Ile godzin powinniśmy dziennie spać?
18.12.2017

Ile godzin powinniśmy dziennie spać?

 

 

Jak długo śpicie? Zdarza Wam się długo leżeć w łóżku czy jednak Wasz sen jest krótki? Wolicie siedzieć po nocy czy może kładziecie się spać wcześnie i równie wcześnie wstajecie? Niezależnie, o której się położycie do łóżka, zasada jest prosta – na sen należy poświęcić wystarczającą ilość czasu, aby organizm był wypoczęty i pełen energii przez całą dobę. Wystarczającą – czyli ile?

 

 

Naukowcy przebadali wielu chętnych, by sprawdzić, jak długo powinniśmy spać. Jakie są wyniki? O tym za chwilę. Zanim poznacie odpowiedź, pomyślcie, ile godzin dziennie poświęcacie na sen. Większość z nas leży w łóżku przez około 6 godzin. Głównie są to osoby pracujące lub kochające siedzieć po nocy, by oglądać ulubione seriale czy grać na komputerze lub PlayStation. A przecież rano trzeba wstać, nieważne, czy do pracy, szkoły czy na uczelnię – trzeba!

 

 

A teraz odpowiedź: idealna ilość snu to 8-9 h! W takim czasie nasz organizm jest w stanie się odpowiednio zregenerować. A wg badań najgorzej reaguje na… 6 godzin snu! Wtedy spada jego produktywność, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Sam organizm po tylko sześciu godzinach odczuwa, jakby w ogóle nie odpoczywał – nie spał. Z kolei jeśli kochacie wylegiwanie się w łóżku, to też dla Was nie ma dobrej wiadomości. Spanie dłużej niż 10 godzin (9-10 h spać nastolatki – młodsi wymagają nieco więcej snu niż 8 h) jest równie niezdrowa. Zauważcie, że gdy śpicie np. 12 godzin, czujecie się zmęczeni przez cały dzień. Niektóre osoby po tak długim śnie niekiedy także boli głowa.

 

Ajjj, ale ciężko jest być rannym ptaszkiem… łóżko jest takie ciepłe i wygodne… ;)

 

A teraz się przyznajcie – ile godzin dziennie zwykle śpicie? 

  • udostępnij
2 komentarzy

Oliwia-Głuszko
0

Zazwyczaj 8h

odpowiedz

JULKA 7 12/19 07:22:49
0

Ja codziennie śpię około 8,5 godz.

odpowiedz

Oliwia-Głuszko
0

Zazwyczaj 8h

odpowiedz

JULKA 7 12/19 07:22:49
0

Ja codziennie śpię około 8,5 godz.

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda