7 zaskakujących faktów o kawie, które sprawią, że będziesz jej pić więcej!
30.08.2017

7 zaskakujących faktów o kawie, które sprawią, że będziesz jej pić więcej!

 

Kawa, mimo walorów smakowych, nie słynie z dobrej reputacji. Ma właściwości uzależniające, odwadnia organizm, a jej częste picie może przebarwiać szkliwo zębów.  Nie zapominajmy jednak, że kawa to nie tylko kofeina, ale również inne substancje, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zobacz 7 faktów, które sprawią, że zmienisz zdanie o piciu kawy!

 

1. Poprawia wydajność mózgu

Nie jest tajemnicą, że kawa zwiększa uwagę, czujność i koncentrację, ale to nie wszystko. Kawa z dodatkiem cukru może nawet "obudzić w Tobie w geniusza", ponieważ okazuje się, że połączenie kofeiny i glukozy zwiększa efektywność pracy mózgu.
Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że połączenie tych dwóch substancji poprawia osiągnięcia intelektualne, w kategoriach przedłużonej koncentracji i pamięci roboczej. 

 

2. Podnosi ciśnienie krwi

Mała filiżanka kawy może pomóc w walce z hipotonią - czyli zbyt niskim ciśnieniem krwi. Osoby z niedociśnieniem mogą śmiało wspomagać leczenie kawą, z wyjątkiem osób, z oznakami tachykardii (wysokim pulsem spoczynkowym po jej wypiciu).

 

3. Zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Według naukowców, kawa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Im więcej filiżanek kawy wypijasz dziennie, tym niższe jest ryzyko. Dzieje się tak, ponieważ kawa wzmacnia układ odpornościowy. Poprawia również wydolność wątroby, serca i układ trawiennego. Najlepiej jest pić tę naturalną, świeżo zmieloną. Kawa instant zawiera mniej składników odżywczych i więcej dodatków chemicznych, które są niekorzystne dla zdrowia.

 

4. Redukuje ból głowy

Kofeina zawarta w naturalnej kawie może wyleczyć bóle głowy i migreny. Co prawda, jej skuteczność nie równa się ze skutecznością środków przeciwbólowych. Te ostatnie działają lepiej, ponieważ często same zawierają kofeinę, co zwiększa efektywność wszystkich pozostałych składników o 40%.

 

5. Redukuje stres i depresję

Kawa działa jak substancja przeciwstresowa, ponieważ wzmaga wydzielanie dopaminy i serotoniny - hormonów szczęścia. Jedna filiżanka, a nawet zapach kawy, może uspokoić nerwy. Co więcej, kofeina jest jednym z najbardziej popularnych stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego (CNS), a jego stymulacja jest tym, co trzyma depresję z daleka. Co ciekawe, tylko kofeina zawarta w kawie ma taki wpływ, w przeciwieństwie do kofeiny znajdującej się w herbacie, coli lub czekoladzie, które nie stymulują CNS tak efektywnie.

 

6. Poprawia pamięć

Stymulatory i neuromediatory uzyskane z kawy nie tylko zwiększają nastrój i wydajność, ale również poprawiają pamięć . Oczywiście działa to tylko w przypadku pamięci krótkotrwałej. Może się przydać w przypadku szybkiego kucia do sprawdzianu :)

 

7. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Wreszcie twoje marzenia o utracie wagi mogą się spełnić. Kawa wspiera utrzymanie prawidłowej masy ciała i pomaga w walce z nadwagą. Kiedy poziom leptyny (hormonu odpowiadającego m.in. za sytość) jest niski, twoje ciało zaczyna magazynować tłuszcz, a Ty masz problem z chudnięciem. Kawa zwiększa wydzielanie leptyny w organizmie. Ponadto - trening po wypiciu kawy jest bardziej efektywny. Dlatego kawosze chudną łatwiej, a ich ćwiczenia przynoszą lepsze efekty.

 

źródło: brightside.me

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda