Opalanie z głową. Kiedy kąpiele słoneczne przestają być zdrowe?
12.07.2017

Opalanie z głową. Kiedy kąpiele słoneczne przestają być zdrowe?

 

Opalona skóra uważana jest za atrakcyjną i dodającą urody, jednak jeśli przesadzisz – mogą z tego wyniknąć poważne problemy. Gdzie znaleźć złoty środek?

 

Dlaczego zbyt długie opalanie się nie jest dobre?

 

Przyczyna jest prosta. O ile samo wylegiwanie się na słońcu jest całkiem przyjemne, to po pewnym czasie może prowadzić do oparzeń, przebarwień, zmarszczek, wiotczenia skóry, czy nawet zmian nowotworowych. Częstym problemem są też, niestety, udary słoneczne. Nie znaczy to, że trzeba wpadać w panikę, warto jednak zachować pewien umiar.

 

 

 

Jak długo można się opalać?

 

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od pogody, godziny, ale też cech indywidualnych tzw. fototypu. Szczególnie narażeni są ludzie z jasną karnacją skóry, jasnymi oczami i jasnymi włosami. Istnieje jednak kilka zasad, których warto się trzymać:

 

- Zawsze w trakcie opalania stosuj krem z filtrem UV – nawet gdy opalasz się krótko. Jednocześnie pamiętaj, że żaden krem nie chroni w 100 procentach!

- Osoby o jasnej karnacji lub cerze wrażliwej powinny szczególnie unikać słońca.

- W okresie letnim słońce najmocniej świeci pomiędzy godzinami 11:00 a 15:00. Wtedy najszybciej uda Ci się zdobyć opaleniznę, ale też najbardziej trzeba uważać.

- Zawsze w trakcie opalania chroń oczy!

 

Pamiętaj, że jeśli opalanie poprzedzasz lub przerywasz kąpielą w morzu, jeziorze, czy basenie,  krem przeciwsłoneczny ulega spłukaniu i traci swoje właściwości ochronne. Łatwo o tym zapomnieć, a ma to spore znaczenie!

 

A co z solarium? Czy jest równie szkodliwe?

 

 Zdecydowanie tak! Co prawda ekspozycja na promieniowanie UV w ich przypadku trwa znacznie krócej, ale z dużo większą intensywnością. Mówiąc krótko: skóra jest wtedy wręcz bombardowana niekontrolowaną dawką energii. Jest to także dodatkowa porcja promieniowania ultrafioletowego, co w konsekwencji zwiększa kumulacyjną dawkę życiową oraz ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

 

Kiedy opalanie się jest niezdrowe?

 

Problemem jest nie tylko czas przebywania na słońcu. Okazuje się, że w niektórych przypadkach ostrożność z wychodzeniem na słońce będzie szczególnie istotna. Dzieje się tak między innymi w przypadku zażywania niektórych leków (szczególnie leków przeciwbólowych, przeciwarytmicznych, niektórych antybiotyków oraz środków hormonalnych), a także środków antykoncepcyjnych. Jeżeli akurat je stosujesz, sprawdź dokładnie informacje zawarte na ulotce informacyjnej lub dopytaj lekarza.

 

 

 

Uważaj przy depilacji!

 

Choć rzadko się o tym mówi, opalać nie można się także bezpośrednio przed i po większości zabiegów depilacyjnych (szczególnie depilacji laserowej). Okres unikania słońca w przypadku depilacji laserowej powinien wynosić około miesiąca wcześniej i później. W przypadku depilacji mechanicznej lub przy zastosowaniu kremów depilacyjnych wystarczą 2-3 dni.

 

Powód jest prosty. Depilacja wykonana którąś z inwazyjnych metod powoduje podrażnienia skóry, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na ewentualne uszkodzenia. Promieniowanie UV oddziałuje wtedy mocniej, co może skończyć się trwałymi przebarwieniami lub wystąpieniem zmian chorobowych.

 

Opalasz się także w trakcie zwykłych spacerów

 

Na koniec rada: pamiętaj, że na działanie słońca wystawiasz się nie tylko w trakcie wylegiwania się na leżaku. Także spacerując zdążysz złapać trochę opalenizny. Jeśli jednak planujesz przebywać na słońcu kilka godzin (np. gdy przebywasz na festiwalu muzycznym lub wędrujesz po szlakach turystycznych), nie możesz zapomnieć o ochronie – zarówno w formie kremu przeciwsłonecznego, okularów z filtrem UV, jak i zwykłego nakrycia głowy.

 

 

 

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

  • udostępnij
1 komentarzy

1

Interesujące

odpowiedz

1

Interesujące

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda