Muzeum Narodowe. Sukiennice.
01.11.2015

Muzeum Narodowe. Sukiennice.

 

 

 

Przyjaciel zaprosił go do swojego majątku "Mokra Wieś", Ansgary mógł wypoczywać, nie przejmować się hajsem, przebywał z elitą intelektualną. 25. latek zakochał się w o 9 lat starszej Ewie. Może nawet coś by z tego było, gdyby nie fakt, że kobieta była żoną jego przyjaciela,z którym miała dwójkę dzieci, a w dodatku była zamożna i "dobrze urodzona". Osobisty dramat. 
Dwa lata później powstaje wybitne dzieło symboliczne. 
"Na rozhukanym olbrzymim koniu, na jakiejś apokaliptycznej bestii rzuconej w chaos, w zamęt wichrzących się tumanów chmur i mgławic na wpół leży naga kobieta oplótłszy koniowi kark ramionami, tuląc się doń twarzą, piersią, korpusem, cisnąc mu konwulsyjnie boki nogami." - tak opisuje je Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
 W 1894 roku dzieło jest wystawione w warszawskiej Zachęcie, pierwszego dnia ogląda je tysiąc osób, przez miesiąc rekordowa liczba 12 000. 
Dzień przed zakończeniem wystawy, nad ranem, autor przychodzi do Zachęty ,prosi woźnego o drabinę, po czym wspina się na nią i ze spokojem tnie swoje dzieło nożem. Dlaczego? Tego nie wie nikt. Ansgary nigdy nie wypowiedział się jasno w tej kwestii, można podejrzewać, że był to akt buntu artysty wyklętego, który nie mógł się odnaleźć w ówczesnych układach społecznych, a może hołd dla ukochanej. Niektórzy dopatrują się jej podobizny w kobiecie, którą widzimy na obrazie, więc może to nie hołd, a świadomy akt zniszczenia symbolizujący dla autora koniec pewnego etapu życia, nieszczęśliwej miłości?
Rok później umiera z powodu gruźlicy, ma 29 lat.
To wszystko przypomina fabułę dramatu, tymczasem to realna historia polskiego twórcy Władysława Podkowińskiego. (Ansgary to jego drugie imię, używał go jako pseudonimu.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ph. Krystian Zieliński
make-up: Weronika LeeVicious
 
 
 
 
 
 
  • udostępnij
2 komentarzy

0

Boska Pani!!!

odpowiedz

łysa_mówi
0

Świetnie! Może kiedyś będę mieć odwagę pokazać brzuch.. :D

odpowiedz

0

Boska Pani!!!

odpowiedz

łysa_mówi
0

Świetnie! Może kiedyś będę mieć odwagę pokazać brzuch.. :D

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda