Nie wysypiasz się? Przestań używać smartfona przed snem!
20.09.2017

Nie wysypiasz się? Przestań używać smartfona przed snem!

Dużo się mówi o tym, że używanie smartfona czy tableta przed snem jest szkodliwe. A nadal wszyscy chodzimy do łóżka z telefonem.  Może dlatego, że nie wiemy, jak dokładnie nam to szkodzi?

 

Ciężko jest zasnąć bez włączonego filmu w TV lub na laptopie, dużo osób ma taki nawyk. Wbrew pozorom to nie pomaga, a wręcz przeciwnie. Zasypiamy, bo jesteśmy zmęczeni. A urządzenia zamiast przyspieszać ten proces – spowalniają go. Naukowcy twierdzą, że oglądanie ekranów przed snem powoduje między innymi bezsenność czy bóle głowy.

 

Jak to dokładnie działa?

Kluczem jest niebieskie światło, które emitują ekrany telewizorów, laptopów, tabletów i smartfonów. Używanie ich wieczorem i w nocy zaburza nasz rytm dobowy. W jaki sposób? Do mózgu docierają sprzeczne informacje. Nasz organizm rozpoznaje porę dnia dzięki sygnałom wysyłanym przez komórki siatkówki oka do mózgu. Dzieje się tak na podstawie barwy padającej na powierzchnię oka. Oglądanie o późnych porach dnia urządzeń, które emitują światło niebieskie – zaburza ten proces. Mózg nie uznaje tej pory dnia jako odpowiedniej na sen. Co więcej, niebieskie światło zakłóca produkcję ważnego hormonu snu – Melatoniny. Dlatego zasypiamy wolniej, a nasz sen jest płytszy i zaburzony.

 

 

Telewizor – mniejsze zło?

Okazuje się, że oglądanie telewizji jest mniej szkodliwe dla naszego snu niż używanie telefonu czy tabletu. To dlatego, że telefon trzymamy zazwyczaj blisko twarzy, telewizor zazwyczaj stoi w jakiejś odległości. Dlatego niebieskie światło dociera do nas w mniejszym stopniu.

 

Koniec z telefonami?

Oczywiście, wszystko jest dla ludzi. Nie musimy od razu zakazywać sobie wszystkiego, ale jeśli chcemy mieć komfortowy sen, najlepiej wprowadzić tak zwane „godziny bez zasilania”. Godzinę przed snem warto wyłączyć wszystkie urządzenia, zamiast tego sięgnąć po książkę czy Kindla.

 

Nie chodzi tylko o światło

Korzystanie ze smartfonów przez snem ma też inne wady. Najczęściej, używając telefonów, przeglądamy social media. Wiadomości, czy posty które tam widzimy często są kontrowersyjne lub irytujące i wywołują w nas silne emocje. To powoduje, że trudniej jest się nam wyciszyć i co za tym idzie – zasnąć.

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda