CZYM JEST ORTOREKSJA? TO ZABURZENIE ODŻYWIANIA DOTYKA CORAZ WIĘCEJ OSÓB
29.11.2019

CZYM JEST ORTOREKSJA? TO ZABURZENIE ODŻYWIANIA DOTYKA CORAZ WIĘCEJ OSÓB

autor
Macie wokół siebie koleżanki, które według Was przesadnie dbają o sylwetkę, katując się zdrową dietą? Nie ruszają się z domu bez pudełek, ich menu jest bardzo ograniczone, zdarza im się pouczać Was w kwestii zdrowego odżywiania i w ogóle rozmowa z nimi dotyczy w większości tego tematu? To pierwszy sygnał, że coś jest nie tak.

Ortoreksja, czyli obsesja na punkcie zdrowej diety, została zakwalifikowana do grupy zaburzeń odżywania, które mają podłoże psychologiczne.

W dzisiejszych czasach, kiedy na każdym kroku jesteśmy bombardowani idealnymi zdjęciami pięknych sylwetek i informacjami o zagrożeniach wynikających ze złej diety, łatwo popaść w pułapkę zdrowego odżywiania, która może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Obsesja na punkcie zdrowej diety dotyka coraz więcej osób. Ortoreksja została zakwalifikowana do grupy zaburzeń odżywiania.

./uploads/inspire/9a8754b07fd92cdcc45424cabddc8e59.jpeg

Ortoreksja to groźne zaburzenie, które niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. Grozi niedoborami makroskładników, czyli białka, tłuszczów i węglowodanów oraz minerałów i witamin. Zazwyczaj prowadzi to do niepokojących objawów: zawrotów głowy i omdleń, problemów z koncentracją i pamięcią. Długotrwała ortoreksja skutkuje spadkiem odporności i zaburzeniami hormonalnymi, a nawet uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Wymienione konsekwencje grożą podwyższonym ryzykiem zachorowaniem na nowotwory, a także osteoporozą nawet w młodym wieku. Ortoreksja wyniszcza organizm, a jej skutki są bardzo niebezpieczne. Ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Osoby nią dotknięte izolują się od swoich znajomych, coraz rzadziej wychodzą z domu, większość czasu spędzając samotnie, co może doprowadzić do depresji i stanów lękowych. Dlatego przy leczeniu ortoreksji niezbędna jest pomoc psychologa lub psychoterapeuty.

12 lubi to
1
1658
1 komentarzy

stomatostudent

stomatostudent

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda