Instagram ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży
22.05.2017

Instagram ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży

 

W badaniach przeprowadzonych przez brytyjskie stowarzyszenie Royal Society for Public Health (RSPH) wykazano, że media społecznościowe mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Choć tego typu mocne stwierdzenia słyszeliśmy nie raz to teraz mamy na to niezaprzeczalny dowód.

Badania zostały przeprowadzone na aż 1500 młodych osobach w wieku od 14 do 24 lat. Specjaliści zapytali, które ich zdaniem serwisy mogą być najbardziej niebezpieczne. Jak się okazuje lista problemów jest spora, możemy zobaczyć w niej między innymi takie pozycje jak kompleksy związane z wyglądem i statusem społecznym, samotność oraz prześladowanie psychiczne ze strony innych użytkowników.

 

 

Która platforma w mediach społecznościowch wypadła najgorzej? Nie wiem czy Was to zaskoczy, ale najbardziej negatywnie oceniono Instagram.

 

W czym tkwi problem Instagramu? Po pierwsze w tym, że większość młodych użytkowników porównuje się do innych. Najgorsze jest to, że część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że te zdjęcia często są modyfikowane i przypozowane. Młodzież dąży do doskonałości, która tak naprawdę nie istnieje, co niestety większość z nich demotywuje do działania i do życia. Jednak osoby biorące udział w ankiecie zaznaczają, że Instagram ma też kilka dobrych stron jak na przykład to, że każdy użytkownik może wyrazić siebie i prowadzić swój profil w sposób jaki chcą.

 

Na drugim miejscu uplasował się Snapchat – apka, w której mamy możliwość wysyłania video, zdjęć i wiadomości, które znikają po 24 godzinach. Co tutaj jest nie tak? Badania wykazały, że zarzuca się Snapchatowi łatwość z jaką można wykorzystać materiał do nękania innych użytkowników. Video znika, a osoba nękana musi z tym żyć.

 

 

Kolejne miejsce to Facebook, który wiele osób nazwało miejscem do chwalenia się swoim nowym samochodem czy kolejnym drogim wyjazdem za granicę na wakacje. Oglądamy to, po czym chcemy mieć tak samo, tylko nie zawsze się da. Ankietowani stwierdzili też, że Facebook to pożeracz czasu. Plusy tej platformy? Na pewno jest ich sporo, na liście atutów FB znalazły się takie rzeczy jak emocjonalne wsparcie facebookowych znajomych czy poznawanie innych ludzi. Podobnie jest z Twitterem, który uplasował się na miejscu trzecim (przed Facebookiem).

 

Wszystkie wyżej wymienione platformy w social media negatywnie wpływają na predyspozycje do depresji, bezsenności i złej samooceny.

 

Jedyna platforma, gdzie przeważają pozytywne oceny to…Youtube! Zaskoczeni? My nie! Oglądanie zdjęć czy czytanie postów nie wzbudza tyle pozytywnych emocji co oglądanie video nakręconego przez naszą ulubioną blogerkę czy vlogera, który pokazuje to jaki jest i co robi. Jest to najbardziej prawdziwa forma wyrażania siebie, na którą nie wszyscy się decydują. Ankietowani stwierdzili, że wprawdzie przez Youtube’a też nie można się wyspać i zajmuje nasz czas, ale buduje więzi z innymi ludźmi.

 

Co Wy na to? Dość kontrowersyjne badania, które czarno na białym pokazują, że do wszystkiego trzeba podchodzić z głową i z dystansem. Badania nie mają na celu zniechęcenia Was do korzystania z kanałów w mediach społecznościowych. Wszystko jest dla ludzi, ale DYSTANS to jest to czego niektórym z nas niestety brakuje.

 

 

 

1. YouTube (najbardziej pozytywny wpływ)

2. Twitter

3. Facebook

4. Snapchat

5. Instagram (najbardziej negatywny wpływ)

 

 

 

“The Sad Girls Club (@sadgirlsclubpbg) started with me documenting my worst year of depression, and I created a film out of what I was going through,” says 27-year-old Elyse Fox (@elyse.fox). “My family never knew what was happening with me. I always seemed happy and in a positive mood, so this was my way of telling the world, and the people close to me, ‘This is what’s really going on in my head. This is what’s been going on with me.’ As soon as I released it, 50 girls flooded my inbox saying, ‘I see myself in this story. I can totally relate to this. Can you give me any advice?’ Immediately, I saw a need. There were girls out there, a lot younger than me and as confused as I was at their age, that needed a sense of community, a mentor or just someone to vent to. I wish people understood that depression is an actual sickness. It’s something that needs to be studied and treated as such. And treated with kindness and with love.” #hereforyou Watch our Instagram story where Elyse offers some helpful advice, then, learn more about how our community is sharing their mental health journeys and supporting one another. (Video link in bio) Photo by @elyse.fox

Post udostępniony przez Instagram (@instagram)

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda