Dopalaczom mówimy stanowcze - NIE
05.10.2017

Dopalaczom mówimy stanowcze - NIE

 

Temat przewałkowany tysiące razy? Może i tak, ale świadomość młodych ludzi warto pielęgnować i wracać do tematów trudnych. Dopalacze raz z rynku znikają, innym razem wracają jak bumerang, a my, choć mądrzejsi, to czasem zastanawiamy się, czy może jednak spróbować? Zdecydowanie NIE! Poznaj kilka faktów o dopalaczach i sam się przekonaj.

 

Czym są dopalacze?

Dopalacze zwane inaczej środkami zastępczymi lub paranarkotykami, to mieszanina części roślin i minerałów, która ma na celu zmianę funkcji psychicznych człowieka. Tu wyróżnić można między innymi halucynacje, otępienie lub wręcz odwrotnie, pobudzenie organizmu.

Rozwój dopalaczy

Dopalacze to nic innego jak próba sprzedaży dawniej już spotykanych substancji w nowych odsłonach. To grupa produktów, które są mieszaniną naturalnych, ale także sztucznie wytwarzanych substancji. Niestety rozwój rynku dopalaczy zwiększa w nich zawartość narkotyków, a co za tym idzie, coraz więcej środków tak nazwanych można wrzucić do jednego worka ze zwykłymi, powszechnie znanymi narkotykami. W dopalaczach można, bowiem znaleźć coraz częściej pochodne amfetaminy, kokainy Cczy mefedronu.

Jak wpływają na organizm?

Dopalacze to środki, które niejednokrotnie wywoływały zatrucia organizmu, które wiązały się z występowaniem wymiotów czy biegunek. W skrajnych przypadkach dopalacze doprowadzają do zmian w narządach wewnętrznych, utraty świadomości, a także nawet do zatrzymania akcji serca.

Czy da się z tym wygrać?

Problemy z legalnością tych używek i zbyt szerokie spektrum zastosowania, mogą mieć niestety wpływ na rozszerzanie się tego zjawiska. Ludzie sięgają po dopalacze i zawsze znajdzie się grupa odbiorców, które po takie substancje wyciągną rękę. Jednak jestem przekonana, że standardy profilaktyczne i kreowane programy będą w stanie zmniejszyć to zjawisko i zwiększyć bezpieczeństwo młodzieży, tak bardzo nieświadomej.

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda