Największe mity żywieniowe, w które wciąż wierzymy. Nie daj się nabrać!
21.08.2017

Największe mity żywieniowe, w które wciąż wierzymy. Nie daj się nabrać!

1. Unikajmy tłuszczu jak ognia!

Oczywiście, nadmiar tłuszczu szkodzi. Natomiast całkowite jego unikanie jest wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia! Niedobory też dadzą się we znaki. Najważniejsze jest wiedzieć, jakie tłuszcze są zdrowe, a jakie wręcz przeciwnie...no i włączyć je do diety! Należy unikać tłuszczów trans (występują np. w margarynie), a spożywać te z grupy nienasyconych, które znajdują się między innymi: w orzechach, tłustych tybach, czy awokado. 

 

2. Węglowodany są zakazane

Wiele modnych "diet" opiera się na wykluczeniu węglowodanów. Można wyrządzić sobie tym krzywdę. Oczywiście, warto wykluczyć z jadłospisu biały cukier, czy syrop glukozowo-fruktozowy, bo są totalnie bezwartościowe, ale jest cała masa węglowodanów pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Węglowodany złożone powinny być podstawą codziennej diety. Można je znaleźć w ciemnym, pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu, pełnoziarnistych makaronach, grubych kaszach. 

 

3. Przekąski pomiędzy posiłkami są niezdrowe

 Jeżeli będąc na diecie, zaczniesz spożywać pomiędzy posiłkami chipsy, czy ciastka, to szybko ją zrujnujesz. Nie ma za to nic złego w spożywaniu na mały głód zdrowych przekąsek, typu garść orzechów, czy owoc.

 

4.  Ziemniaki to zło

Porcja (100g.) ugotowanych ziemniaków to jedynie 90 kalorii. Tuczą nie ziemniaki, ale zawiesiste, tłuste sosy, czy polewanie ich tłuszczem. Same w sobie ziemniaki mają dużo błonnika i są sycące. Nie musisz unikać ziemniaków podczas diety :)

 

 

5. Wszystko, co naturalne można jeść do woli

Obecnie, w wyniku mody na bycie eko, można znaleźć w internecie mnóstwo informacji. Niestety, wiele z nich wprowadza nas w błąd. Niektórzy wierzą święcie z zdanie, że wszystko co pochodzi z naturalnego źródła jest korzystne dla naszego zdrowia. No to co powiedzą na 100% naturalne toksyny, które znajdują się w muchomorach, czy wilczych jagodach? :) Poza tym, niektóre produkty oznaczone jako "eko" - składem nie różnią się od tańszych odpowiedników. To tylko chwyt marketingowy. 

 


 

6. Każdy ciemny chleb jest zdrowy

Bardzo często ludzie myślą, że kupując ciemny chleb, wybierają zdrowy produkt. I tak i nie. Sam kolor akurat nic nie powie o walorach zdrowotnych pieczywa. ZAWSZE trzeba sprawdzać skład. Zdrowy, ciemny chleb, to chleb z mąki razowej, czy pełnoziarnistej, zawiera on błonnik i wartościowe składniki mineralne. Reszta to podróbki, barwione najczęściej karmelem lub słodem jęczmiennym. Kolejny chwyt marketingowy producentów. Poza tym, biały chleb, zjedzony raz na jakiś czas, nikomu krzywdy nie wyrządzi.

 

7. Jedzenie białka i węglowodanów oddzielnie sprawi, że schudnę

Nie jest to do końca prawdą. Białka i węglowodany jedzone oddzielnie, po prostu szybciej się trawią. Nie ma natomiast dowodów, że to wpływa bezpośrednio na utratę wagi. Co więcej, odpowiednio połączone białko z węglowodanami to najbardziej wartościowa kompozycja niezbędnych aminokwasów dla naszego organizmu.

 

8. Nie należy jeść wieczorem

Kaloria w ciągu dnia to taka sama kaloria jak wieczorem, dlatego, sam fakt, że jemy wieczorem nie sprawia, że przytyjemy. Co więcej - jedzenie kolacji jest istotne, zapobiega późniejszym napadom głodu. Lepiej zjeść wartościową kolację 3 godziny przed snem, niż później w nocy zjeść pół zawartości lodówki. :) Jedzenie kolacji nie tuczy - obżeranie się na noc - OWSZEM!

 

9. Soki to pełnowartościowy substytut owoców

Soki z kartonów ze sklepów najczęściej są pozbawiane miąższu i dosładzane cukrem. Sprawia to, że zamiast być substytutem owoca, stają się po prostu tuczące i bezwartościowe. Sok wyciśnięty prosto z owoców jest dużo bardziej wartościowy, ale nadal bez miąższu - czyli bez błonnika. Dlatego nie ma co porównywać soków do owoców!

 

 

Pamiętajcie, w każdej dziedzinie życia należy kierować się rozsądkiem, nie wierzcie bezgranicznie we wszystko, co usłyszycie!

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda