Czy hybrydy rzeczywiście powodują raka?
26.01.2018

Czy hybrydy rzeczywiście powodują raka?

 

 

Zadbane paznokcie to absolutna podstawa. Liczba salonów piękności rośnie z dnia na dzień. Wcale nas to nie dziwi, kompleksowy manicure może być naprawdę powalający. Bardzo popularnym trendem wśród kobiet w ostatnim czasie jest manicure hybrydowy. Jest trwały i estetyczny, a jeśli do tego jest dobrze wykonany to nie niszczy płytki paznokci. Jednak pojawiły się głosy, że ten rodzaj pielęgnacji paznokci może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i przy tym zwiększać ryzyko nowotworu. Jak jest naprawdę?

 

Nie da się ukryć, że pomalowane paznokcie hybrydą czy żelem są o wiele trwalsze niż te pomalowane zwykłym lakierem. Cena takiego zabiegu też jest do zniesienia, a nawet jeśli nie to szybko jesteśmy w stanie same nauczyć się robić paznokcie tą metodą zakupując zestaw od konkretnych marek.

Jednak dermatolodzy ostrzegają przed częstym używaniem lamp UV, które wykazują działanie rakotwórcze. Niestety tego typu lampa jest niezbędna do wykonania paznokci czy to hybrydowych czy żelowych. Nie jest to jednak świeży temat i świeże odkrycie, o problemie promieniowania z lampy mówi się już od dobrych kilku lat. Niestety jak widać, firmy są bardziej nastawione na zysk i spełnianie oczekiwań swoich klientów niż za dbanie o ich zdrowie. W końcu zabiegana i zapracowana kobieta nie ma czasu myśleć o skutkach hybryd i nie wyobraża sobie z nich zrezygnować.

 

 

Jak sobie radzić ze skutkami lamp UV? Czy trzeba z nich rezygnować na dobre?

 

W sieci znalazłyśmy oświadczenie w sprawie lamp UV, które wydała niezależna organizacja Skin Cancer Foundation. Do jej zadań należy między innymi edukacja społeczeństwa i środowiska medycznego w zakresie raka skóry.

 

"Niektóre lampy do paznokci nazywane są lampami UV, a niektóre lampami LED, ale oba rodzaje emitują promieniowanie UV. W przeważającej mierze wytwarzają promienie UVA, które jest związane zarówno z przedwczesnym starzeniem się skóry, jak i z rakiem skóry. Jednak nawet najbardziej intensywne z tych urządzeń niosą ze sobą tylko umiarkowane ryzyko UV - o wiele mniejsze niż to emitowane przez urządzenia opalające UV. Aby zachować bezpieczeństwo, The Skin Cancer Foundation zaleca stosowanie kremu przeciwsłonecznego (UVA / UVB) do rąk na 20 minut przed ekspozycją na światło".

 

 

Warto też zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki z wycięciami na paznokcie. Wykonane są z polimeru, który zawiera dwutlenek tytanu, który z kolei jest składnikiem wielu filtrów przeciwsłonecznych.

 

Stosowanie hybryd to również ryzyko występowania czerniaka podpaznokciowego. Jest to nowotrów złośliwy, którego mogą powodować m.in. urazy w obrębie paznokci i palców. Niestety zmiany nowotworowe możemy przeoczyć, gdyż często przypominają grzybicę lub krwiaka. Kiedy występuje takie ryzyko? Głównie wtedy, gdy zdejmujemy w salonie hybrydę i od razu nakładamy drugą (czyli w zasadzie zawsze). Co zrobić? Całkowicie zrezygnować? Nie. Nie musisz od razu tego robić. Może po prostu staraj się robić przerwy pomiędzy zabiegami i obserwuj swoje paznokcie? Jeśli zauważysz na nich jakiekolwiek zmiany to koniecznie skonsultuj się z dermatologiem!

 

 

  • udostępnij
2 komentarzy

Meadowfeelings
0

Super wpis

odpowiedz

Dollka
0

polecam filmik na ten temat na kanale "okiem chemika"

odpowiedz

Meadowfeelings
0

Super wpis

odpowiedz

Dollka
0

polecam filmik na ten temat na kanale "okiem chemika"

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda