Plaga biedronek azjatyckich – czy jest się czym martwić?
19.10.2017

Plaga biedronek azjatyckich – czy jest się czym martwić?


 

 

Na pewno w ciągu ostatnich kilku dni widziałaś chociaż jedną biedronkę w swoim domu. Czy to na oknie czy na ścianie, a może w łóżku? Media mówią już o prawdziwej inwazji tych małych stworzonek. Jednak czy mamy powód do zmartwień? Jedno jest pewne – trzeba się ich jak najszybciej pozbyć!

 

Biedronka azjatycka, bo to o niej mowa, to rodzaj chrząszcza, który jak nazwa wskazuje, przywędrował do Europy z Azji. Pierwsze pojawienie się arlekinów w Polsce i to w województwie wielkopolskim datuje się na 2006 rok. Teraz występują na terenie całego kraju i niestety…mnożą się na potęgę.

 

Czym różnią się prawdziwe biedronki od tych, które widzimy teraz w swoich domach? Biedronka charakteryzuje się między innymi tym, że ma siedem kropek. Azjatycka „wersja” może natomiast nie mieć ich w ogóle lub nawet do 23! Mogą być żółte, pomarańczowe lub czarne. Nie są perfekcyjnie okrągłe, a ich cechą charakterystyczną są nieregularne kształty. Co więcej, azjatyckie biedronki żyją ok. 30 – 90 dni, a nawet 3 lata!

 

 

Czy biedronka azjatycka jest groźna?

 

Jeśli widziałaś już biedronkę azjatycką w swoim domu to wiesz, że potrafi ugryźć, co może wywołać czerwony i niestety bolesny ślad. Niektóre mogą wywołać także reakcje alergiczną, zapalenie spojówek czy astmę. Do tego wydala żółtą, niezmywalną i nieprzyjemną w zapachu woń.

Co więcej arlekiny mogą być zagrożeniem dla innych biedronek. Rozmnażają się w zawrotnym tempie zabierając pożywienie larwom innych gatunków. Ponadto żywi się jajami i larwami innych gatunków biedronek.

 

Jak się przed nią bronić?

 

Październik to czas, kiedy owady szukają schronienia na zimę. W słoneczne dni gromadzą się na murach i w szczelinach by potem…pojawić się w naszym domu. Najlepiej, jeśli od razu usuniesz biedronkę z domu i zainstalujesz na oknie siatki (podobną do tej, którą używamy latem przed komarami). Zalecamy nie stosować środków owadobójczych. Naukowcy z Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk polecają posmarować framugi okienne mentolem, czy kamforą, co odstraszy intruzy.

 

 

 

  • udostępnij
1 komentarzy

marcjamea
0

:D

odpowiedz

marcjamea
0

:D

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda