Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Oto 11 wskazówek.
11.04.2018

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Oto 11 wskazówek.

Ostatnio dużo mówi się o dostępności danych, które udostępniamy w internecie i wykorzystywaniu ich przez osoby trzecie lub też firmy partnerujące. Wiele osób myśli, że jest w pełni świadoma niebezpieczeństw związanych z Facebookiem i innymi portalami społecznościowymi, jednak w praktyce okazuje się, że brakuje nam wciąż informacji.

 

Niestety, istnieją osoby, którzy próbują wykorzystać członków Facebooka i innych portali, do swoich celów. Aby być bezpiecznym w internecie postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa:

 

1. Nie rejestruj konta, dopóki nie skończysz 13 lat

Chociaż możesz mieć konto, gdy masz 11 lub 12, Facebook wyraźnie zabrania rejestracji osób młodszych niż 13 lat.

Jeśli dowiedzą się, że kłamiesz w sprawie wieku, mogą zamknąć konto i usunąć całą zawartość, w tym zdjęcia.

 

2. Nie używaj swojego prawdziwego imienia czy nazwiska

Zasady Facebooka zabraniają fałszywych nazw, ale dopuszczają pseudonimy jako imię lub drugie imię. Nie używaj pełnego imienia i nazwiska, ponieważ może to pomóc złodziejom tożsamości uzyskać więcej informacji o Tobie. Sprawdź Centrum pomocy Facebooka, aby uzyskać więcej wskazówek na temat dozwolonych nazw.

 

3. Ustaw silne ustawienia prywatności.

Chociaż możesz być społecznie rozpoznawalną osobą, musisz ustawić swoje ustawienia prywatności, aby nie każdy mógł zobaczyć Twój profil i treści, które publikujesz. Najlepiej udostępniać szczegóły profilu tylko osobom, które już "zaakceptowałeś" jako znajomych.

 

4. Nie publikuj żadnych informacji kontaktowych w swoim profilu.

Nie twórz osobistego adresu e-mail ani numeru telefonu komórkowego widocznego w Twoim profilu.

Jeśli opublikujesz te informacje, możliwe, że nieuczciwa aplikacja Facebook lub haker będą mogli użyć tych informacji do SPAMowania Cię lub dręczenia. Nie zezwalaj nawet Twoim znajomym z Facebooka na posiadanie tych informacji. Twoi prawdziwi przyjaciele będą mieli Twój numer telefonu i adres e-mail. Im mniej ekspozycji, tym lepiej.

 

 

5. Nigdy nie publikuj swojej lokalizacji ani tego, że jesteś sam w domu.

Przestępcy mogą wykorzystywać informacje o Twojej lokalizacji, aby Cię wyśledzić. Możesz myśleć, że tylko twoi znajomi będą mieli dostęp do tych informacji, ale jeśli konto Twoich znajomych zostanie zalogowane na publicznym komputerze lub ich konto zostanie zhakowane, wtedy obcy będą mieć twoje informacje o lokalizacji. Nigdy nie mów publicznie, że jesteś sam w domu.

 

6. Zgłaszanie wszelkich nadużyć lub nękania

Jeśli kiedykolwiek poczujesz się zagrożony przez kogoś na Facebooku lub ktoś nęka Cię wysyłając niechciane wiadomości lub publikuje coś obraźliwego na swojej publicznej ścianie, zgłoś to, klikając link "zgłoś nadużycie" we wpisie. Jeśli ktoś opublikuje twoje zdjęcie, którego nie lubisz, masz prawo i samodzielnego usuwania.

 

7. Utwórz silne hasło dla swojego konta i nie udostępniaj go nikomu

Jeśli twoje hasło jest zbyt proste, ktoś może łatwo je odgadnąć i włamać się na twoje konto. Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła. Zawsze upewnij się, że wylogowujesz się całkowicie z Facebooka, jeśli korzystasz z publicznego komputera w bibliotece lub szkolnym laboratorium komputerowym.

 

8. Uważaj, co publikujesz

Jest kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś publikować na Facebooku.

Kiedy publikujesz coś, zawsze pamiętaj, że może to wpłynąć na inne osoby i może być użyte przeciwko tobie w przyszłości, więc zastanów się dwa razy.

To, że usuniesz coś na Facebooku po napisaniu, nie oznacza, że ​​ktoś nie zrobił screena tego zanim miałeś szansę go usunąć. Jeśli opublikujesz coś krępującego o sobie lub innych, może wrócić to do Ciebie prześladując Cię w przyszłości, gdy ubiegasz się o pracę lub spróbujesz dostać się na uczelnie.

 

9. Miej oko na oszustwa na Facebooku i fałszywe aplikacje

Nie wszystkie aplikacje na Facebooku są tworzone przez dobrych ludzi. Zwykle aplikacje wymagają dostępu do części Twojego profilu jako warunku korzystania z niego. Jeśli przyznasz dostęp do aplikacji i jest to zła aplikacja, możesz otworzyć się na SPAM lub jeszcze gorzej. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź to, wybierając w Google nazwę aplikacji.

 

10. Jeśli twoje konto zostanie zhakowane, zgłoś to NATYCHMIAST !!

Nie krępuj się, aby zgłosić, że ktoś włamał się na twoje konto. Ważne jest, aby natychmiast zgłosić atak hakerski. Hakerzy mogą próbować podszywać się pod Ciebie za pomocą zhackowanego konta, aby Twoi przyjaciele wpadli w ich sidła. 

 

11. Instaluj bezpieczne aplikacje.

Alternatywą do komunikacji jest Usecrypt – aplikacja, która sprawdzi czy Twój telefon jest zagrożony kontrolując nieautoryzowany dostęp do wszystkich danych, mikrofonu czy kamery.

Usecrypt podczas rejestracji zmienia Twój numer i kontakty w tzw. Skróty kryptograficzne, co sprawia że nie można ich wykraść. Nie są też przechowywane żadne informacje.

Nie grozi Wam też zgadywanie treści rozmowy po słowach, dzięki czemu unikniecie personalizowanych reklam na aplikacjach.

  • udostępnij
5 komentarzy

Wika05
3

Bardzo przydatne rady :)

odpowiedz

werooonikas
3

Połowe punktów używam od samego początku może dlatego moje konto za każdym jest usuwane bo nie podaje całego nazwiska haha

odpowiedz

Kitekatu
1

yes

odpowiedz

Glassy
1

👍

odpowiedz

Ohmystyle
0

Bardzo pouczające :)

odpowiedz

Ohmystyle
0

Bardzo pouczające :)

odpowiedz

Glassy
1

👍

odpowiedz

Kitekatu
1

yes

odpowiedz

Wika05
3

Bardzo przydatne rady :)

odpowiedz

werooonikas
3

Połowe punktów używam od samego początku może dlatego moje konto za każdym jest usuwane bo nie podaje całego nazwiska haha

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda