Rozwiązujemy odwieczny dylemat: Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?
22.02.2020

Rozwiązujemy odwieczny dylemat: Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

autor
Jedni twierdzą, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa, drudzy zdecydowanie w nią nie wierzą. A jak jest naprawdę? Naukowcy i psycholodzy od lat badają relacje między kobietami a mężczyznami. Do jakich wniosków dochodzą? Czy według nich taka przyjaźń ma szanse na przetrwanie?

Gdy zapytamy ludzi, czy wierzą w przyjaźń damsko-męską otrzymamy bardzo sprzeczne odpowiedzi. Jedni stwierdzą, że jest ona możliwa, ale nigdy jej nie doświadczyli, drudzy przyznają, że mają taką relację z osobą innej płci, a jeszcze kolejni kategorycznie zaprzeczą, aby taka przyjaźń była możliwa. Co ciekawe, osobami, które w nią wierzą najczęściej są kobiety. To głównie one są pozytywnie nastawione do platonicznej przyjaźni. Zupełnie inaczej przedstawia się to u mężczyzn. Większość z nich twierdzi, że zbudowanie relacji, która nigdy nie będzie dążyć do romantycznego uczucia lub bliskości cielesnej z kobietą jest po prostu nie możliwe. Według nich to tylko kwestia czasu, aż któraś ze stron zakocha się lub będzie chciała przejść na inny stopień znajomości.

./uploads/zuzamt/25e7eba148f1f76ddf268462218d5d0d.jpg

Fot: weheartit.com

Dla kobiet niebędących w związkach, posiadanie przyjaciela płci męskiej jest niewątpliwą zaletą. Wiedzą, że gdy tylko będą mieć problem, mają się do kogo zwrócić. Przyjaciel-mężczyzna może nie tylko doradzić w kwestiach uczuciowych (w końcu wie na co zwracają uwagę faceci), ale także pomóc, gdy coś się zepsuje czy wybrać się jako osoba towarzysząca na wesele itp. Niestety badania pokazują, że nie wszyscy faceci są w stanie pozostać w czysto platonicznej znajomości. Większość z nich prędzej czy później źle zinterpretuje Twoje zachowanie i pomyli życzliwość z flirtowaniem, a to często staje się przyczyną końca przyjaźni.

./uploads/zuzamt/6df1b56b7fc15e732443fe40450fd0d6.jpg

Fot: weheartit.com

Kolejnym problemem jest fakt, że wielu z nas próbuje oszukiwać samych siebie i nazywać przyjacielem kogoś, kogo darzy uczuciem, ale nie pozwala sobie na nic więcej (bo np. nie wierzy, że ta osoba jest w stanie odwzajemnić uczucie). Tworzy w ten sposób swoistą barierę ochronną. Dzięki prowizorycznej przyjaźni może być blisko osoby, która mu się podoba, ale nie naraża się na cierpienie z powodu odrzucenia.

./uploads/zuzamt/b922a35fe8d95685c4b417d871dda703.jpg

Fot: weheartit.com

Kolejnym zagrożeniem w przyjaźni damsko-męskiej są nasi partnerzy. Jeśli zarówno kobieta, jak i mężczyzna są singlami, to tego zagrożenia nie ma (ale pojawia się inne w postaci pociągu seksualnego i braku zobowiązań wobec partnera). Natomiast jeśli chociaż jedna ze stron jest w stałym związku, najczęściej dochodzi do spięć na linii partner-przyjaciel, ponieważ partnerzy nie zawsze są w stanie zrozumieć i zaakceptować przyjacielskiej relacji między kobietą, a mężczyzną. Dochodzi do scen zazdrości i braku zaufania. W efekcie trzeba z kogoś zrezygnować i najczęściej to przyjaciel schodzi na dalszy plan.

./uploads/zuzamt/02074367971ea50da6c5788b13becac4.jpg

Fot: weheartit.com

Ciekawe badania na temat przyjaźni damsko-męskiej przeprowadzono na Uniwersytecie Winsconsin-Eau Claire w USA. Badanie przeprowadzono na 88 parach studentów, którym zadano serie pytań dotyczących romantycznej relacji, która ich łączy lub mogłaby łączyć. Wyniki są ciekawe, ponieważ pokazują, że postrzeganie relacji bardzo mocno zależy od płci. Badanie wykazało, że mężczyźni zdecydowanie częściej czują pociąg seksualny do swojej przyjaciółki i wydaje im się, że ona coś do nich czuje. Natomiast kobiety częściej traktują przyjaźń z mężczyzną w sposób czysto platoniczny, nie wyobrażają sobie, aby miało ich zacząć łączyć coś więcej i wierzą, że jest to odwzajemnione.

./uploads/zuzamt/5ebdaa027cff18c6ac7d135a7a3bcbbe.jpg

Fot: weheartit.com

Niezależnie od opinii ludzi, przyjaźń damsko-męska jest możliwa, ale jest niezwykle trudna do stworzenia i zdarza się bardzo rzadko, dlatego tak niewiele osób w nią wierzy. A jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?

6 lubi to
1
2676
1 komentarzy

Cichocki
0

.

odpowiedz

Cichocki
0

.

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda