ZNALEZIONO PLASTIK NA DNIE ROWU MARIAŃSKIEGO
08.11.2019

ZNALEZIONO PLASTIK NA DNIE ROWU MARIAŃSKIEGO

autor
Według wyliczeń ONZ około stu milionów ton plastiku już dryfuje w morzach i oceanach. Co roku do tej masy dodajemy lekka ręką od pięciu do trzynastu milionów ton odpadów i nic nie wskazuje na poprawę sytuacji. Brukselski zakaz produkcji plastikowych rurek jest krokiem w dobrą stronę, by uwrażliwiać na problem plastikowych odpadów, choć i rurki, i Europa mają minimalny udział w tej dryfującej kupie śmieci.

Niestety to nasze szaleństwo bezpośrednio zagraża ekosystemom i różnorodności biologicznej. W badaniu opublikowanym przez Bank Światowy stwierdzono, że śmieci morskie- czytaj plastiki- były obecne we wszystkich badanych żółwiach morskich, 59% wielorybów, 36% fok i 40% ptaków morskich. Mikrocząstki tworzywa sztucznego znaleziono także w wielu gatunkach ryb i owoców morza, które oczywiście trafiają na nasze stoły. Plastik, którego wynalezienie w połowie XX wieku było rewolucją dla ludzkości, w połowie XXI wieku stanie się jej przekleństwem. O ile już nie jest.
./uploads/inspire/a27b2f3a88e46fb71df4ad7b29fa6b0c.jpg
Przedmioty leżące na dnie Oceanu Spokojnego zostały zidentyfikowane przez zespół badawczy jako plastikowa torba, a także opakowania cukierków i części metalowe - jedna z nich nadal miała napis. To znalezisko jest symbolicznym potwierdzeniem naszej niszczącej ingerencji w ekosystem.
5 lubi to
0
55
  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda