Co jeśli nie wiem, kim chcę być?
09.08.2017

Co jeśli nie wiem, kim chcę być?

 

Jeśli często zadajesz sobie to (najtrudniejsze na świecie) pytanie, na pewno myślisz, że jesteś w beznadziejnej sytuacji. Nie wiesz, kim chcesz być i co robić w dalszym życiu? Jesteś zbyt młoda/y, by decydować o swojej przyszłości? Nie patrz na wszystko w ten sposób. To prawda, że będąc nastolatkiem, ciężko jest dokonywać trudnych wyborów. Wszystkie mają swoje konsekwencje. Jednak (na pewno już to wiele osób powiedziało) życie jest bardzo długie i bardzo przewrotne. Czasem może zaskoczyć! Nie patrz na innych. Co z tego, że Twoja dobra koleżanka od dawna wie, że chce być prawnikiem, kumpel lekarzem, a Kaśka z innej klasy koniecznie chce iść na polibudę. Nie daj się presji.


Poznaj więc kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć swoje „Ja”:

 

 

 

#1 Najważniejszy jest czas

Jesteś w gimnazjum i planujesz pójść do liceum – musisz wybrać profil. Jesteś w liceum i planujesz iść na studia – musisz wybrać kierunek. Ciągłe wybory. Pamiętaj jednak, że dużo osób nie pracuje w takim zawodzie, na jaki się wykształcił. Czy wiesz, że Olivier Janiak – znany prezenter telewizyjny – skończył prawo? A Sacha Baron Cohen (znany z Borata, Ali G) ma dyplom historyka?

 

Tak naprawdę we wszystkim potrzebny jest czas. To on kształci. To, że skończysz dany profil liceum i zdobędziesz dyplom danego kierunku studiów nie znaczy, że będziesz w tym przez całe życie. Daj sobie czas i…

 

 

 

#2 Znajdź to, co najbardziej kochasz!

Usiądź któregoś dnia wygodnie w fotelu przy biurku, otwórz jakiś zeszyt i pobaw się w psychozabawę. Wypisz wszystkie swoje cechy charakteru, zainteresowania (nawet te najgłupsze!), przedmioty, które lubisz w szkole i te, których nie znosisz. Wypisuj te rzeczy przez kilka dni, bo pewnie przez ten czas będą Ci kolejne przychodzić do głowy. Jak już stwierdzisz, że to koniec, wrzuć zeszyt do szuflady. Wróć do niego po miesiącu – zaznacz te cechy charakteru/zainteresowania/przedmioty w szkole – które najbardziej Ciebie opisują. Możesz też poprosić o pomoc swoich rodziców i jeśli masz – rodzeństwo (najlepiej starsze). Oni Cię najlepiej znają!

 

Możesz też wypisać zainteresowania, których nie posiadasz, ale chcesz przetestować. I sprawdzaj się w nich. Przede wszystkim, jeśli w czymś poczujesz się kiepsko, nie myśl, że jesteś beznadziejny/a. Myśl inaczej – to znaczy, że to do Ciebie nie pasuje. I szukaj dalej. Może pokochasz programowanie, projektowanie mieszkań lub ogrodów, aktorstwo albo poczujesz się najlepiej w tworzeniu rękodzieł? A może zapragniesz zostać psychologiem, bo stwierdzisz, że uwielbiać pomagać innym i ich wysłuchiwać?

 

 

 

#3 Idź na studia, które choć w pewnym stopniu będą Cię interesować

Mnóstwo uczelni proponuje kilka do kilkunastu kierunków. Dzięki temu masz duży wybór. Na przykład Grupa Uczelni Vistula ma w swojej ofercie Grafikę, Dietetykę, Zarządzanie, Filologię Angielską czy Dziennikarstwo. No właśnie – może polubisz rysować, planować dietę, robić wywiady albo język angielski będzie dla Ciebie naturalnie prosty? Studia nie tylko dają Ci wykształcenie, ale także kształcą Twój charakter. :) 

 

Zapoznaj się z ofertą edukacyjną uczelni Vistula - KLIK!

  • udostępnij
3 komentarzy

1

Dzięki wielkie

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍

odpowiedz

Nvth
0

yes

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍

odpowiedz

Nvth
0

yes

odpowiedz

1

Dzięki wielkie

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda