Tych 5 składników zastąpi Ci cukier!
30.01.2019

Tych 5 składników zastąpi Ci cukier!

autor
O negatywnym wpływie cukru na nasz organizm chyba nie trzeba nikomu przypominać. Otyłość, cukrzyca, psucie się zębów - to tylko kilka ze skutków spożywania dużej ilości cukru. Nic dziwnego, że przez dietetyków nazywany jest on białą śmiercią. Tylko co zrobić, jeśli nie potrafisz żyć bez słodyczy? Odmawianie sobie ciasta czy cukierków na każdym kroku jest bardzo trudne. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej zdrowych zamienników cukru, dzięki którym nie będziesz musiała rezygnować ze słodkich przyjemności. Sprawdź, jakie produkty skutecznie zastąpią Ci cukier, bez obaw o Twoją talię.
./uploads/zuzamt/bbf2c4746a726a100cdb754e35425166.jpg

źródło: weheartit.com

Ksylitol

Ksylitol pozyskiwany jest z brzozy, stąd pojawiła się jego potoczna nazwa „cukier brzozowy”. W przeciwieństwie do zwykłego cukru, nie powoduje on próchnicy, a wręcz przeciwnie – pomaga utrzymać zęby w dobrym stanie. Ma dużo niższy indeks glikemiczny, czyli nie podnosi poziomu glukozy we krwi, tak jak robi to cukier. Co za tym idzie? Po zjedzeniu słodyczy z ksylitolem masz mniejsze ryzyko, że nagle złapie Cię spadek energii lub ogromny głód. Ponadto jego kaloryczność jest 2-krotnie mniejsza, niż zwykłego, białego cukru. Brzmi jak ideał? Niekoniecznie. Ksylitol ma też swoje minusy, np. niektóre osoby mogą mieć po nim sensacje żołądkowe. Jest to niestety sprawa bardzo indywidualna. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia rozwolnienia, zaleca się, aby dzienna ilość spożywanego ksylitolu nie przekroczyła 40g/dobę.

Cena wynosi od około 25 złotych za kilogram.




Erytrol

Występuje zamiennie pod nazwą Erytrytol. Brzmi wybuchowo😉, ale nie masz powodu do obaw. Jest to związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych. Ma podobne właściwości do ksylitolu, ale co ważne, nie działa przeczyszczająco! Jego indeks glikemiczny jest równy 0, dlatego mogą go spożywać osoby z cukrzycą. Ze względu na to, że ludzki organizm nie posiada enzymów trawiących erytrolu, jest on wydalany w tej samej formie, w jakiej go spożyliśmy. Do tego ma najmniejszą kaloryczność ze wszystkich znanych zamienników cukru, tj. 0,4 kcal/g (1g cukru ma aż 4 kcal!). Brzmi jak ideał? Moim zdaniem tak. Jedyny malutki minus jest taki, że erytrol jest mniej słodki niż cukier (około 70% słodyczy), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu dodać go nieco więcej do ciasta.

Cena wynosi od około 25 zł za kilogram.

./uploads/zuzamt/8f409427be3681ec04c02e62934d43c8.jpg

Coca-cola słodzona stewią, źródło: weheartit.com

Stewia

Stewia występuje naturalnie w przyrodzie, jest to nic innego, jak wyciąg z paragwajskiej rośliny o tej samej nazwie. Posłodzone nią produkty mają znacznie niższą kaloryczność, ponieważ stewia nie posiada praktycznie żadnych kalorii. Podobnie jak ksylitol i erytrol, korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Najczęściej dostępna jest do kupienia w formie proszku lub małych tabletek wielkości słodzika. Uwaga, jest ona zdecydowanie słodsza, niż cukier, a jej dość specyficzny smak nie wszystkim pasuje. Ponadto od pewnego czasu krążą plotki na temat wyników badań, które wskazywały, że stewia wcale nie jest taka zdrowa, jak nam się wydaje. Ile jest w tym prawdy niestety prawie nikt nie wie.

Cena za 250 tabletek lub 100 gramów suszonych liści wynosi około 15 złotych.



 

./uploads/zuzamt/7afb62574dcdb973f995825f059a5715.jpg

źródło: weheartit.com

Miód

Stary, dobry miód musiał znaleźć się w tym zestawieniu, ponieważ jest dużo zdrowszy niż zwykły, biały cukier. Zawiera m.in. witaminę A, kwas foliowy i biotynę. Dzięki witaminie C jest doskonały w walce z przeziębieniami. Działa antybakteryjnie, przeciwalergicznie, reguluje pracę układu trawiennego. Jego spożywanie niesie dużo korzyści zdrowotnych, ale miód niestety jest kaloryczny. W 100 gramach znajdziemy około 320 kalorii, czyli porównywalną ilość, co w białym cukru, dlatego nie powinien być spożywany bez ograniczeń. Jeśli boisz się stosować ksylitolu, erytrolu czy stewii, miód może się dla Ciebie okazać dobrym zamiennikiem cukru.

Cena od 35 zł za prawdziwy, kilogramowy miód z pasieki.



 

./uploads/zuzamt/ab7c31f96745eec38c30978dc43b4c56.jpg

źródło: weheartit.com

Syrop z agawy

Syrop z agawy ma podobne właściwości do miodu. Posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu może być stosowany przez diabetyków. Znajdziemy w nim bogactwo cynku, żelaza czy potasu. Ponadto korzystnie wpływa na układ trawienny. Niestety syrop z agawy ma też kilka minusów. Największym z nich jest fakt, że może przyczyniać się do rozwoju otyłości, a to za sprawą wzrostu trójglicerydów w organizmie, które później odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. W smaku zbliżony jest do miodu i syropu klonowego.

Cena za 250 ml słoik wynosi od 12 zł

26 lubi to
4
968
4 komentarzy

szczebaktrenuje

szczebaktrenuje

lizkacz
0

MY UŻYWAMY KSYLITOL

odpowiedz

ddob
0

nie możemy się doczekać aby to przetestować! :)

odpowiedz

szczebaktrenuje

szczebaktrenuje

lizkacz
0

MY UŻYWAMY KSYLITOL

odpowiedz

ddob
0

nie możemy się doczekać aby to przetestować! :)

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda