Czy życie stanie się lepsze, jeśli będziemy uprawiać sport? Poznaj całą prawdę o aktywności fizycznej!
13.11.2017

Czy życie stanie się lepsze, jeśli będziemy uprawiać sport? Poznaj całą prawdę o aktywności fizycznej!

 

Jak donosi poradnik PoZdro! (http://po-zdro.pl/poradnik/) - blisko 70% nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. I choć badanie dotyczyło określonej grupy osób, to wynik przeraża. Wiele młodych osób unika aktywności fizycznej, właściwie – dlaczego? Czy życie stanie się lepsze, jeśli będziemy uprawiać sport? Jasne! Check this out!

Ciekawe, czy zdajecie sobie sprawę jak bardzo aktywność fizyczna jest ważna w codziennym funkcjonowaniu? Nie ma znaczenia, czy masz 15 czy 35 lat – aktywność powinna pojawiać się  niezależnie od wieku czy płci każdego. Nie chodzi o bieganie maratonów i przepływanie 100 basenów na pobliskiej pływalni.  Wystarczy 20 minut szybkiego marszu, wejście po schodach na czwarte piętro zamiast wjechanie windą, czy pokonanie jednego przystanku w drodze do domu na piechotę. Warto pamiętać, że uprawianie sportu nie tylko wpływa na ładną sylwetkę, dobrą wydolność organizmu czy świetne samopoczucie i dodaje energii, ale przede wszystkim zapobiega wielu chorobom.

 

Jesteśmy stworzeni do ruchu

Lekcje wychowania fizycznego czy dodatkowe zajęcia w trakcie lat szkolnych nie napawają nas optymizmem. W dobie smartfonów i komputerów, zdecydowanie wolimy spędzić czas na buszowaniu po sieci. Wszystko jednak z rozwagą! Aktywność fizyczna tyczy się każdego z nas, ponieważ jesteśmy stworzeni do ruchu, głównie ze względu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bez aktywności nie jest możliwe budowanie zasobu jakim jest zdrowie.

 

Aktywność fizyczna – co zyskujesz?

Poza tym, że w czasie uprawiania sportu męczymy się i pocimy, możemy wiele zyskać! Sport przede wszystkim pozwala na poprawienie samopoczucia i poradzenie sobie ze stresem. Przywraca silne i mocne ciało, dzięki czemu czujemy się mocniejsi, bardziej pewni siebie. A na końcu ma super wpływ na nasze zdrowie. Uruchamia naszą pompkę jaką jest serce i pozwala dotlenić wszystkie komórki. Aktywność fizyczna pomaga poprawić lub zachować dobrą wydolność fizyczną, co jest ważne w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, sport pomaga utrzymać odpowiednią wagę i zachować mięśnie w ryzach. Poza względami estetycznymi, dobra kondycja mięśni wpływa na stabilizację stawów i kręgosłupa. Sport wspiera układ odpornościowy i układ krążenia. Więcej się ruszam, mniej choruję!

Sport to też recepta na budowanie fajnych relacji z rówieśnikami, na radzenie sobie z porażkami i odnoszenie sukcesów. Nie chodzi o zdobywanie medali czy wygrywanie olimpiad, ale o własne, małe sukcesy w uzyskiwaniu lepszych wyników czy pokonywaniu osobistych ograniczeń. Uprawianie sportu pozwala zrozumieć schemat konsekwencji – dążenie do wyznaczonego celu to świetny argument!

 

Sport jak czekolada

Aktywność fizyczna wyzwala także wydzielanie tak zwanych hormonów szczęścia – endorfin. To grupa hormonów peptydowych, podobnych budową chemiczną do morfiny, wytwarzanych w ośrodkowym układzie nerwowym, co oznacza, że wytwarza je każdy z nas, podczas najmniejszego nawet wysiłku fizycznego. To tak, jakbyśmy zjedli kilka kawałków czekolady! W konsekwencji, mamy lepsze samopoczucie a sport zaczyna wchodzić nam w nawyk.

 

Sport i inne używki…

Dokonując codziennych wyborów, musimy się zastanowić, na czym nam naprawdę w życiu zależy? Jedząc byle co i byle jak, możemy doprowadzić do otłuszczenia organizmu i poważnie zaburzyć jego funkcjonowanie. Nie mówiąc o nadmiarze spożywanych cukrów, które rujnują gospodarkę mineralną i mogą powodować dziesiątki chorób cywilizacyjnych. A co z używkami? Czy one mają wpływ na wydolność organizmu? Oczywiście, że tak! Palenie papierosów, picie alkoholu i sięganie po toksyczne substancje, zdecydowanie wpływa na zmniejszenie wydolności i tym samym na zatrzymanie efektywnej aktywności fizycznej. Z tych trzech punktów najrozsądniejszym jest numer jeden. Sport wpływa na samopoczucie, poprawia pracę serca i utlenia wszystkie narządy. Jest tyle świetnych dyscyplin do wyboru! Każdy może znaleźć tą najbardziej dla siebie interesującą i przynoszącą przyjemność! Hala, boisko, pływalnia, wystarczy nawet kawałek podłogi we własnym pokoju – po prostu się ruszmy!

Już wiesz, co wybrać? Życie zdecydowanie stanie się lepsze, lżejsze, a nawet ciekawsze, jeśli podejmiemy kroki do codziennej aktywności fizycznej. Wystarczy choćby krótki spacer z koleżanką spędzony na wspólnych pogaduchach, kilka basenów, kilka kilometrów przejechanych na rowerze a organizm na pewno nam za to podziękuje. Pamiętaj -  w przypadku aktywności fizycznej - im więcej tym lepiej! Przekonaj się sam i zacznij już dziś!

 

 

PoZdro! – to jeden z niewielu w Europie i pierwszy o takiej skali w Polsce, kompleksowy, społeczny i bezpłatny program profilaktyczno – edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży wraz z rodzinami, przeciwdziałający cukrzycy typu 2. Organizatorem Programu jest Fundacja Medicover.
Więcej informacji o Programie na jego stronie internetowej i Facebooku: 
http://po-zdro.pl/ i  https://www.facebook.com/ProgramPoZdro/

  • udostępnij
1 komentarzy

marcjamea
0

Mądry artykuł, dzięki!

odpowiedz

marcjamea
0

Mądry artykuł, dzięki!

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda