Te składniki w kosmetykach mogą powodować trądzik!
10.11.2017

Te składniki w kosmetykach mogą powodować trądzik!

 

Choć chcielibyśmy myśleć, że wszystkie kosmetyki są stworzone z najlepszych składników w trosce o konsumenta, to niestety prawda jest smutna. Firmy kosmetyczne prześcigają się w wymyślaniu sposobów na jak najtańszy kosmetyk (oczywiście nie wszystkie, ale spora większość).

 

Duża część kosmetyków, mimo pięknych opakowań i zachęcających etykiet, może zawierać substancje de facto szkodliwe dla naszej skóry. Szczególnie, jeśli borykamy się z trądzikiem. Dlatego warto mieć choć podstawową wiedzę na temat tego, jakich składników unikać w kosmetykach.

 

Te składniki nie są korzystne dla cery trądzikowej (i nie tylko):

Sylikony – wchodzą w skład baz pod makijaż, kremach BB czy podkładach. Tworzą one błonę na powierzchni naskórka, która utrudnia wymianę gazową.

Oleje mineralne – mogą występować pod nazwami „mineral oil”, „parafina”, „olej parafinowy”, „petrolatum” – to wypełniacze, które powodują zwiększenie objętości danego kosmetyku. Ze względu na to, że nie wchłaniają się, a zostają na skórze, powodują powstawanie nowych krostek.

Parabeny – np. methylparabe,butylparaben – kosmetyczne konserwanty. Są to bardzo popularne alergeny, które mogą uwrażliwiać skórę na czynniki zewnętrzne.

Lanolina – substancja natłuszczająca, która występuje w wielu maściach i kremach natłuszczających. Może powodować podrażnienia.

PPG, PEG – w kosmetykach nadają pożądaną konsystencje, a skóra przez może mieć osłabioną barierę lipidową. Ze względu na to, że uszkadzają genetyczną strukturę komórek, są uznawane za substancje rakotwórcze.

Aldehyd mrówkowy, formaldehyd – działa podrażniająco, może powodować wysypki, uczulenie a nawet stany zapalne skóry

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda