8 korzyści z jedzenia wiśni, o których nie miałaś pojęcia!
01.06.2017

8 korzyści z jedzenia wiśni, o których nie miałaś pojęcia!

 

Wiosna to idealny czas na jedzenie owoców, które mają w sobie mnóstwo witamin no i oczywiście są przepyszne! Niektóre nawet pomogą ugasić nam pragnienie podczas upalnych dni. A co powiecie na porcję świeżo zerwanych wiśni? To właśnie one zawierają 82% wody, a także witaminy, minerały i inne fitoskładniki. Niestety te smaczne owoce pojawiają się tylko na niespełna dwa miesiące w roku. Pierwsze mamy możliwość zjeść w czerwcu, natomiast ostatnie na początku sierpnia. Niewiele z nas wie, że jedzenie wiśni ma w sobie mnóstwo znakomitych korzyści!

 

Oto kilka z nich:

 

1. Chronią przed cukrzycą.

 

Wiśnie mają niski indeks glikemiczny (22) - niższy niż morele, winogrona, brzoskwinie, jagody i śliwki. To sprawia, że są lepszymi owocowymi przekąskami, zwłaszcza dla diabetyków.

 

2. Wspomagają lepszy sen.

 

Nie możesz zasnąć lub często budzisz się w nocy? Pij sok z wiśni 30 minut po przebudzeniu i 30 minut ostatnim posiłkiem w ciagu dnia. Według naukowców - wiśnie są dobrym źródłem melatoniny, która pomaga regulować cykle snu.

Melatonina wpływa także pozytywnie na zmniejszenie dolegliwości zwanej jet lag, która pojawia się, gdy zmieniamy strefy czasowe. Objawia się ona między innymi:

- zmęczeniem,

- opóźnionymi reakcjami,

- problemami z koncentracją,

- bólem głowy,

- nudnościami,

- trudnościami z zasypianiem.

 

 

3. Pomagają spalić zbędny tłuszczyk.

 

Wiele osób, zwłaszcza mężczyzn, ma problem ze spaleniem tłuszczu wokół talii. To właśnie ten tłuszcz jest najgroźniejszy dla naszego zdrowia i przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę i inne choroby metaboliczne. Antocyjany pochodzące z wiśni wpływają korzystnie na spalanie tłuszczu, a błonnik z tych owoców, daje długotrwałe uczucie sytości.

Wiśnie dostarczają także sporo błonnika i witamin z grupy B, dzięki czemu wspierają metabolizm oraz obniżają ilość wchłanianych trójglicerydów i cholesterolu.

 

 

4. Poprawiają pamięć.

 

Kolejną znakomitą korzyścią ze spożywania wiśni jest to, że doskonale wpływają na stan zdrowia naszego mózgu. Jedzenie ich wspiera naszą pamięć, zwiększa swoją zdolność do przyswajania nowych informacji i poprawia skupienie. Zdaniem naukowców - antocyjamy z owoców mogą być pomocne przy zmniejszaniu ryzyka występowania choroby Alzheimera i Parkinsona.

 

 

5. Spowalniają proces starzenia się.

 

Jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na starzenie się komórek jest niszczenie ich przez stres oksydacyjny. Wyobraźcie sobie, że właśnie jedząc wiśnie możemy odwrócić ten proces, ponieważ dostarczają dużej dawki antyoksydantów usuwających wolne rodniki. Jednocześnie przekłada się to na spowolnienie procesu starzenia, mniejszą ilość zmarszczek i lepsze samopoczucie. 

 

6. Pomagają regulować ciśnienie krwi

 

Wiśnie są bardzo bogate w potas, co pozwala regulować tętno i ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Fitosterole w wiśniach pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

 

7Zmniejszają ból i stany zapalne.

 

Jeśli cierpisz na przewlekłe stany zapalne to zastanów sie nad włączeniem do diety wiśni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są bogate w antocyjany i flawonoidy, które są substancjami działającymi przeciwzapalnie. Jednocześnie, zmniejszają ilość kwasu moczowego we krwi, który jest odpowiedzialny za "zniszczenie" stawów, do którego dochodzi przy reumatyzmie.

 

8. Zmniejszone ryzyko występowania nowotworów

 

Wiśnie to także źródło składników, które korzystnie wpływają na stan naszego organizmu, co jednocześnie przekłada się na zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów. Owoce te zawierają także dość sporą ilość błonnika, który z kolei ma za zadanie usunąć nadmiar tłuszczu z przewodu pokarmowego, a także pozwala zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów.

 

 

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda