Smog - lekceważyć czy unikać?
18.10.2017

Smog - lekceważyć czy unikać?

 

 

 

 

Od pewnego czasu słyszymy ciągły alarm smogowy. Media prześcigają się w podawaniu norm czystości i jakości powietrza i straszą nas bardzo wysokimi wynikami. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone i czuć to na każdym kroku. Z czego to wynika?

Smog to zjawisko, które nie odstępuje nas na krok od wielu lat. Jednak z każdym rokiem jest coraz gorzej. Według encyklopedii smog to „nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody”. Smog bierze się przede wszystkim z naszych codziennych nawyków. Zmieńmy je!

 

 

Jak to na nas wpływa?

Smog sprzyja zapaleniu błony śluzowej całego układu oddechowego, szczególnie fragmentu oskrzelowego, a także upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę wirusom i bakteriom. Smog także upośledza wymianę gazową w płucach i zwiększa ryzyko alergii. Pamiętajmy, że jeśli wyjdzie się w czasie smogu na powietrze i zacznie się kaszleć, mieć łzawienie oczu, uczucie drapania w gardle a także momentami ucisk w klatce piersiowej – można się domyślić, że jest to efekt smogu. Trzeba przeczekać!

 

Oto aplikacje, które pomogą Ci sprawdzić poziom stężenia smogu:

 

1. Plume

 

Pobierz Plume ze sklepu AppStore

Pobierz Plume ze sklepu Google Play

 

2. Jakość powietrza

 

Pobierz Jakość Powietrza w Polsce ze sklepu AppStore

Pobierz Jakość Powietrza w Polsce ze sklepu Google Play

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda