Sporty zimowe a słońce – jak ochronić skórę przed promieniowaniem UV?
29.11.2017

Sporty zimowe a słońce – jak ochronić skórę przed promieniowaniem UV?

 

Wydawać by się mogło, że promienie słońca negatywnie oddziałują jedynie latem. A jednak! Uprawiając sporty zimowe, także możemy się opalić. Co zrobić, by ochronić skórę zimą?

 

Kondycja skóry zimą

 

Skóra człowieka, składająca się z trzech warstw, wydaje się być odporna na wszelkie zewnętrzne czynniki. Niestety, wśród tych negatywnie na nią wpływających jest mróz, z jakim przychodzi nam spotkać się zimą. W przypadku niskich temperatur łatwo o odmrożenie skóry, a tym samym o obniżenie jej elastyczności. Twarz jest szczególnie narażona na działanie mrozu, a w połączeniu z działaniem promieniowania UV może mieć fatalne skutki.

 

Słońce zimą – jakie ma działanie?

 

 Wydawać by się mogło, że promieniowanie ultrafioletowe nie ma większego wpływu na skórę zimą, kiedy mamy do czynienia z niskimi temperaturami i mrozem. Niestety prawda jest zgoła inna. Słońce oddziałuje na nas przez cały rok. A kiedy jesteśmy w ciągłym ruchu, nie czujemy jego działania. Podczas uprawiania sportów zimowych niebagatelne znaczenie ma śnieg i lód, które dodatkowo odbijają promienie. To znaczy, że dawka padających na nas promieni słonecznych zwiększa się nawet pięciokrotnie. Nie wolno też zapominać, że im wyżej znajdujemy się nad poziomem morza, tym intensywniejsza ekspozycja na UV.

Oczywiście, uprawiając sporty zimowe rzadziej narażamy się na oparzenie słoneczne niż latem. Nie unikniemy jednak fotostarzenia się skóry. Promienie słoneczne są odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników, które finalnie prowadzą do fotostarzenia skóry. Skutkuje to spowolnieniem produkcji kolagenu, a tym samym zmniejszeniem jędrności i elastyczności, która i tak jest zachwiana poprzez niską temperaturę zimą.

Te dwa czynniki mogą doprowadzić do licznych przebarwień, a także do wiotczenia skóry i pojawiania się na niej zmarszczek czy bruzd. Skóra pod wpływem mrozu i promieni słonecznych traci witalność, a osoby ulegające wpływowi obu tych czynników, często narzekają na szczypanie i wrażliwość na dotyk.

 

 

Jak ochronić skórę twarzy zimą?

 

Zimą musimy się skupić przede wszystkim na ochronie i nawilżeniu skóry. Należy pamiętać o kremach z filtrem UV A i UV B,  minimum SPF 15. Im jaśniejsza cera, tym wyższy powinien być filtr. Jeśli nie zadbamy o ochronę przed promieniami UV, nasza skóra utraci zdolności do obrony przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, a także spowolni to proces jej regeneracji.

W zimę istotne jest mocne natłuszczenie skóry. Warto więc wybrać kosmetyki, które w składzie mają wazelinę, parafinę lub wosk pszczeli. One pomogą w ochronie warstwy rogowej i płaszcza hydrolipidowego skóry. Nocą warto pozwolić cerze zregenerować się po intensywnym dniu, używając kosmetyków z wit. C i innymi składnikami o właściwościach antyrodnikowych.
 

Na kondycję skóry zimą ma wpływ wiele czynników, ale odpowiednia pielęgnacja i unikanie nadmiernego działania promieniowania ultrafioletowego pozwoli nam na długo cieszyć się piękną i zdrową skórą.

 

 

 

 

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda