KREMY Z FILTREM - CZY SĄ SZKODLIWE?
04.07.2016

KREMY Z FILTREM - CZY SĄ SZKODLIWE?

 

 

 

 

 

 

Nie od dziś jest wiadomo, że promienie słoneczne nie tylko zmieniają nasze blade ciało  w apetyczną czekoladkę i pobudzają nasz organizm do produkowania witaminy D, ale także mogą mieć negatywny skutek na nasze zdrowie. Promieniowanie słoneczne przyspiesza proces starzenia się skóry, wysusza ją, powoduje poparzenia, oraz (prawdopodobnie) może prowadzić do zmian nowotworowych. Dlatego tak często przypomina się, aby przed wyjściem na plażę wysmarować się grubą warstwą kremu z filtrem. Nie wyobrażamy sobie letniego smażingu bez kremów, olejków i maseł do opalania. Niestety nie do końca jest tak, że kremy, które kupujemy w drogeriach, działają zbawiennie na nasze zdrowie. Smutną prawdą jest to, że krąży wiele mitów dotyczących opalania, napędzanych przez producentów kosmetyków z filtrami chemicznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słońce powoduje raka – fakt czy mit?

 

Z reklam i poradników w różnych magazynach jesteśmy bombardowani informacją, że kremy z filtrem skutecznie ochronią nas przed zmianami nowotworowymi, takimi jak czerniak. Prawdą jest, że wytwarzana przez naszą skórę witamina D ma działanie immunologiczne i hamuje powstawanie nowotworów, takich jak rak prostaty, jelita grubego, sutka, płuc i czerniaka. Kiedy nałożymy krem na naszą skórę, skutecznie blokujemy wchłanianie przez naszą skórę promieniowania ultrafioletowego, a tym samym uniemożliwiamy wytwarzanie tej dobroczynnej dla nas witaminy. Zabijamy ochronę produkowaną przez nasze własne organizmy.

 

Ponadto, kremy te są naszpikowane wieloma sztucznymi, chemicznymi substancjami, które wnikają głęboko w naszą skórę.  Jest to między innymi Octyl Methoxycinnamate, 3-Benzylidencamphor (3 BC), czy Benzophenone-3 (Oxybenzon). Ich wpływ na zdrowie człowieka nie jest do końca zbadany. Niektóre eksperymenty sugerują jednak, że ich działanie może być kancerogenne, mają zdolność do przenikania do krwioobiegu, a także ich działanie jest podobne do naszych naturalnych hormonów, zaburzając gospodarkę hormonalną. Oczywiście nie da się tego całkowicie potwierdzić, jednak dla wykluczenia zagrożenia, często odradza się stosowania kosmetyków z tymi substancjami przez ciężarne kobiety i karmiące matki.

 

 

 

 

 

 

 

Czy w takim razie mamy nie stosować żadnych filtrów?

 

W małych ilościach słońce z pewnością nam nie zaszkodzi, a nawet wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak wybierając się na plażę lub jeśli planujecie spędzać większość czasu na słońcu, koniecznie się zabezpieczcie! Jeśli nie macie innej opcji, nasmarujcie się kremem. Lepsze to, niż późniejsze oparzenia. Są jednak kremy, które chronią naszą skórę, a także mają bezpieczny skład.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mineralne filtry i naturalna ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym

 

Krem z filtrem mineralnym ma tak duże cząsteczki, że nie są one w stanie przeniknąć przez naszą skórę, tylko tworzą na jej powierzchni filtr ochronny odbijający promienie. W odróżnieniu od filtrów chemicznych, zaliczane są one do związków organicznych. Chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, oraz są tolerowane również przez wrażliwą skórę. Filtry mineralne to przede wszystkim tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Wadą tych filtrów jest tak zwane bielenie skóry – po nałożeniu grubej warstwy kremu możemy uzyskać efekty białej maski. Jeśli bardzo nam to przeszkadza, możemy spróbować filtrów mieszanych – kremów z domieszką filtrów chemicznych i mineralnych.

 

 

 

 

 

 

 

Naturalne sposoby ochrony

 

W ochronie przeciw słonecznym poparzeniom możemy wspierać się też za pomocą diety. Nie zapominajmy o warzywach i owocach zawierających dużo beta karotenu, takich jak marchew, dynia, pomidory, morele, brzoskwinie, nektarynki, melony czy mango. Dla ochrony przed promieniowaniem najlepsza jest dieta bogata w witaminę C i E. Wkomponujcie w swoją dietę szpinak, paprykę, brokuły czy seler naciowy. Dobrze jest również zażywać naturalne antyoksydanty, które znajdziemy między innymi w zielonej herbacie, borówkach, czy czarnych porzeczkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowując – pamiętajcie, że kąpiele słoneczne są dla nas zdrowe, jeśli zażywamy ich z umiarem ;)

 

 

 

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda