, że epidemia otyłości oraz nadwagi powiązana jest z trudnościami w radzeniu sobie z emocjami.

A Wam zdarza się “zajadać emocje”? Jak sobie z tym radzicie? 🧐

24 lubi to
0
664
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda