Kilka trików by Twoje zdjęcie na Instagramie wyglądało lepiej!
16.08.2017

Kilka trików by Twoje zdjęcie na Instagramie wyglądało lepiej!

 

 

Kto korzysta z Instagramu? No dobra, to pytanie retoryczne. Chyba każdy młody człowiek (i nie tylko) korzysta z tej aplikacji. Oglądamy zdjęcia znajomych, nieznajomych, internetowych gwiazdek i w końcu dodajemy własne. Tylko co, jeśli nasze zdjęcia mają mało lajków i dlaczego inni mają ich więcej? Zapewne po części to zasługa użytych pod zdjęciem hashtagów, jednak nie tylko. Wielu z Was nie korzysta z podstawowej funkcji jaką jest edycja zdjęcia w aplikacji Instagram.

Oczywiście dobre zdjęcie uzyskasz robiąc je dobrym aparatem, ale nie tylko. Nawet z pozoru słabe fotografie można uratować filtrami, które są podstawowym narzędziem na Insta. 

Oto kilka zasad, którymi 

 

 

 

 

Funkcja kadrowania na Instagramie

 

Dodaj zdjęcie, przejdź z zakładki Filtr do zakładki Edycja i kliknij Dostosuj.

I tutaj zaczyna się cała zabawa! Możesz zrobić ze swoim zdjeciem dosłownie wszystko, my jednak zalecamy by je dobrze wykadrować, czyli wyrównać do pewnej linii siatki. Jeśli fotografia nie była idealnie prosta (z reguły nie jest) to można ją delikatnie wyrównać środkowym przyciskiem, który umieszczony jest pod zdjęciem. Możemy zmieniać perspektywę pionowo i poziomo, wedle życzenia. Gdy już wyrównasz zdjęcie to czas przejść dalej. Klikamy gotowe i przechodzimy do następnego etapu.

 

"Druga zasada pomocna w kadrowaniu krajobrazu sprowadza się do prostej zasady. Zgodnie z regułą trójpodziału dobrze, by linia horyzontu przebiegała w 1/3 lub 2/3. W ogromnym uproszczeniu można napisać, że więcej powinno być w kadrze ciekawszego elementu. Jeżeli interesujące są formacje chmur, niech one wypełnią 70 proc. kadru. Wtedy jego 30 proc. będzie stanowiło morze czy grunt. Jeżeli to morskie fale mają przyciągać uwagę, niech 2/3 stanowi woda, a 1/3 jednolite niebo." - Marcin Połowianiuk, fotograf. 

 

 

 

Ekspozycja

Zacznijmy od narzędzia, które oznaczono ikonką słoneczka (góra ekranu, w środkowej części). Twórcy aplikacji nazwali tę opcję Lux. Do czego służy i jak jej używać? To proste! Jest to równoważenie ekspozycji, a po polsku równomierne rozświetlenie zdjęcia i mały kontrast. Oczywiście to nie jest obowiązkowa funkcja i nie trzeba (nie powinno) się krzystać z niej za każdym razem. Sami zdecydujecie, w którą stronę przesunąć suwak. 

 

Zatem funkcje według mnie obowiązkowe i których używam za każdym razem, gdy dodam zdjęcie to Jasność, Kontrast, a potem Prześwietlenia i Cienie. Tutaj również pojawia się suwak - gdy zdjęcie jest zbyt ciemna możemy je rozjaśnić, dodać kontrastu czy wygasić zbyt mocno prześwietlenie. Opcji jest dużo, zabawy również!

 

 

 

 

Kolejna opcja na Instagramie - Bilans bieli i saturacja 

Funkcja oznaczona ikonką termometru, czyli Temperatura jest moją ulubioną opcją na Instagramie. Dlaczego? Bo dzięki niej kolory na zdjęciu robią się żywsze i według mnie ładniejsze. Temperatura przyda się, gdy nasze zdjęcie posiada zbyt ciepłą lub zimną barwę. Przesuwając suwakiem w lewo lub prawo w zależności od potrzeby korygujemy ten defekt. Możemy ocieplić lub ochłodzić kolory na naszym zdjęciu. Sprawdźcie poniżej jak to działa!

Ale to nie wszystko! Jest jeszcze ikonka Nasycenie (kropla), która pozwoli nam zmniejszyć lub zwiększyć saturację kolorów. To łatwy sposób na "podbicie" kolorów, ale oczywiście nie przesadzajmy z tym! 

 

 

 

 

A gdyby tak zastosować opcję Struktura i Wyostrzenie?

To świetne opcje, ale przyznam, że dopiero od niedawna zaczełam je używać. Jak to działa? Struktura (trójkąt) to niejako miks funkcji dodania kontrastu i wyostrzenia. Gdy ją zastosujemy, nasza fotografia wydaje się być bardziej szczegółowa i wyraźna. Jeśli nie podoba Ci się ten efekt - postaw na samo Wyostrzenie (ikonka odwróconego trójkąta). Uwaga! Zbyt duże wyostrzenie daje odwrotny do zamierzonego efekt, zatem tutaj też zalecam umiar.   

 

 

 

Zanikanie, rozmycie i winieta

Zanikanie sprawia, że zdjęcie staje się mniej szczegółowe, ba! Wręcz rozmazane. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt to śmiało możesz skorzystać z tej opcji. 

Natomiast funkcja Rozmycie pozwala kontrolować głębię ostrości. Nie jest to może jakaś super opcja, bo lepiej uzyskać taki efekt dobrym obiektywem aparatu, ale jeśli go nie posiadamy to na pewno rozmycie się sprawdzi. Co najlepsze - do wyboru mamy dwa rodzaje Rozmycia: Promieniowe i Liniowe. To pierwsze sprawia, że wszystko dookoła wokół punktu, które wybraliśmy za ostre jest rozmyte. Natomiast druga opcja, czyli rozmycie liniowe, wówczas ostry jest ten element kadru, który znalazł się w linii. 

 

UWAGA!

Mam nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Wam w zapoznaniu się z pełną funkcjonalnością Instagramu. Podobne opcje możecie znaleźć w większości edytorach w telefonie. Warto zaznaczyć, że nie są to profesjonalne obróbki zdjęć, czyli takie, które zrobi nam dobry fotograf. Jednak myślę, że na nasze potrzeby wszystkie wspomniane wyżej możliwości zupełnie nam wystarczą!

 

 

źródło: spidersweb.pl

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda