Aplikacja z „Black Mirror” może wejść w życie
02.02.2018

Aplikacja z „Black Mirror” może wejść w życie

Uwaga: ten artykuł zawiera spoiler dla pierwszego odcinka sezonu Black Mirror 3.

 

W trzecim sezonie popularnego brytyjskiego serialu Netflixa "Black Mirror" w pierwszym odcinku bohaterowie używają aplikacji, która pozwala użytkownikom oceniać wzajemne interakcje i udostępniać aktualizacje statusu. To coś jak połączenie Facebooka, Instagrama i Yelp.

 

Postacie, które zachowują się poprawnie i nie wydają się podlizywać, mogą zdobyć pięć gwiazdek. Ale jeśli będą robić coś negatywnego, spotkają się z jedną gwiazdką w ramach recenzji. Jeśli ktoś spadnie zbyt nisko, staje się rodzajem obywatela drugiej kategorii - są społecznie odrzucani, zmuszani do płacenia premii za dzierżawę i karani na wiele innych sposobów.

Źródło: Netflix

 

 

Podobnie jak wiele innych epizodów "Black Mirror", ten ma do czynienia z obecną paranoją związaną z technologią. Ale w Chinach podobny system może wkrótce stać się rzeczywistością.

Chiński rząd planuje wdrożyć system, który łączy finansowe, społeczne, polityczne i prawne oceny obywateli w jedną dużą ocenę wiarygodności społecznej. Pomysł polegałby na tym, że jeśli ktoś złamie zaufanie w jednym obszarze, ucierpi wszędzie.

 

Źródło: Netflix

 

Zwolennicy planu, tacy jak chiński bloger Wenquan Xin, twierdzą, że system jest potrzebny, ponieważ wiele z 1,3-milionowych obywateli Chin nie posiada karty kredytowej, a krajowi brakuje zrównoważnego systemu ekonomicznego. Oznacza to, że bankowcy i dostawcy pożyczek nie mają wiele do roboty.

Chiński plan dotyczący bardziej rozpowszechnionego systemu punktacji działa od 2015 roku. Jednak we wrześniu rząd opublikował listę punktową proponowanych kar dla tych, którzy "łamią zaufanie społeczne" (co można zrobić, nie płacąc za pożyczkę lub źle wypowiadać się o władzy w Internecie).

 

Zgodnie z dokumentami dotyczącymi zasad, oto, co może się stać, jeśli jesteś obywatelem gorszej kategorii:

• Stracisz dostęp do ubezpieczenia społecznego i opieki społecznej,

• Będziesz dokładniej przeszukiwany podczas rutynowej kontroli drogowej,

• Nie będziesz mógł awansować w pracy,

• Nie dostaniesz łóżka w nocnych pociągach,

• Nie zostaniesz wpuszczony do hoteli i restauracji o lepszym standardzie i biura podróży będą odmawiały współpracy.

W odcinku "Czarne lustro", zatytułowanym "Nosedive", celem uniwersalnego systemu ocen jest zachęcenie niewiarygodnych osób w społeczeństwie do kształtowania tego, co inni członkowie uważają za dobre.

Ale ironią w tym odcinku jest to, że system kończy się tworzeniem kultury nieszczerości - "gry liczbowej", w której ludzie podlizują się popularnym ludzi, aby podnieść swoją pozycję społeczną, zamiast po prostu dążyć do bycia lepszą osobą.

 

Mimo że technologii "Nosedive" jeszcze nie ma, wyniki oceny społecznej w Chinach mogą pewnego dnia przyczynić się do tego, jakie zachowania widzieliśmy w "Czarnym lustrze". A jeśli finał odcinka dobrze przewiduje, system może nie skończyć się szczęśliwie dla tych, którzy nie zgadzają się z popularną opinią.

 

  • udostępnij
1 komentarzy

anka_gor
0

straszna wizja...

odpowiedz

anka_gor
0

straszna wizja...

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda