Jak przetrwać w szkole?
14.03.2018

Jak przetrwać w szkole?

 

Ferie zimowe już się skończyły, drugi semestr został rozpoczęty. Presja zdobycia dobrych ocen będzie rosnąć z miesiąca na miesiąc. Do czerwca czeka Cię czas intensywnej nauki. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli chcesz przetrwać te 3 miesiące bezboleśnie i zakończyć rok szkolny z doskonałymi wynikami, sprawdź kilka naszych rad. Niektóre mogą wydać Ci się oczywiste, ale czy stosujesz je w życiu? Spróbuj i sama przekonaj się, jak bardzo możesz ułatwić sobie naukę.

 

Ucz się systematycznie

Pewnie rodzice i nauczyciele powtarzają Ci to regularnie, ale to naprawdę działa! Każdy nieraz miał sytuacje, w której zostawiał wszystko na ostatnią chwilę, a później ze stresu nie mógł spać po nocach. Oszczędź sobie zmartwień i postaraj się uczyć systematycznie. Na początku możesz mieć z tym problem, ale jak tylko wyrobisz w sobie nawyk, zobaczysz, że będzie Ci to przychodzić bez trudu. Dzięki systematyczności będziesz miała więcej wolnego czasu, który można wykorzystać na przyjemności.

photo @lamhoe

 

Rozplanuj sobie naukę

Jeśli wiesz, że w przyszłym tygodniu czekają Cię 3 sprawdziany i 4 kartkówki, to rozłóż sobie naukę na kilka dni więcej. Nie zostawiaj całego materiału na ostatni dzień przed sprawdzianem. Stwórz plan działania – rozpocznij od nauki z przedmiotów, które czekają Cię najwcześniej, a następnie wraz z ilością przyswojonego materiału, stopniowo dokładaj kolejne przedmioty. Na początku skup się na kilkukrotnym przeczytaniu notatek, a później wprowadź elementy z rozwiązywaniem zadań czy przepytywaniem samej siebie.

 

Używaj kolorowych zakreślaczy i karteczek

Jest to chyba najprzyjemniejszy punkt z listy. Która z nas nie lubi cienkopisów, zakreślaczy czy karteczek samoprzylepnych we wszystkich kolorach tęczy? Kolorowe notatki nie tylko pięknie wyglądają, ale też są bardzo praktyczne. Podkreślaj lub zakreślaj informacje, które są ważne. Łatwiej je zapamiętasz, bo będą przyciągać Twój wzrok. Kolorowymi karteczkami typu „post it” możesz zaznaczać strony z ważnymi informacjami w książce, a na wystającym brzegu napisać czego dotyczą te treści. Możesz także pogrupować zaznaczone informacje, np. teorię oznaczyć karteczką w kolorze czerwonym, ćwiczenia w kolorze niebieskim, a istotne ilustracje/wykresy w kolorze zielonym.

 

Skup się na lekcji

Kolejna bardzo skuteczna rada – im bardziej się skupisz na lekcji, tym mniej czasu będziesz musiała później poświęcić na naukę. Staraj się wyciągnąć jak najwięcej wiedzy, dzięki temu szybciej przygotujesz się do najbliższego sprawdzianu. Przecież i tak musisz siedzieć na lekcjach, więc szanuj swój czas i wykorzystaj to, że na lekcji wszystko jest dokładnie tłumaczone przez nauczyciela. Staraj się przyswoić jak najwięcej wiedzy, a jeśli czegoś nie rozumiesz, to poproś o wytłumaczenie. Nikt nie będzie się z Ciebie śmiać. Pamiętaj, że to czego nie zrozumiesz na lekcji i tak będziesz musiała się nauczyć na sprawdzian. Tylko od Ciebie zależy czy poprosisz nauczyciela o pomoc czy będziesz wolała poświęcić swój czas wolny na samodzielne zrozumienie całego materiału.

 

Odrabiaj zadania domowe

Zdarzyło Ci się, że nie odrobiłaś zadania domowego, a później siedziałaś zestresowana, gdy nauczyciel zaczynał je sprawdzać? Chyba każdy tak miał. Najczęściej dostaje się za to jedynkę. Niestety oceny z zadań domowych ciężko jest poprawić, ponieważ część nauczycieli traktuje je jak nauczkę. Oszczędź sobie stresu i postaraj się zawsze mieć odrobione zadanie. Oczywiste jest, że nie wszystkie zadania będą proste do rozwiązania, ale chociaż spróbuj. Jeśli nauczyciel zobaczy starania z Twojej strony, z pewnością weźmie je pod uwagę. Odrabianie prac domowych jest też doskonałym sposobem na otrzymanie dobrej oceny, którą można podciągnąć średnią. Ile razy widziałaś, że ponad połowa klasy nie miała odrobionych zadań, a te osoby, które je zrobiły, dostały dobrą ocenę? Nauczyciele potrafią docenić takich uczniów.

photo @misvemir

 

Bądź aktywna

Nauczyciele lubią aktywnych uczniów. Twoja aktywność nie musi ograniczać się tylko do udzielania odpowiedzi. Możesz też zgłaszać się, jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania. To pokaże nauczycielowi, że uważasz na lekcji, starasz się jak najwięcej nauczyć i jesteś dociekliwa. Nie bój się, że powiesz coś źle, nikt Cię za to nie będzie oceniał. To normalne, że możesz czegoś nie wiedzieć lub nie zrozumieć. Dla nauczyciela najważniejsze będzie to, że masz chęci do nauki. Oni często to doceniają i dają uczniom piątki za aktywność. Dzięki nim będziesz mogła podciągnąć sobie ocenę na koniec semestru. Pamiętaj też, że im więcej (dobrych) ocen będziesz mieć w dzienniku, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniesz wezwana do odpowiedzi.

  • udostępnij
1 komentarzy

aguuuszka
2

Przyda się, na pewno!:)

odpowiedz

aguuuszka
2

Przyda się, na pewno!:)

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda