Domowe sposoby na przeziębienie
27.11.2018

Domowe sposoby na przeziębienie

autor
Domowe sposoby na przeziębienie pomogą odetkać zatkany nos, obniżyć podwyższoną temperaturę i złagodzić chrypkę lub kaszel - typowe objawy przeziębienia. Wśród domowych, naturalnych sposób na przeziębienie najczęściej wymienia się m.in. herbatę z imbirem, miód z mlekiem lub czosnkiem, zioła, gęsi smalec, rosół, a także grzane wino czy wódkę z pieprzem. Z kolei za skuteczne leki na przeziębienie uważa się syropy i tabletki, takie jak, np. wapno, paracetamol, ibuprom czy polopiryna. Jednak nie wszystkie powszechnie stosowane sposoby na przeziębienie są skuteczne. Niektóre z nich nie pomagają, a nawet szkodzą. Sprawdź, co warto wykorzystać w czasie przeziębienia, a które środki są nieskuteczne

Wygrzej się w łóżku
Unikanie wysiłku fizycznego pozwala organizmowi skupić się na zwalczaniu infekcji. Dlatego weekend najlepiej spędzić w łóżku – zwłaszcza że po bańkach trzeba dobrze się wygrzać. A gdy temperatura ciała jest podniesiona, giną wirusy, sprawcy infekcji. Jeśli jednak gorączka jest wysoka (ponad 38°C), trzeba ją obniżyć. Możesz zażyć preparat z paracetamolem ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym (zwalczają też inne objawy przeziębienia) albo wypić ciepłą herbatę z sokiem malinowym lub napar lipowy – działają rozgrzewająco i napotnie, a pocąc się, obniżysz temperaturę

Zadbaj o gardło
Chrypka, kaszel, ból gardła – jest wiele środków, które pomogą ci walczyć z tymi dokuczliwymi objawami przeziębienia. Ulgę na pewno przyniesie płukanie gardła, np. ciepłym naparem z rumianku albo roztworem soli (łyżeczka na szklankę wody). Na przemian z płukaniem dobrze jest stosować tabletki do ssania, które mają wielorakie działanie – odkażają i nawilżają podrażnioną śluzówkę, łagodzą ból.
Na kaszel pomoże syrop. Na suchy zastosuj syrop hamujący odruch kaszlowy. Ulgę przyniesie też napój z siemienia lnianego, który nawilża drogi oddechowe i tworzy ochronną warstwę na ich ściankach (łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody i gotuj 5 minut). Na kaszel wilgotny wskazany jest syrop wykrztuśny, rozrzedzający śluz i ułatwiający jego odkrztuszanie. Pamiętaj również o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu – jeśli nie masz nawilżacza, kładź mokre ręczniki na kaloryfery.

1. Domowe sposoby na katar
Pachnąca kąpiel. Do wanny z ciepłą wodą dodaj 2 krople olejku lawendowego, 5 kropli eukaliptusowego oraz po kropli rozmarynowego, miętowego i melisowego. Wejdź do wanny na 20 minut. Potem wytrzyj się ręcznikiem (nie spłukuj ciała!) i wskocz do łóżka.
Syrop z czerwonej kapusty. Przepuść kapustę przez sokowirówkę tak, by uzyskać szklankę soku. Zagotuj płyn. Gdy przestygnie, dodaj 0,5 szklanki miodu. Wymieszaj. Pij po łyżeczce 3–4 razy dziennie.
Inhalacje. Wlej do miski litr wrzątku, wpuść 7 kropli olejku sosnowego lub lawendowego. Pochyl się, przykryj głowę ręcznikiem tak, żeby para nie uciekała na boki. Oddychaj głęboko przez nos mniej więcej 5 minut.
Akupresura. By złagodzić odruch kichania i udrożnić drogi oddechowe, uciskaj (ok. 2 minut) opuszkami palców punkty znajdujące się u nasady skrzydełek nosa (po zewnętrznej stronie), następnie punkt nad nosem – pośrodku, między brwiami.

2. Domowe sposoby na ból gardła
Płukanka ziołowa. Odmierz po 0,5 łyżeczki liści szałwii, koszyczka rumianku, liści mięty pieprzowej i kwiatu nagietka. Zalej zioła szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź. Letnim naparem płucz gardło kilka razy dziennie.
Odwar z siemienia lnianego. 3 łyżki siemienia zalej 2 szklankami wrzątku. Gotuj na małym ogniu przez kwadrans. Pij po szklance dziennie, przed snem.
Napój anyżkowy. 2 łyżeczki gwiazdek anyżu zalej szklanką wody. Gotuj przez 15 minut. Przecedź. Gdy odwar przestygnie, dodaj 0,5 szklanki miodu lipowego. Wymieszaj. Pij 4–5 razy dziennie po 1/4 szklanki.

3. Domowe sposoby na kaszel
Syrop z cebuli. Posiekaj drobno 2 duże cebule. Układaj warstwami w szklanym lub emaliowanym naczyniu, przesypując cukrem (w sumie ok. 0,5 szklanki). Postaw w ciepłym miejscu. Po 3 godzinach zlej sok. Wymieszaj go z łyżką naturalnego miodu i sokiem wyciśniętym z 0,5 cytryny. Pij po łyżce 3 razy dziennie, po posiłkach.
Krople z podbiału. Szklanką wrzątku zalej 4 łyżki suszonych liści podbiału. Przykryj i odstaw na kwadrans. Przecedź. Do przestudzonego naparu dodaj 0,5 szklanki miodu i 0,5 szklanki czystej wódki. Zażywaj 3–4 razy dziennie po jedzeniu – odmierzając po 30 kropli na kieliszek wody. Uwaga! Jeśli przyrządzisz miksturę bez alkoholu, będziesz mogła ją podawać także dzieciom.
Miód anyżowy. Do 3 łyżek miodu lipowego lub wielokwiatowego dodaj czubatą łyżeczkę mielonego anyżu. Wymieszaj. Jedz 2 razy dziennie po łyżeczce, najlepiej po posiłku.
Akupresura. By złagodzić napadu kaszlu, uciskaj delikatnie punkt znajdujący się w zagłębieniu szyi, nieco powyżej mostka (na szerokość opuszki kciuka nad mostkiem).

20 lubi to
1
145
1 komentarzy

gochadzikalocha
1

super!

odpowiedz

gochadzikalocha
1

super!

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda