9 niesamowitych ciekawostek, które wiele mówią o człowieku
02.01.2018

9 niesamowitych ciekawostek, które wiele mówią o człowieku

Przez lata naukowcy odkryli wiele ludzkich tajemnic i wad, które były bezpiecznie ukryte w naszej psychice. Dziś odbędziemy podróż w głąb własnej głowy, aby dowiedzieć się, co sprawia, że ​​twoja świadomość działa.

 

1. Ciągle zmieniamy nasze wspomnienia

Mamy tendencję do postrzegania naszych wspomnień jako małych filmów lub klipów wideo. Rzeczy, które leżą na jakiejś "półce" w naszym mózgu, bezpieczne i niezmienne. Ale, jak się okazuje, wspomnienia przeszłych wydarzeń zmieniają się za każdym razem, gdy przechodzą przed naszym okiem umysłu.

Na ich zawartość wpływają zaciemnienia pamięci oraz zdarzenia, które miały miejsce w niedawnej przeszłości. Na przykład, nie masz jasnych wspomnień co do wszystkich ludzi, którzy wzięli udział w rodzinnym spotkaniu kilka lat temu, ale ponieważ twoja ciocia nigdy nie tęskni za wydarzeniami tego rodzaju, twój umysł w końcu włącza ją do wspomnień - nawet jeśli był nieobecny przy tej konkretnej okazji.

 

2. Możemy mieć tylko ograniczoną liczbę przyjaciół

Psychologowie i socjologowie wymyślili coś, co nazywa się numerem Dunbara- maksymalną liczbę osób, z którymi dana osoba może utrzymywać bliskie więzi. Tak więc, nawet jeśli masz tysiące "przyjaciół" na Facebooku, możesz mieć tylko sensowną komunikację z 50-200 z nich.

 

3. Czujemy się szczęśliwsi, gdy jesteśmy zajęci

• Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku i musisz odebrać bagaż. Po dziesięciu minutach dotrzesz do miejsca odbioru walizek i od razu ją zabierasz.

A teraz nieco inna sytuacja. Znajdujesz skrót i udaje ci się dostać do hali bagażowej w dwie minuty. Następnie spędzasz pozostałe osiem minut, czekając na pojawienie się walizki.

W obu przypadkach zabranie bagażu zajęło ci nie więcej niż dziesięć minut. Jednak w drugim scenariuszu prawdopodobnie poczułeś się bardziej niecierpliwy i niezadowolony. Wynika to z faktu, że nasz mózg nie lubi bezczynności i woli pozostać zajęty. I za każde wykonane zadanie nagradza nas dopaminą, hormonem szczęścia.

 

4. Możemy zapamiętać tylko 3-4 rzeczy naraz

Badania pokazują, że nasz mózg może przechowywać maksymalnie 3-4 informacje na raz. Ponadto informacje te można zachować tylko przez 20-30 sekund. Po tym czasie zapominamy o tym, o ile nie odświeżamy ich w naszej pamięci.

Na przykład kiedy rozmawiając przez telefon druga osoba podaje Ci numer, a ty nie możesz go zapisać, próbujesz więc go zapamiętać. Powtarzasz numer raz za razem, aby zachować go w pamięci krótkotrwałej, dopóki nie rozłączysz się i nie zapiszesz.

Nawiasem mówiąc, fakt, że łatwiej jest zapamiętać 3-4 informacje na raz, wyjaśnia, dlaczego tak wiele rzeczy składa się z 3-4 cyfr lub linii. Dotyczy to numerów telefonów i kart kredytowych, a nawet akapitu, który czytasz!

 

5. Nasze wizualne postrzeganie rzeczy różni się od ich rzeczywistego wyglądu

Nasz mózg nieustannie przetwarza informacje otrzymywane z narządów zmysłów. Analizuje obrazy wizualne i interpretuje je w dostępnej dla nas formie.

Na przykład powodem, dla którego możemy szybko przeczytać tekst, jest fakt, że tak naprawdę go nie czytamy. Po prostu zauważamy pierwszą i ostatnią literę każdego słowa i intuicyjnie wypełniamy resztę, w oparciu o nasze wcześniejsze doświadczenia.

Nawet jeśli patrzymy na grupy pomieszanych liter, postrzegamy je jako właściwe słowa! I nie dzieje się tak tylko z tekstami.

 

6. Spędzamy 30% naszego czasu marząc

Wyobraź sobie, że jesteś w szkole, czytając ważny tekst. Nagle zdajesz sobie sprawę, że właśnie przeczytałeś to samo zdanie trzy razy z rzędu. Zamiast analizować tekst, twój umysł się wyłączył.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że każdego dnia spędzamy 30% naszego czasu marząc. Czasami (na przykład podczas długich podróży) udział ten wzrasta aż do 70%, ale nie ma w tym nic złego. Badania pokazują, że ludzie, którzy uwielbiają myślami być w chmurach, są bardziej kreatywni. Ponadto, są one lepsze w rozwiązywaniu problemów i pozbyciu się stresu.

 

7. Potrzebujemy jak największego wyboru

W ramach ostatnich badań naukowcy ustawili dwie tablice w supermarkecie. Na pierwszym stole umieścili 6 rodzajów dżemów, na drugim 24. W rezultacie 60% klientów zatrzymało się, aby spróbować dżemów przy stole nr 1. Jednak przy dokonywaniu zakupów tabela nr 2 okazała się czterokrotnie bardziej popularna.

Dlaczego tak się stało? Jak już wiemy, nasz mózg może skupić się tylko na 3-4 rzeczach na raz. Dlatego podejmowanie ostatecznych decyzji jest łatwiejsze, gdy istnieje ograniczona liczba opcji (np. 6 rodzajów dżemów).

Niemniej jednak zawsze pragniemy różnorodności. Uwielbiamy przeglądać szeroką gamę produktów - właśnie dlatego chętniej zatrzymamy się przy stole z 24 rodzajami dżemów (chociaż w końcu nadal będziemy kupować tę samą markę, którą kupowaliśmy wiele razy wcześniej).

 

8. Większość naszych decyzji jest nieświadoma

Chcielibyśmy wierzyć, że wszystkie nasze działania są wynikiem starannego planowania, ale w rzeczywistości 60-80% naszych codziennych decyzji podejmowanych jest podświadomie. Nie myślimy o robieniu tych rzeczy, po prostu je robimy.

Co sekundę nasz mózg otrzymuje miliony jednostek danych. Aby zapobiec nadmiernemu wyczerpaniu, część prac zostaje zdegradowana do podświadomości. Włożenie kluczy, wyłączenie świateł, zamknięcie drzwi wejściowych - wykonujemy takie akcje automatycznie, bez zastanowienia.

Z drugiej strony często prowadzi to do zwątpienia. Na przykład, kiedy jesteśmy w szkole i nagle zaczynamy się martwić, czy aby na pewno wyłączyliśmy toster.

 

9. Nie ma czegoś takiego jak wielozadaniowość

Badania pokazują, że możemy wykonywać tylko jedną aktywność poznawczą na raz. Spróbuj rozmawiać i czytać jednocześnie lub pisać smsa podczas słuchania audiobooka. Najprawdopodobniej nic dobrego z tego nie wyniknie - nasz mózg nie może po prostu skupić się na dwóch zadaniach jednocześnie.

Istnieje jednak wyjątek. Jeśli druga czynność jest czysto fizyczna i automatyczna (rodzaj rzeczy, które wykonujemy na co dzień), wówczas możliwe jest połączenie obu zadań. Na przykład podczas rozmowy możesz chodzić. Ale nawet wtedy istnieje duża szansa na potknięcie się i utratę myśli przewodniej rozmowy.

  • udostępnij
3 komentarzy

marcjamea
0

wow, super wpis!

odpowiedz

Nvth
0

yes

odpowiedz
marcjamea
0

(Y)

Odpowiedz

marcjamea
0

wow, super wpis!

odpowiedz

Nvth
0

yes

odpowiedz
marcjamea
0

(Y)

Odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda