Plusy i minusy picia kawy - będziesz zaskoczona!
30.05.2017

Plusy i minusy picia kawy - będziesz zaskoczona!

 

 

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę sobie wyobrazić dnia bez kawy. Jej smak i zapach sprawiają, że poranki stają się lepsze. Też tak macie? Kawa to jedna z najpopularniejszych używek na świecie i zarazem główne źródło, ale jak to bywa z tego typu produktami mają swoje plusy i minusy. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających zalety i wady spożywania kawy, sprawdź kilka z nich! Jestem pewna, że o wielu nie wiedzieliście!

 

 

ZALETY:

1. Choroba Parkinsona. 

Jak się okazuje regularne spożycie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Szereg badań wykazało, że ludzie, którzy piją kawę regularnie są znacznie mniej narażeni na rozwój choroby Parkinsona niż osoby, które jej nie spożywają. Nieźle!

2. Marskość wątroby. 

Picie kawy może chronić przed marskością wątroby, zwłaszcza tą alkoholową odmianą. 

3. Zwiększona wydajność umysłowa. 

Kofeina w kawie jest powszechnie znanym środkiem pobudzającym. Dzięki niej mamy poprawioną czujność i koncetrację. Filiżanka kawy może również udoskonalić przetwarzanie informacji przez nasz mózg.

4. Kamienie nerkowe. 

Według badań spożycie kawy obniża ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Kawy zwiększa objętość moczu, zapobiegając krystalizacji szczawianu wapnia, najczęściej występującym składnikiem kamieni nerkowych. 

5. Metabolizm

Kawa przyspiesza metabolizm, tym samym zwiększa tempo przemiany lipidów i pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni.

6. Cukrzyca

Kawa zmniejsza nawet do 50% ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

7. Depresja

Naukowcy twierdzą, że kawa ma działanie antydepresyjne.

 

 

WADY:

 

1. Zaburzenia rytmu serca

Zbyt duże spożywanie kawy może spowodować szybkie lub nieregularne bicie serca, czyli po prostu zaburzenia rytmu serca.  

 

2. Zgaga 

Jedna filiżanka kawy może spowodować uczucie zgagi.

 

3. Płodność

Nieznacznie zmniejsza płodność zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

 

4. Odwodnienie

Kofeina w kawie jest środkiem moczopędnym i może zwiększyć wydalanie moczu. Efekt ten może być łatwo zneutralizowany na przykład poprzez picie dodatkowej szklanki wody dziennie.

 

5. Atak serca

Kawa może zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca u osób o wolniejszym metabolizmie (posiadających gen spowalniający detoksykację kofeiny w wątrobie) nawet o 133% w przypadku picia powyżej 4 filiżanek dziennie. Wspomniany gen posiadało 54% osób uczestniczących w badaniu

 

6. Problemy ze snem

Ze względu na swoje właściwości pobudzające kawa u większości ludzi utrudnia zasypianie (u nielicznych występuje efekt przeciwny).

 

7. Uzależnienie

Kofeina jest substancją, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a to z kolei prowadzi do uzależnienia. Efekt odstawienia kofeiny może spowodować  kilkudniowe bóle głowy i rozdrażnienie. 

 

 

 

 

 

  • udostępnij
2 komentarzy

0

Moim zdaniem picie kawy z umiarem skutkuje raczej tymi pozytywnymi efektami. Warto wybierać kawę dobrej jakości. Osobiście najbardziej lubię udawać się do dobrych kawiarni. A jeśli chodzi o wrocław kawiarnie reprezentują tu bardzo dobry poziom.

odpowiedz
Oliwia-Głuszko
0

+1

Odpowiedz

0

Moim zdaniem picie kawy z umiarem skutkuje raczej tymi pozytywnymi efektami. Warto wybierać kawę dobrej jakości. Osobiście najbardziej lubię udawać się do dobrych kawiarni. A jeśli chodzi o wrocław kawiarnie reprezentują tu bardzo dobry poziom.

odpowiedz
Oliwia-Głuszko
0

+1

Odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda